سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : فلسفه گرم كردن موتور خودرو در زمستان
پنجشنبه، 1 بهمن 1394 - 07:24 کد خبر:114105
يكي از معروف‌ترين باورها درباره خودرو، گرم كردن موتور آن در فصل زمستان است. اما آيا تابه‌حال از خود پرسيده‌ايد كه اين باور تا چه اندازه علمي و درست است؟


برخي از توصيه‌ها و نكاتي كه راجع به نحوه نگهداري از خودرو دهان به دهان منتقل مي‌شوند، مفيد هستند اما بسياري از آنها كاملا منسوخ بوده يا از درجه اعتبار ساقط هستند و بيشتر به درد زماني مي‌خورند كه پيكان خودروي روز بوده است!

يكي از معروف‌ترين باورها درباره خودرو، گرم كردن موتور آن در فصل زمستان است. اما آيا تابه‌حال از خود پرسيده‌ايد كه اين باور تا چه اندازه علمي و درست است؟

به‌گزارش اخبار خودرو ، باور عمومي درباره گرم كردن موتور خودرو در فصل زمستان از آنجا نشات گرفته كه يك خودروي سرد آمادگي حركت ندارد. چگالي سيالات داخل خودرو نظير روغن‌موتور يا گريس در فصل سرد افزايش يافته و سفت‌تر مي‌شوند؛ در نتيجه هر وسيله‌اي در فصل زمستان نياز دارد تا اندكي گرم شود تا فعاليت مطلوب‌تري داشته باشد. باور عمومي و فرض بر اين است كه بايد چند دقيقه پس از استارت زدن اجازه دهيد تا دماي اين سيالات كمي افزايش يابد تا از فرسايش موتور كاسته و بر عمر آن افزوده شود.

اما به اعتقاد «جان پائول»، تعميركار باسابقه خودرو، اين باور بيشتر شبيه افسانه است؛ چراكه حتي در زمستان سخت و يخبندان كه از شدت سرما دندانهايتان به هم مي‌خورد هم نيازي نيست پيش از حركت موتور خودرو را گرم كنيد. البته اين بدان معنا نيست كه به ‌محض سوار شدن در خودرو استارت بزنيد و تخت گاز برانيد؛ اما نيازي نيست چند دقيقه موتور درجا كار كند تا گرم شود فقط بايد در شروع حركت كمي مدارا كنيد و رفته رفته سرعت را افزايش دهيد.
درجا كار كردن موتور خودرو در فصل سرما روش مناسبي براي گرم كردن خودرو نيست .خودرو را در حال حركت گرم كنيد.

بسياري از خودروهاي مدرن امروزي، حتي در قسمت كنسول راننده نشانگري آبي رنگ دارند كه نشان مي‌دهد موتور خودرو هنوز گرم نشده و مادامي كه اين چراغ روشن است بايد از شتاب‌گيري ناگهاني و شديد اجتناب كرد اما وقتي اين چراغ خاموش شد، مي‌توان با خيال راحت سرعت را افزايش داد.

  درجا كار كردن موتور براي خودرويي كه دست كم ۴ ساعت خاموش بوده، فرسودگي مكانيكي را به بار مي آورد. وقتي موتور خودرو، درجا كار مي كند، اين كار نه تنها مفيد نيست بلكه ضرر زيادي هم به موتور وارد مي آورد درجا كاركردن بيش از حد باعث گرم شدن بيش از حد منبع اگزوز ميشود و اين گرما به موتور منتقل ميشد كه به نوبه خود براي موتور ضرر دارد.

در زمستان بهتر است نهايتا يك دقيقه ماشين درجا كاركند سپس چند كيلومتر اوليه تا گرم شدن ماشين در حد مطلوب را با سرعت پايين طي كرد.

http://www.iranecar.com/Media/Default/_Profiles/4532f78b/829a1f20/warm%20up.jpg?v=635884661808484071