سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : مشتريان از كدام خودروساز رضايت دارند؟
پنجشنبه، 28 مرداد 1395 - 07:04 کد خبر:121197
گزارش رضايتمندي مشتريان از فروش و خدمات پس از فروش در حالي از سوي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران منتشر شد كه خودروسازان داخلي در مقايسه با وارداتي‌ها جايگاه مناسبي كسب نكردند.


 هرچند برخي از كارشناسان معتقدند كه سهم بالاي داخلي‌ها در بازار خودرو آنها را در رده‌هاي زيرين جدول رضايتمندي مشتريان قرار داده، اما طبق آخرين گزارش سال 94 دفتر ارزيابي، عملكرد و پاسخگويي به شكايات وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان در رتبه اول شكايات مشتريان قرار گرفتند.

در همين حال شكايات مشتريان بيشتر از كيفيت و خدمات پس از فروش بوده حال آنكه خودروسازان داخلي با توجه به افزايش توليد توانسته‌اند فرآيند فروش را تا حدودي بهبود بخشند. طبق گزارش شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران كه در مورد فرآيند فروش از مشتريان در سال گذشته نظرسنجي كرده آنها انتقادهايي چون عدم تحويل لوازم جانبي خودرو، تاخير در تحويل، ايراد داشتن خودرو در زمان تحويل و همچنين تاخير در تحويل پلاك و مدارك خودرو را مطرح كرده‌اند. به گزارش دنياي اقتصاد ، بر اين اساس شركت بازرسي به بررسي 17 شركت در فرآيند فروش پرداخته و نظر مشتريان را در مورد سرويس‌دهي آنها در اين زمينه خواستار شده است. طبق جدولي كه در مورد رضايتمندي مشتريان از فرآيند فروش خودروهاي سواري استخراج شده، شركت كرمان موتور توانسته رتبه اول را در اين زمينه كسب كند. اما رتبه دوم رضايتمندي مشتريان متعلق به شركت اسان موتور است؛ به‌طوري‌كه اين شركت وارد‌كننده محصولات هيوندايي توانسته نظر مشتريان را در اين زمينه جلب كند، خودروسازي مديران با توليد خودروهاي چري چين در رتبه سوم قرار گرفته است.

اين شركت بيشترين توليد در بخش خصوصي ايران را به خود اختصاص داده است. اما پس از مديا موتورز، شركت ايران خودرو رتبه پنجم رضايتمندي مشتريان از فرآيند فروش خودروهاي سواري را كسب كرده است. شركت ايران خودرو هر چند سال گذشته افت توليد را تجربه كرد، اما با توجه به كمبود تقاضا توانست پاسخگوي مشتريان در اين زمينه باشد. سهم ايران خودرو در بازار ايران حدود 46 درصد برآورد شده است. اما اطلس خودرو و ايرتويا به ترتيب در رتبه‌هاي بعدي رضايتمندي مشتريان قرار دارند.پس از خودروسازان راين كه در سال جاري توليد خود را به‌شدت كاهش داده، خودروسازي بهمن موتور كه به‌تازگي سهام آن فروخته شد قرار دارد، اما دهمين شركتي كه مشتريان نسبت به فرآيند فروش آن اظهار رضايت كرده‌اند، نگين خودرو وارد‌كننده محصولات رنو است. پس از اين شركت فرانسوي و در رده يازدهم شركت سايپا به‌عنوان دومين شركت بزرگ خودروساز قرار دارد و پس از آن پارس‌خودرو از شركت‌هاي زيرمجموعه سايپا. طبق نظرسنجي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران، سايپا و پارس‌خودرو در فرآيند فروش نسبت به ديگر خودروسازها و وارد‌كنندگان نتوانستند نمره مناسبي كسب كنند. اما ديار خودرو، آلفا موتور، پرشين خودرو، آرين موتور پويا و در نهايت ستاره ايران به ترتيب در انتهاي جدول رضايتمندي مشتريان از فرآيند فروش قرار دارند. به‌دنبال اين گزارش شركت بازرسي كيفيت جدول رضايتمندي مشتريان از خدمات پس از فروش در زمستان سال گذشته را نيز منتشر كرده است. در اين گزارش امتيازدهي براساس رضايتمندي، عملكرد و كارآيي شركت‌ها در نظر گرفته شده است.

بر اين اساس شركت ايرتويا توانسته رتبه اول رضايتمندي مشتريان را از خدمات پس از فروش كسب كند.در تعيين شاخص رضايتمندي گزينه‌هايي همچوم نحوه نوبت‌دهي، مدت زمان صرف شده جهت پذيرش، هزينه پرداختي، تامين به موقع قطعه توسط نمايندگي و دسترسي به نمايندگي‌هاي شركت مدنظر قرار گرفته است. اما پس از شركت توليد‌كننده محصولات تويوتا، اطلس خودرو در رتبه دوم قرار گرفته و پس از آن پرشيا خودرو وارد‌كننده محصولات بي‌ام‌دبليو در اين جدول جاي گرفته است. نكته قابل‌توجه در اين نظرسنجي به غيبت برخي شركت‌هاي خودروساز داخلي در رتبه‌هاي نخست برمي‌گردد همانطور كه گفته شد طبق آخرين گزارش سال 94 دفتر ارزيابي، عملكرد و پاسخگويي به شكايات وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان در رتبه اول شكايات مشتريان قرار گرفتند كه بخش اعظم اين شكايت به ارائه خدمات پس از فروش توليد‌كنندگان داخلي برمي‌گشت، بر اين اساس استفاده از قطعات كم‌كيفيت و همچنين نوع پذيرش از جمله بيشترين شكايات را به خود اختصاص داده است، اما مزدا يدك و آرين موتور پويا كه در جدول فرآيند فروش خيلي موفق عمل نكردند توانستند در ارائه خدمات پس از فروش نظر مشتريان را جلب كنند، اما رتبه يازدهم به ستاره ايران توليد‌كننده خودروهاي بنز در ايران رسيده حال آنكه پس از آن شركت ايساكو تامين‌كننده قطعات شركت ايران خودرو قرار دارد. پس از آلفا موتور و نگين خودرو، شركت سايپا يدك توانسته رضايتمندي مشتريان در ارائه خدمات پس از فروش را كسب كند. اما شركت‌هايي كه در فرآيند فروش در ابتداي جدول رضايتمندي قرار داشتند در ارائه خدمات پس از فروش نتوانستند رتبه مناسبي كسب كنند.