سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : قرباني: فشار مافياي دخانيات ماليات سيگار را كم كرد
یکشنبه، 1 اسفند 1395 - 07:10 کد خبر:127226
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: با فشار مافياي سيگار و حاشيه هاي خارج از مجلس، ماليات سيگار در قانون بودجه كشور كاهش يافت و اكنون ماليات سيگار در ايران حتي از افغانستان هم كمتر است.


 

به گزارش داروغذا، محمد حسين قرباني در گفت‌و‌گو با ايرنا:‌ با وجود تمام توصيه‌هاي كارشناسان داخلي و تعهدات ايران در كنوانسيون جهاني مبارزه با دخانيات، در بودجه سال 96، ماليات سيگار نسبت به سال 95 كاهش يافت و متاسفانه با فشار مافياي دخانيات نتوانستيم صحن مجلس را براي افزايش ماليات سيگار و حتي ثبات آن قانع كنيم.
وي گفت: ايران با امضاي كنوانسيون جهاني مبارزه با دخانيات، تعهداتي را براي كاهش مصرف دخانيات پذيرفته است كه افزايش ماليات سيگار به عنوان يكي مهمترين اهرم هاي كاهش مصرف، يكي از آنهاست اما با كمال تأسف ماليات بر دخانيات در بودجه كشور كاهش يافت.
قرباني افزود: قرار است سال 96 رئيس جمهوري در اجلاس سازمان ملل سخنراني كند و حتما در اين اجلاس از ايشان مي‌پرسند كه اقدامات ايران براي افزايش ماليات دخانيات چه بوده است و معلوم نيست در مقابل نقدهاي مجامع و سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله سازمان بهداشت جهاني چه جوابي خواهيم داشت.
نايب رئيس دوم كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: با تلاش وزارت بهداشت و مجلس در سال 95، ميزان ماليات دخانيات براي سيگارهاي توليد داخل به 20درصد براي توليد مشترك به 30درصد و براي سيگارهاي وارداتي به 40درصد رسيده بود اما با فشارهاي خارج از مجلس در قانون بودجه سال 96 ميزان ماليات سيگار براي توليد داخل به 10درصد، توليد مشترك به 15درصد، برندهاي خارجي توليد داخل به 30درصد و سيگار وارداتي به 40درصد رسيد.

**افزايش مصرف سيگار در كشور به 100 ميليارد نخ
وي ادامه داد: با وجود افزايش توليد برندهاي حارجي سيگار در داخل اكنون ديگر نيازي به واردات سيگار نداريم، حتي به قاچاق سيگار به كشور نيز ديگر نيازي نيست و با افزايش توليد سيگارهاي برند خارجي در داخل ميزان مصرف سيگار در كشور از 65 ميليارد نخ در سال به 100 ميليارد نخ رسيده است و افزايش جدي داشته است.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس افزود: با افزايش روز افزون توليد سيگار در كشور، ديگر نيازي به واردات و حتي سيگار قاچاق نداريم و استدلال مخالفان افزايش ماليات كه مي‌گويند، افزايش ماليات باعث افزايش قاچاق سيگار مي‌شود،هيچ توجيهي ندارد.
قرباني گفت: اين حركت، درست بر خلاف قانون جامع مبارزه با دخانيات و بر خلاف تعهدات ايران در كنوانسيون جهاني مبارزه با دخانيات است و جاي تاسف زياد دارد.
وي افزود: متاسفانه اين حركت بر خلاف اجماع جهاني براي مبارزه با دخانيات است و باعث شده است كه ماليات سيگار و مواد دخاني در ايران يكي از كمترين‌ها در دنيا باشد و حتي از افغانستان هم كمتر است.

**سيگار روزي 20 ميليارد تومان از سرمايه ملت را دود مي‌كند
عضو كميسيون بهداشت گفت: فشارهاي بيرون مجلس بر نگاه كارشناسي، نمايندگان مجلس غلبه كرد و اكنون شاهد اين هستيم كه روزانه 20 ميليارد تومان از سرمايه‌هاي جيب مردم براي دخانيات و درمان عوارض آن هزينه مي‌شود.
قرباني افزود: بيماري‌هاي قلبي-عروقي ناشي از دخانيات در حال افزايش است و از هر چهار نفري كه به اين بيماري‌ها مبتلا مي‌شوند، سه نفر به علت مصرف دخانيات به اين بيماري دچار مي‌شوند.
وي گفت: افزايش ماليات سيگار هم باعث كاهش مصرف آن مي‌شد و هم حداقل چهار هزار ميليارد تومان اعتبار جديد براي كمك به درمان بيماران و سلامت مردم در اختيار دولت قرار مي داد و در اين شرايط وانفسا كه دولت با مشكلات بودجه‌اي جدي مواجه است مي‌توانست مرهمي براي جبران كمبودها باشد اما فشارها و حاشيه‌هاي بيرون مجلس نگذاشت.