سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : چگونه از يخ‌زدگي‌ در برف و كولاك جلوگيري كنيم؟
دوشنبه، 21 تیر 1395 - 08:57 کد خبر:119822
برف و كولاك طاقت‌فرسا مي‌تواند باعث فلج اعضاي بدن شود اما با رعايت نكات كوچك مي‌توان تا حد زيادي از اين آسيب‌ها كاهش داد.


ريزش برف سنگين، سرماي طاقت‌فرسا و طوفان‌هاي زمستاني مي‌تواند سيل، تندبادهاي شديد، بسته‌شدن جاده‌ها و حتي از كارافتادن خطوط برق را به دنبال داشته باشد و همچنين سرماي غيرمعمول ممكن است سبب يخ بستن زمين تا عمق قابل ملاحظه‌اي شود كه بر اثر آن لوله‌هاي آب و فاضلاب ممكن است ترك بردارند اما انجام اقداماتي در قبل، حين و بعد از بارش مي‌تواند آسيب‌ها را تا حد زيادي كاهش دهد.

 اقدامات قبل از بارش برف و يخبندان

با اين حال مي‌توان پيش از گرفتارشدن در برف و كولاك اقداماتي انجام داد تا از ميزان خسارات و آسيب‌ها در امان باشيد، اقداماتي همچوان: تجهيزاتي مثل نمك براي آب كردن يخ جاده، شن براي سهولت رفت و آمد، پارو، بيلچه يا لوازمي براي كنارزدن برف را به تجهيزات زمان بحران در منزل اضافه كنيد.

استفاده از ضديخ براي رادياتور و افزودني‌هايي همچون الكل در آب شيشه شور در دماي بسيار پايين مهم است، چرا كه آب شيشه‌شور در سرماي زياد يخ مي‌زند.

هميشه چراغ قوه يا روشنايي سيار در دسترس داشته باشيد.

كيف امداد و كمك‌هاي اوليه را هميشه در منزل آماده داشته باشيد.

همواره به گزارش‌هاي هواشناسي راديو و تلويزيون توجه كنيد.

نزديكترين مراكز امدادرساني مانند جمعيت هلال‌احمر، راهداري، اورژانس، درمانگاه‌ها، آتش‌نشاني و قرارگاه‌هاي نيروي انتظامي كه در هنگام حادثه مي‌تواند به شما كمك كند را شناسايي كنيد.

از آنجا كه احتمال مي‌رود منبع اصلي سوخت قطع شود، سوخت مناسب براي گرما به اندازه كافي تامين كنيد.

با عايق‌بندي ديوارها، درزگيري شكاف در و پنجره‌ها، پوشاندن پنجره‌ها و نيز نصب پنجره‌هاي مناسب طوفان مهياي آمدن زمستان شويد.

خانه، اصطبل، سايبان و جاهايي كه ممكن است براي خانواده، همسايه‌ها، احشام يا تجهيزات سرپناه خوبي باشند را از قبل آماده كنيد، شاخه‌هاي درختان را كه امكان سقوط‌شان مي‌رود، قطع كنيد.

كپسول آتش‌نشاني شارژشده را در دسترس قرار داده و مطمئن شويد تمام اعضاي خانه محل آن را مي‌دانند چرا كه آتش‌سوزي خانه عموما به خاطر رعايت‌نكردن نكات ايمني در مورد منابع گرمايي رخ مي‌دهد.

نحوه بستن شير اصلي آب را بياموزيد زيرا زمان تركيدن لوله‌ها مي‌تواند مفيد باشد.

خودروي خود را بررسي كنيد و براي جلوگيري از يخ‌زدگي مطمئن شويد كه خودرو ضد يخ دارد و حتما زنجيرچرخ داشته باشيد و در صورت لزوم از آن استفاده كنيد.

وضعيت شبكه‌ احتراق و باتري خودرو بادي در بهترين شرايط باشند. (قطب‌هاي باتري نيز بايد تميز باشند.) و ترمزها، دنده‌ها و ميزان آب و روغن ماشين را خوب بررسي كنيد و حتي فيلترهوا و سوخت را در صورت نياز تعويض كنيد و بخاري و يخ‌زدا بايد به خوبي كار كنند.

لوله‌هاي اگزوز را بررسي كنيد تا روزنه يا مشكلي نباشد و در صورت خرابي آن را تعويض يا تعمير كنيد.

ميزان روغن و كيفيت آن را بررسي كنيد چرا كه روغن‌هاي سنگين‌تر در دماي پايين سفت مي‌شوند و روان‌كاري مورد نظر را انجام نمي‌دهند و از درستي كار ترموستات خودرو مطمئن شويد.

برف پاك‌كن و تجهيزات شيشه جلوي ماشين بايد درست كار كنند. هرگونه اشكالي را رفع كنيد و منبع آب شستشوي شيشه‌ها را پر نگهداريد و همچنين لاستيك مناسب زمستان در خودرو به كار ببريد و توصيه مي‌شود در طول فصل زمستان، همواره حداقل نيمي از باك را پر نگهداريد.

هر خودرو حتما بايد داراي لوازم اضطراري شامل يك عدد بيلچه، جاروي كوچك يا پارو، چراغ قوه، راديوي باتري‌خور، باتري اضافه، آب خوراك سبك، كبريت، كلاه، جوراب و دستكش اضافي، كيف كمك‌هاي اوليه همراه با يك چاقوي كوچك، داروهاي لازم و ضروري، پتو، دو رشته‌زنجير يا طناب، نمك و شن براي پاشيدن در جاده، سيم بكسل و شبرنگ باشد.

به جاي پوشيدن يك دست لباس سنگين چند دست لباس مناسب، راحت، سبك ولي گرم بپوشيد و كلاه نيز فراموش نشود در ضمن براي محافظت از ريه‌ها، دهان و بيني خود را با شال گردن بپوشانيد.

 اقدامات حين بارش برف و يخبندان

سرماي شديد و بادهاي سخت مي‌تواند ظرف چند دقيقه باعث يخ‌زدن قسمت‌هاي باز بدن شود به همين دليل تمام بدن، دست‌ها و پاها را به طور كامل بپوشانيد و توجه كنيد دماي بدن از نقاط باز به سرعت خارج‌شده و سرما نيز به راحتي وارد مي‌شود، پس بهتر است در اولين اقدام يقه و سر آستين‌ها و پاچه‌هاي شلوار را با بند يا كش ببنديد و پاچه‌هاي شلوارتان را درون كفش يا جورابتان كنيد.

براي دريافت اخبار هواشناسي و اطلاعات لازم به راديو و تلويزيون گوش دهيد.

در صورت لزوم، با حفظ دماي معمول اتاق سوخت را حفظ كنيد. هر از گاهي بخاري و دستگاه‌هاي گرم‌كننده اتاق‌هاي ديگر را خاموش كنيد و براي جلوگيري از يخ‌زدگي لوله‌ها، ماده عايق يا چند لايه روزنامه را به دور لوله‌ها بپيچيد.

وقتي از چراغ‌نفتي استفاده مي‌كنيد، هواكش را روشن بگذاريد تا گازهاي سمي در اتاق نماند و چراغ‌نفتي را در بيرون از خانه دوباره نفت كنيد و در صورت امكان با فاصله خيلي زياد از اجسام قابل اشتعال قرار دهيد.

موادغذايي و آب موجود در منزل را براي نياز چند روزه خانواده خود بازبيني كرده و در صورت كم‌بودن براي جيره‌بندي آن برنامه‌ريزي كنيد.

قبل از خروج از منزل در صورت امكان آدرس مقصد و زمان حركت خود را به يكي از بستگان اطلاع دهيد.

مراقب كرخ‌شدن و رنگ پريدگي در قسمت انتهايي انگشت‌ها، شصت پا، نرمه گوش و نوك بيني باشيد و در صورت مشاهده اين موارد درخواست كمك كنيد و در نظر داشته باشيد اگر علايم افت شديد دماي بدن مشاهده شد مصدوم را به جاي گرمي ببريد، لباس‌هاي خيس را در آورده و او را در پتويي بپوشانيد، مراكز حياتي بدنش را گرم كنيد و مصدوم را به مراكز درماني انتقال دهيد.

 اگر در حال رانندگي هستيد

مخزن سوخت ماشين‌تان را پر كنيد، در صورتي كه اتومبيل‌تان خراب شد تا رسيدن كمك داخل اتومبيل بمانيد و در صورتي كه وسيله نقليه خراب شد پس از تماس با مراكز امدادي تا رسيدن كمك‌هاي امدادي لازم داخل اتومبيل بمانيد تا از خطر سرمازدي و عوارض ناشي از آن و نيز حمله حيوانات درنده در امان باشيد.

از انجام فعاليت‌هاي خسته‌كننده و بي‌نتيجه، مانند هل‌دادن اتومبيل خودداري كنيد و در صورتي كه ماشين شما درون برف فرو رفته است، كافي است ابتدا برف جلوي چرخ‌ها را برداشته و با دنده سنگين به آرامي حركت كنيد.

در صورت ماندن در جاده در اولين اقدام هرآنچه پوشاك در صندوق عقب ماشين داريد را برداريد. مطمئن باشيد كه به همه آنها نياز پيدا خواهيد كرد و در صورتي كه كيسه‌خواب با خود داريد آن را داخل ماشين بر تن كنيد.

در صورتي كه سوخت ماشين شما تمام شد و نيروهاي امدادي هنوز به شما نرسيده‌اند، مي‌توانيد با آتش‌زدن لاستيك زاپاس ماشين براي كمك، علامت دود ايجاد كنيد و تا زماني كه لاستيك مي‌سوزد از گرماي آن براي نجات جان خود استفاده كنيد و در نظر داشته باشيد بهترين روش براي آتش‌زدن لاستيك، استفاده كردن از بنزين، پارچه آغشته به نفت يا موادقابل اشتعال ديگر همچون روغن‌موتوراست.

تنها در صورت لزوم رانندگي كنيد. اگر مجبور به اين كار هستيد، در روز رانندگي كنيد و برنامه خود را با ديگران در ميان بذاريد، در جاده اصلي رانندگي كنيد و از ميان‌برها عبور نكنيد.

 
اگر بخاطر وجود بارش برف و يخبندان در ماشين گير افتاده‌ايد

 

از جاده كنار بكشيد، چراغ خطر را روشن بگذاريد و از آنتن راديو ماشين يا پنجره پارچه يا نشانه اضطراري براي درخواست كمك آويزان كنيد و ابدا براي پيداكردن راه، حركت نكنيد مگر اينكه ساختماني را در آن نزديكي ببينيد كه بتوانيد در آن پناه بگيريد.

مراقب باشيد كه بخاطر بارش برف ممكن است فاصله‌ها واقعي بنظر نيايند، ممكن است ساختماني نزديك باشد، اما براي پياده‌روي در برف عميق خيلي دور باشد.

براي اينكه گرم بمانيد بخاري و موتور ماشين را هر يك ساعت حدود 10 دقيقه روشن كنيد. وقتي موتور ماشين روشن است يكي از پنجره‌هاي به سمت باد را براي تهويه هوا باز كنيد و به نوبت برف‌ها را از لوله اگزوز پاك كنيد، اين كار بخاطر جلوگيري از مسموميت با گاز سمي منواكسيدكربن است و پيشنهاد مي‌شود كه نوبتي بخوابيد، حتما بايد يك تن تا آمدن گروه نجات در تمام اوقات بيدار باشد.

در شب چراغ‌هاي داخل را روشن بگذاريد تا در اين صورت گروه نجات و امدادگران قادر به ديدن شما باشند.

 
اقدامات بعد از بارش برف و يخبندان

 

وقتي برف‌ها را پارو مي‌زنيد زياد جنب و جوش و فعاليت نكنيد چرا كه اين كار باعث حمله قلبي مي‌شود كه عمده‌ترين علت مرگ و مير در زمستان است و اگر لازم است برف‌ها را پارو بزنيد حتما قبل از بيرون آمدن، دست و پاي خود را نرمش دهيد.