سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : اختصاصي پارت خودرو : فروش لوازم خودروهاي كلاسيك/ تسمه فرانسوي رنو 5
شنبه، 8 خرداد 1395 - 08:11 کد خبر:117718
گاه در طول رانندگي و يا مسافرت با ايرادات و يا شرايط خاص روبرو مي شويم كه تصميم گيري درست در آن لحظه مي تواند شرايط را به راحتي به حالت عادي برگرداند و يا تصميم و يك حركت اشتباه مي تواند راننده و سرنشينان را وارد شرايط بحراني كند.


 

جوش آوردن موتور ماشين ، پاره شدن سيم گاز، پاره شدن تسمه دينام، خالي شدن باتري ، سفت شدن شديد فرمان خودرو ،از كار افتادن فنهاي سيستم خنك كننده، پاره شدن سيم كلاچ ، از كار افتادن بخاري در سرماي شديد جاده ، گير كردن در برف ، سرخوردن ماشين در يخبندان غافلگير كننده در جاده ، سوراخ شدن رادياتور به هر دليل ، بلند شدن يك طرف خودرو در مانورهاي رد شدن از مانع و صدها ايراد و شرايط كوچك ديگر، در صورت بروز در شرايط خاص مانند رانندگي در جاده هاي متروكه و يا خلوت بين استانها و يا جاده هاي كوهستاني و ... مي تواند شرايط بحراني را براي راننده و همچنين سرنشينان بوجود بياورد كه بعضا موجب به خطر افتادن جان آنها نيز خواهد شد.

شايد خود شما نيز خاطراتي از اين قبيل را در ذهن خود و يا در ميان دوستان و آشنايان داشته باشيد، در ادامه اين متن، توصيه هاي تام سرويس جهت آگاهي از اقدامات قابل انجام در شرايط خاص آمده است كه آگاهي از آنها مي تواند  كمك شاياني به برون رفت از شرايط بحراني بوجود آمده در سفر داشته باشد.

توصيه اول گروه كارشناسي تام سرويس به تمامي رانندگان، انجام چك و سرويسهاي لازم قبل از اقدام به سفر مي باشد و توصيه ي بعدي، رانندگي ايمن و حفظ سرعت مطمئنه در تمامي شرايط است.

به همراه داشتن موارد ضروري از قبيل كيت كمكهاي اوليه، چراغ قوه ، تسمه يدكي ، يك گالن آب ، كنسرو غذا و تعدادي بيسكويييت ، پتوي مسافرتي ، زنجير چرخ جهت استفاده در مسيرهاي سردسير و موارد ديگر از اين دست با توجه به نوع سفر و مسير مورد نظر كه در نوشته هاي پيشين تام سرويس به آنها اشاره شده است.

بررسي احتمالات و شرايط خاص و اقدامات قابل اجرا در سفر (قسمت يكم)

در تمامي شرايط خاص و حتي بحراني،حفظ خونسردي و فكر كردن صحيح، راه درست را پيش پاي شما قرار مي دهد.

اگر تسمه دينام پاره شود:

در اين حالت، فرمان در خودروهاي داراي سيستم هيدروليك فرمان، سفت مي شود ،واتر پمپ از كار افتاده و آب رادياتور به سمت جوش ميل مي كند و در خودرو هاي تك تسمه، كولر خودرو نيز در اين شرايط از كار مي افتد، دينام از مدار خارج شده و شارژ باتري متوقف مي گردد و پس از ادامه دادن مسير نور چراغها از دست رفته و به مرور با خالي شدن باتري برق مورد نياز شمعها نيز از دست مي رود و موتور خودرو خاموش مي گردد.

با توجه به موارد ذكر شده، طي كردن مسير تا رسيدن به مكاني امن، بدون نصب تسمه ي جديد امكان پذير نيست لذا در صورت عدم مهارت بابت تعويض تسمه با شماره هاي امدادي تماس حاصل فرماييد.

از آنجاييكه در بسياري از مسيرهاي كوهستاني و يا دور افتاده، امكان استفاده از تلفن همراه فراهم نيست و ماندن در جاده هاي كوهستاني و برفخيز مي تواند بسيار خطرناك باشد، مي بايست به تواناييهاي خود اتكا نموده و به هر طريق ممكن خودرو را جهت ادامه مسير تا رسيدن به آبادي همراهي نمود.

بايد توجه داشته باشيد كه راه و روش تعويض تسمه دينام در خودرو هاي مختلف،متفاوت مي باشد ولي اصول كلي اين كار در تمامي خودروها مشترك است.

در اين حالت اگر تسمه يدكي در خودرو داريد، كاپوت خودرو را بالا زده و مسير قرار گرفتن تسمه را با مشاهده ي غلطك ها و هرزگردهاي موجود در اين مسير شناسايي كنيد. براق و تميز بودن سطح پولي ها و غلطكها با توجه به قرار داشتن و حركت تسمه ي قبلي قابل مشاهده است.

قدم بعدي باز كردن قطعات ديگر از بابت دسترسي بهتر به مسير تسمه مي باشد، نوع و تعداد اين قطعات در خودروهاي مختلف متفاوت است ولي به طور كلي با يك نگاه قطعه ي مزاحم مشخص مي گردد.

جهت باز كردن قطعات ميتوانيد آنها را علامتگذاري كرده كه به موقع بستن با مشكل مواجه نشويد، تهيه چند عكس با موبايل و يا دوربين نيز قبل از باز كردن قطعات مي تواند در آخر شما را از سردرگم شدن دور نگاه دارد.

حال كه دسترسي به مسير عبور تسمه مهيا شد، مسير عبور را بررسي كنيد به طوريكه با قرار گرفتن تسمه در مدار تمامي غلطكها درگير شوند به عبارت ديگر حركت تسمه موجب چرخش غلطكها گردد، با در نظر گرفتن اصل ياد شده و اندكي تأمل ميتوانيد مسير درست عبور تسمه را پيدا كنيد.(مانند حل كردن پازل)

نوبت به شل كردن تسمه سفت كن رسيده است، با بررسي مسير مورد نظر و مقايسه ي غلطكها، غلطكي كه امكان رگلاژ و جابجايي دارد را مشخص كرده و پيچ رگلاژ را شل كنيد، سپس غلطك را جابجا كنيد تا بتوانيد تسمه را در مسير خود قرار دهيد، سپس غلطك و يا تسمه سفت كن را به سمت سفت شدن تسمه برده و با اهرم كردن وسيله اي (مانند ميخ، ميله و يا پيچ گشتي) كه در دسترس شماست اقدام به سفت كردن پيچ آن نماييد.

پس از سفت كردن تسمه،اهرم را از زير تسمه سفت كن درآوريد و قطعات باز شده را با توجه به علامتگذاريتان و يا عكسي كه گرفته ايد به حالت اوليه باز گردانيد.

تسمه نبايد زياد سفت شده باشد و با فشار دادن تسمه به سمت پايين از اندكي فضاي بازي آن مطمئن شويد.

حال موتور خودرو را روشن نموده و خود را به اولين محل جهت بازديد و يا رفع ايراد پاره شدن تسمه، برسانيد.

توجه داشته باشيد، پاره شدن تسمه مي تواند دلايل مختلفي داشته باشد كه فرسودگي و پوسيدگي تسمه ، تيز شدن، پله كردن و يا شكستگي لبه ي پوليها و غلطكها ،لنگي و انحراف غلطكها و پوليها و يا گيرپاژ كردن بلبرينگ هرزگردها را مي توان از مهمترين عوامل آن برشمرد و در اين صورت تا عدم رفع ايراد و استفاده از خودرو، مجدد تسمه پاره خواهد شد.

در صورت پارگي مجدد تسمه در مسير رسيدن به تعميرگاه و يا آبادي، مي بايست به دنبال وسيله اي جهت جايگزيني تسمه ي پاره شده باشيد، كه بهترين و در دسترسترين وسيله، جوراب زنانه مي باشد و در صورتيكه دليل پاره شدن تسمه، گيرپاژ هرزگردها است، سطح آنرا براي حركت روان تسمه، آغشته به گريس نماييد تا پس از رسيدن به آبادي، ايراد مربوطه رفع گردد.

براي استفاده از جوراب ديگر نيازي به شل كردن پيچ هاي رگلاژ و يا تسمه سفت كن نمي باشد، فقط كافيست جورابها را در مسيري كه شناسايي كرده ايد رد نموده و سر و ته آنرا به هم گره بزنيد.

توصيه تام سرويس به شما اين است كه هميشه يك عكس از وضعيت نرمال موتور خودرو و مسير قرار گرفتن تسمه در موبايل خود داشته باشيد تا در شرايط اضطرار بتوانيد شرايط نرمال را شبيه سازي نماييد.

 

    منبع: گروه كارشناسي تام سرويس