سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : اولين مجمع ملي سلامت كليد خورد
دوشنبه، 9 اسفند 1395 - 07:10 کد خبر:127472
سلامت كه نباشد، نه پول دلخوشي مي‌آورد نه مقام خوشبختي؛ رئيس جمهوري گفت كه همه تلاش ما براي دو كلمه است، سلامت و كيفيت زندگي.


 

به گزارش داروغذا به نقل از ايرنا، يكشنبه هشتمين روز آخرين ماه سال 95، براي اولين بار مجمعي در ايران تشكيل شد كه «سلامت» نام داشت. اولين مجمع ملي سلامت. چند وزير هم آمدند تا از سلامت بگويند، اين بار وزير بهداشت تنها مسئول سلامت مردم نبود، وزير جهاد كشاورزي، وزير كشور هم بودند. مرد اول دولت هم آمده بود تا او هم از سلامت بگويد.
مسئولان سازمان بهداشت جهاني مي‌گويند: وزارتخانه‌هاي بهداشت كشورها اگر خيلي خوب كار كنند، سيستم قوي داشته باشند و اعتباراتشان كم نباشد و... در نهايت فقط مي‌توانند 25درصد سلامت مردم را تامين كنند و 75 درصد سلامت مردم به عوامل اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و حتي سياسي بستگي دارد كه در اختيار وزارتخانه‌هاي بهداشت نيست و اين همان جمله معروفي است كه مسئولان سلامت در وزارت بهداشت ايران نيز آن را در جلسات تكرار مي‌كنند.
وضعيت مسكن، شهرنشيني، حاشيه نشيني، روستانشيني، وضعيت آب آشاميدني، خودروها، آلودگي هوا، آلودگي خاك، آلودگي آب، آلودگي‌ها و باقيمانده سموم در ميوه‌ها و سبزي‌ها، وضعيت دفع فاضلاب، آلودگي و باقيمانده سموم و دارو در گوشت‌هاي قرمز و سفيد و ماهي‌ها، ميزان باسوادي، داشتن يا نداشتن شغل، ميزان درآمد، وضعيت بيمه، تورم و قيمت كالاها و خدمات، نوع شغل، نوع دوستان، دسترسي به مواد مخدر و الكل، ژنتيك و بيماري هاي مادرزادي، آموزش رفتار و گفتار در خانواده و جامعه، نقش رسانه ها در رفتارهاي مردم، محيط زندگي و محله و مدرسه و شهر، فرهنگ آپارتمان نشيني، فرهنگ رانندگي، فرهنگ بخشش و گذشت، فرهنگ رعايت نوبت و احترام به حقوق فردي و جمعي، فرهنگ ورزش و تحرك بدني، سبك زندگي و تغذيه، قوانين كشور، مسائل قوميتي، وضعيت دادگاه ها و رسيدگي سريع به دعاوي و ... همه از جمله عوامل موثر بر سلامت مردم هستند كه وزارت بهداشت هيچ دخالتي در آ‌نها ندارد.
مولفه‌هاي اجتماعي موثر بر سلامت بسيار متعدد هستند و شايد تعيين يك متولي براي همه آنها ممكن نباشد اما تشكيل يك مجمع ملي كه همه فعالان دولتي و غيردولتي و نيز خيرين در آن حضور داشته باشند و براي تعيين سياست‌ها و برنامه‌ها همفكري كنند، فكر و ايده نويي است كه نوعي پيشرفت در مسير توسعه سلامت محسوب مي‌شود.
تشكيل اولين مجمع ملي سلامت، اولين گام براي رسيدن به اين هدف بود كه در آخرين سال دولت يازدهم محقق شد. گر چه شايد بتوان افراد يا دستگاه هايي را نام برد كه مي توانستند در اين مجمع ملي حضور داشته باشند و غايب بودند، مانند، نمايندگاني از مجلس شوراي اسلامي به عنوان قانوگذار يا قوه قضاييه يا برخي وزرا مثل وزير تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي يا وزير صنعت، معدن و تجارت يا وزير آموزش و پرورش، رئيس پليس، يا رئيس سازمان صدا و سيما اما اين اولين طلوع شكل گيري مجمع ملي سلامت است و حتما در ادامه اين مسير و در سالهاي آينده اين مجمع قوي‌تر و بالنده‌تر، دستان بيشتري را براي بهبود سلامت ايرانيان بسيج مي‌كند.
تشكيل اولين مجمع ملي سلامت شايد يكي از دستاوردهاي تشكيل معاونت اجتماعي وزارت بهداشت باشد كه هنوز يكساله نشده است. محمدهادي ايازي، اولين معاون اجتماعي وزارت بهداشت،در مراسم امروز گفت كه 850 خيريه در حوزه سلامت فعالند و همين خيرين هم اكنون در حال ساخت 40 بيمارستان جديد در كشور هستند.
وزير كشور هم از نقش پر رنگ سازمان‌هاي مردم نهاد و بخش خصوصي در مبارزه و درمان اعتياد سخن گفت و اشاره كرد كه 80 درصد درمان اين بيماري مهلك اكنون به دست مردم و سازمانهاي مردم نهاد و مراكز خصوصي انجام مي شود.

**اطلس سلامت چه مي‌گويد؟
سيد حسن هاشمي، وزير بهداشت،درمان و آموزش پزشكي نيز در اين همايش با حضور رئيس جمهوري، اطلس ملي بيماري هاي كشور را رونمايي كرد و با اشاره به برخي آمارهاي آن اعلام كرد كه حال شاخص هاي سلامت مردم ايران خوب نيست و بيماري هاي غير واگير مشكل اصلي سلامت ايرانيان و عامل بيش از 80 درصد مرگ ايرانيان است.
او از مصرف سيگار در بين 24درصد از مردان اين سرزمين سخن گفت و هشدار داد كه حدود 20درصد زنان و 15درصد مردان ايران چاق هستند و حدود 50 درصد مردم اضافه وزن دارند.
مسئول دستگاه سلامت دولت در اولين مجمع ملي سلامت درباره شيوع فشار خون در بين 28 درصد مردم و مصرف سه برابر نمك در بين ايرانيان كه عامل مهم فشار خون و بيماري هاي قلبي است، هشدار داد.
او گفت كه بر اساس اطلاعات اطلس ملي بيماري هاي ايران، 14درصد مردان و 11درصد زنان فست فود مي‌خورند كه البته شايد آمار واقعي بيش از اين باشد.

** قلب تو، امانت
حضور نمايندگان سازمان هاي مردم نهاد و خيرين از جمله حاشيه هاي جالب اولين مجمع ملي سلامت بود اما جالب تر از سخنان تاثير برانگيز چند بيمار بود كه اشك حضار را درآورد، بيمار دچار ضعف عضلاني(ديستروفي) از آرزويش براي دكتر شدن گفت تا به بيماران ديگر كمك كند، نوجوان پسر ديگري كه قلب پيوند داشت به دهنده قلبش گفت، من امانتدار قلب توام، بيمار ديگري كه دچار سوختگي صورت بود از اميدش به آينده روشن گفت.
بيمار ديگري كه مبتلا به ام اس بود از فتح قله دماوند گفت و تاكيد كرد كه مي‌خواهم بگويم كه اين بيماري براي من محدوديت نيست. كودك ديگري به روي صحنه آمد كه از زمان تولد به علت ناهنجاري مادرزادي تا سن 12 سالگي 35 بار زير تيغ جراحي رفته بود و شايد از همه دردناكتر، مردي 60 ساله بود كه به آلزايمر مبتلا بود، فراموشي، او با اشكي جانسوز به ميانه صحنه آمد و گفت: ما هستيم.
اين‌ها، تنها چند نفر از ميليون‌ها بيماري بودند كه در سراسر اين سرزمين دوست داشتني زندگي مي‌كنند، ميليون ها ايراني ديگر اكنون در حاشيه شهرها،‌ در روستاها و بالا و پايين شهرها درگير بيماري هستند يا دچار بيماري هستند كه از آن بي خبرند يا در آستانه ابتلا به يك بيماري مزمن هستند كه تا آخر عمر گرفتارشان مي‌كند.

**سمن‌ها تنها مانده‌اند
محمد جواد فاطمي، عضو هيئت مديره انجمن حمايت از بيماران سوختگي(ققنوس) نيز گفت: از همه مسئولان دولتي مي‌خواهم كه حداقل عضو يك سازمان مردم نهاد باشند، از نمايندگان مجلس مي‌خواهم كه قانون جامع حمايت از سازمان‌هاي مردم نهاد را تصويب كنند.
او از بي پولي و مشكل نقديندگي سمن‌ها گفت و از دولتمردان خواست بي منت و بدون اينكه استقلال اين نهادهاي غيردولتي زيرسوال برود از آنان حمايت مالي كند، بي آنكه ژست دموكراسي و شعارهاي تبليغاتي حمايت از جامعه مدني بدهند.
مجمع ملي سلامت جايي است كه همه ايرانيان، مسئول هستند، ديگر مقام پشت ميز و جلوي ميز نداريم، به قول حسن روحاني، رئيس جمهوري اينجا همه مردم، نمايندگان سازمانهاي مردم نهاد، مسئولان دستگاههاي دولتي، عمومي، نيروهاي مسلح و قواي سه گانه مسئول هستند.
روحاني در اين اولين مجمع ملي سلامت، سخنان جالبي گفت، سخناني كه از حرف‌هاي رسمي كه از روي كاغذ خوانده مي‌شود، جدا بود. روحاني گفت: برخي‌ها انگار گاز ماشين شان به بوق وصل است و با بوق هاي متمادي اعصاب مردم را خراب مي‌كنند.
رئيس جمهوري در مجمع ملي سلامت البته از دستاوردهاي دولت يازدهم از جمله كاهش قيمت دارو و تجهيزات پزشكي و تامين سموم كشاورزي استاندارد كه تا قبل از برجام به شدت در كشور كمبود داشت و سلامت مردم را به خطر انداخته بود، سخن گفت.

**روحاني: خنديدن حرام نيست
او بر اهميت تعامل با جهان تاكيد كرد و گفت: برخي فكر مي‌كنند كه اگر دروازه‌هاي كشور را قفل ببنديم به نفع سلامت و امنيت مردم است، اينها به جاي تعامل به دنبال تقابل هستند، تقابل به نفع چه كسي است؛ البته بله برخي‌ها نانشان در تقابل است، نه در تعامل.
رئيس جمهوري اسلامي ايران بر اهميت ورزش هم تاكيد كرد و گفت: امروز ورزش در ذهن مردم جدي گرفته نمي‌شود زيرا بي‌ارزش‌ترين ساعات در مدارس به ورزش اختصاص دارد و اين در حالي است كه بايد اهميت ورزش از مدارس مطرح شود.
روحاني بر اهميت نشاط و شادي در جامعه تاكيد كرد و گفت: برخي همين كه ذره‌اي نشاط در بين مردم به وجود مي‌آيد، مي‌گويند اشكال دارد. چطور گريه كردن به هر مقدار كه باشد، حلال است اما خنديدن و نشاط، حرام؟
اولين همايش مجمع ملي سلامت ايرانيان تمام شد. در اين مجمع از هزاران تهديد كننده سلامت سخن گفته شد اما اميد مردم ايران براي آينده سالم تر و زندگي بهتر، ادامه دارد و اين شروع كار است.