سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : رييس شبكه هپاتيت كشور: درمان هپاتيت C در معتادان رايگان شود
یکشنبه، 10 مرداد 1395 - 06:10 کد خبر:120481
رييس شبكه هپاتيت كشور با بيان اينكه شايع‌ترين راه انتقال هپاتيت C در ايران از طريق اعتياد تزريقي است، تاكيد كرد: اقداماتي كه اكنون براي معتادان مبتلا به هپاتيت C در زندان‌ها انجام مي‌شود، كافي نيست و بايد درمان‌شان رايگان شود.


به گزارش داروغذا، دكتر سيد مويد علويان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت انتقال هپاتيت C در زندان‌ها، گفت: شايع‌ترين راه انتقال هپاتيت C در ايران از طريق اعتياد تزريقي است.

وي با بيان اينكه از طرفي متاسفانه معتادان تزريقي هم فقيرند، هم در معرض خطرند و هم رفتن به زندان در ميان آنها زياد ديده مي‌شود، افزود: به هر حال اقداماتي كه در كشور براي اعتياد انجام مي‌شود، در راستاي برنامه كاهش آسيب است. به اين صورت كه در قالب اين برنامه به معتادان سرنگ داده مي‌شود، از آنها در مراكز ترك اعتياد نگهداري شده، آموزش ترك اعتياد به معتادان داده مي‌شود و براي آنها متادون‌تراپي نيز انجام مي‌دهند.

300 ميليارد براي معتادان هزينه كنيد، تا...

علويان افزود: در عين حال به نظر مي‌رسد اين اقدامات كافي نيست و ما بايد تصميمي بگيريم تا درمان هپاتيت C را براي معتادان رايگان كنيم. بر اين اساس طبق محاسبه‌اي كه ما انجام داده‌ايم، اگر درمان هپاتيت C را در 100 هزار نفر از جمعيت معتادان كشور به صورت رايگان انجام دهيم، 300 ميليارد تومان هزينه برمي‌دارد. حال بايد توجه كرد كه اين ميزان براي اينكه بتوانيم 100 هزار نفر را نجات دهيم و باعث توقف چرخه انتقال هپاتيت C شويم، بسيار مفيد است.

رييس شبكه هپاتيت كشور با بيان اينكه به هر حال بيمه‌ها اكنون اين درمان‌هاي مرتبط با هپاتيت C را تحت پوشش خود قرار داده‌اند، اظهار كرد: اين در حاليست كه افراد معتاد تحت پوشش بيمه قرار ندارند. به هر حال يكي از مشكلات اصلي و يكي از چالش هاي ما بحث هپاتيت‌ C  در معتادان است.

به گفته علويان نزديك به 40 درصد معتادان تزريقي كشور مبتلا به هپاتيت C هستند.