سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : ديدگاه هاي نمايندگان مجلس درخصوص بيماران خاص
دوشنبه، 9 اسفند 1395 - 07:40 کد خبر:127477
بيماري هاي صعب‌العلاج، بيماران را با سختي هاي زيادي از جمله پروسه درمان و هزينه‌هاي ناشي از آن روبرو كرده كه همين امر باعث شده بيماران چشم به حمايت مسئولان بدوزند.

به گزارش داروغذا به نقل از مهر، يكي از حمايت‌هايي كه مي‌تواند به بيماران صعب‌العلاج مدد رساند قرار گرفتن آنها در زمره بيماري‌هاي خاص است و اينكه اين بيماري ها در قالب بيماري خاص تعريف شوند تا از حمايت هاي سازمان هاي مردم نهاد بهره مند گردد.

اكنون چند سالي است كه بيماري‌هاي جديدي به عنوان بيماري خاص تعريف نشده است در حالي كه با توجه به گسترش تكنولوژي، بيماري هاي جديدي نيز پديدار مي شود كه در پي آن درمان قطعي آن نيز با سختي ها و هزينه هاي زيادي همراه است كه مي طلبد مسئولان امر از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با لحاظ كردن برنامه ريزي خاصي، در جهت حمايت بيشتر از اين بيماران گام بردارد تا مرهمي باشد بر زخم اين بيماران.

نمايندگان مردم در خانه ملت نيز بر اين باورند كه مجلس اين آمادگي را دارد تا از هر گونه اقدامي جهت كمك به بيماران صعب العلاج حمايت كند و در اين راه وزارت بهداشت را نيز تنها نخواهد گذاشت.

تلاش كميسيون بهداشت براي حمايت ازبيماران صعب‌العلاج

محمد نعيم اميني فرد نماينده مردم ايرانشهر در مجلس، با تاكيد بر ضرورت حمايت بيشتر از بيماران صعب العلاج افزود: ما نيز بر اين باوريم كه با توجه به هزينه هاي بالاي درمان بيماري هاي صعب العلاج مانند سرطان، ام اس يا اي. بي و صدمات روحي و رواني كه بر خانواده اين بيماران دارد نياز است تا حمايت هاي زيادي از اين بيماران صورت گيرد.

وي ادامه داد: كميسيون بهداشت و درمان مجلس تاكنون صحبت هاي مقدماتي را براي حمايت از بيماران صعب العلاج داشته است و در اين ميان تمام تلاش خود را خواهيم كرد تا نشستي را با مسئولان بيماري هاي خاص و وزارت بهداشت برگزار كنيم تا برخي از بيماران صعب العلاج نيز در زمره بيماري هاي خاص قرار گيرند.

اين نماينده مجلس تصريح كرد: از سويي ديگر هر ساله در بودجه، رديف هاي اعتباري براي درمان بيماري هاي صعب العلاج وجود دارد تا حمايتي براي اين بيماران باشد اما براي كمك به اين بيماران مي طلبد اقدامات موثرتري از سوي وزارت بهداشت برداشته شود.

وي يادآور شد: اگر برخي بيماري هاي صعب العلاج در زمره بيماري خاص تعريف شوند خدمات هزينه اي زيادي دريافت مي كنند ضمن آنكه بيماري هاي خاص داراي سمن ها و سازمان هاي مردم نهاد هستند كه در اغلب موارد مي تواند به اين بيماران كمك كند.

سخنگوي كميسيون بهداشت و درمان مجلس، گفت: كمك خيرين و تعاملاتي كه سازمان هاي مردم با وزارتخانه هاي بهداشت و كار دارد از جمله نكات مثبتي است كه بيماران خاص ميتوانند از آن بهره مند شوند از سويي ديگر داشتن متولي مشخص براي پيگري و حمايت از اين بيماران نيز نقطه عطف ديگري براي كمك به بيماران است.

وزارت بهداشت خدمات بيماران خاص را به بيماران صعب‌العلاج تسري دهد

حيدرعلي عابدي نماينده مردم اصفهان، با تاكيد بر ضرورت توجه به برخي بيماري ها از جمله سرطان و ام اس، افزود: وزارت بهداشت همانگونه كه براي گروه‌هاي آسيب پذير مانند زنان باردار هزينه هايي را پرداخت مي‌كند بدون شك ضرورت دارد تا بيماران صعب‌العلاج را نيز مورد حمايت قرار دهد.

وي ادامه داد: اين يك وظيفه اجتماعي است تا از بيماران صعب‌العلاج حمايت كنيم ضمن آنكه زماني كه سياست هاي جمعيت را تدوين مي كنيم لازم است حمايت هايي را در دستور كار قرار دهيم كه افراد بدانند در صورت بروز مشكل، جامعه تمام قد از آنها حمايت خواهد كرد.

عابدي تصريح كرد: بيماران اي.بي يا بيماران صعب العلاجي كه نيازمند طي كردن پروسه‌اي خاص از درمان هستند بايد تحت پوشش و حمايت وزارت بهداشت قرار گيرند.

وي تاكيد كرد: اگرچه بيماران صعب العلاج مانند سرطان يا ام. اس تحت پوشش بيمه هستند اما مي طلبد با قرار گرفتن در زمره بيماري هاي خاص حمايت هاي بيشتري از آنها شود چراكه هزينه هاي درمان آنها بسيار زياد است.

عابدي افزود: بيماران صعب‌العلاج بايد در يك سطح حمايتي همانند بيماري‌هاي خاص قرار گيرند واگر ما براي بيماري‌هاي خاص امكانات دهيم بايد اين امكانات شامل بيماران سرطاني، ام.اس يا بيماران پروانه‌اي شود؛ در اين ميان اگر نياز به حمايت مجلس از لحاظ قانونگذاري وجود داشته باشد نمايندگان اين آمادگي را دارد تا از اين بيماران حمايت كند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس، گفت: با توجه به گسترش علم و دانش و روز افزون شدن تكنولوژي ها، شاهد بروز بيماري هاي متفاوت و صعب العلاجي هستيم كه مي طلبد وزارت بهداشت با شناسايي اين بيماري ها در صدد حمايت بيشتر از آنها برآيد.

بيماري هاي صعب‌العلاج مشمول حمايت هاي بيمه اي خاص شوند

عباسعلي پوربافراني نماينده مردم نائين، با تاكيد بر ضرورت قرار گرفتن برخي از بيماري ها از جمله ام اس و سرطان در زمره بيماري هاي خاص، افزود: بدون شك بايد شرايطي در حوزه سلامت فراهم شود تا برخي بيماري هاي صعب العلاج از جمله سرطان مشمول حمايت هاي بيمه اي خاص شوند چراكه امروزه شاهد انواع مختلفي از بيماري هاي ناشناخته اي هستيم كه گاهي براي آنها درماني نيز وجود ندارد.

وي ادامه داد: از سويي ديگر با غربالگري  بيماري هاي مختلف مي توان آن ها را شناسايي كرده و از وزارت بهداشت درخواست حمايت را نيز داشته باشيم تا با كمك بيمه ها فشار مالي از دوش بيماران كاسته شود.

اين نماينده مجلس، تصريح كرد: امروزه در برخي از كشورهاي در حال توسعه و توسعه‌يافته بيمه‌ها از بيماران حمايت مي‌كنند اين درحالي است كه در كشور ما گاهي حمايت بيمه ها بسيار كمرنگ شده و بار مضاعف بر دوش بيماران قرار مي گيرد در اين زمينه مي طلبد دولت يارانه اي را تحت عنوان يارانه بيماران خاص به اين افراد ارايه دهد تا فشار كمتري بر آنها وارد گردد.

پوربافراني افزود: اگرچه حمايت از بيماران خاص از جمله بيماران سرطاني در مجلس نهم، مورد توجه قرار گرفت اما به جهت داشتن بارمالي نتوانست نظر موافقي را به خود جلب كند.

وي يادآور شد: طرح تحول سلامت با هدف حمايت از بيماران به ويژه بيماران صعب العلاج اجرايي شد اما در مواردي مشاهده مي شود كه اين طرح نتوانسته روند درستي را در پيش بگيرد به گونه اي كه همچنان شاهد عدم حمايت از اين بيماران هستيم اين درحالي است كه منابع حوزه سلامت نيز به خوبي مديريت نمي شود.

اين نماينده مردم در مجلس دهم، تصريح كرد: نمايندگان اين آمادگي را دارند تا اگر دولت لايحه اي در زمينه حمايت از بيماران صعب العلاج به ويژه بيماران سرطاني را با هدف مديريت درست سلامت تقديم مجلس كند ازآن حمايت كرده و مورد بررسي قرار دهد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس، گفت: هزينه هاي بيماري هايي همچون ام.اس، سرطان يا اي. بي، هم بارمالي بر دوش خانواده ها وارد مي كند هم حوزه سلامت را با چالش مواجه خواهد كرد درحالي كه مي توان با يك استراتژي مشخص مانع از هدررفت منابع بهداشت و درمان شد.

ضرورت قرار دادن بيماران سرطاني و ام‌اس در گروه بيماران‌خاص

رسول خضري نماينده مردم سردشت وپيرانشهر در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاري خانه‌ملت در خصوص وضعيت درمان بيماران سرطاني، گفت: روند شيوع و افزايش فركانس سرطان در كشور سبب شده تا تعداد اين بيماري در كشور از نُرم جهاني بيشتر شود، روند رو به رشد ابتلا به سرطان هزينه بسياري را هم به بيماران و هم به حوزه سلامت وارد كرده است.

وي با بيان اينكه عموما افراد مبتلا به سرطان از اقشار كم درآمد جامعه هستند، تصريح كرد: متاسفانه حمايت جدي از بيماران سرطاني نمي‌شود، در واقع سرطان جزو بيماري خاص كه از امتيازاتي برخوردار است محسوب نمي شود، اين مسئله چندين بار در مجلس نهم مطرح شد اما به دليل داشتن بار مالي موردنظر موافق قرار نگرفت.

خضري با تاكيد بر اينكه دولت بايد لايحه‌ تحت پوشش قرار دادن بيماران سرطاني در گروه بيماران خاص را به مجلس ارائه كند، افزود: اين لايحه اگر به مجلس ارائه شود قطعا با راي بالايي به تصويب خواهد رسيد، در غير اين صورت دولت مي‌تواند موضوع را در هيات وزيران به مطرح و حل‌وفصل كند، البته دولت در لايحه بودجه سنواتي نيز مي تواند مبلغي را براي اين منظور در نظر گيرد تا بيماران سرطاني و حتي بيماري‌هايي ديگري چون ام اس بايد در گروه بيماران خاص قرار گيرند.

وي با بيان اينكه در برنامه پنجم توسعه و لايحه برنامه ششم توسعه به اين موضوع پرداخته نشده است، يادآور شد: اين بيماران مانند هموفيلي و تالاسمي بايد در گروه بيماران خاص قرار گيرند تا مشمول امتيازات آنها شوند، دولت هزينه اين بيماران را به صورت يارانه‌اي از طريق بيمه‌ها مي‌تواند بپردازد و دفترچه بيماران خاص را به آنها دهد تا هزينه تمام شده درمان براي آنها كاهش يابد.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه نقش دولت در انجام مسائل اجتماعي كم رنگ بوده، يادآور شد: در لايحه برنامه ششم توسعه به اين موضوعات اشاره‌اي نشده است، از اين رو در كميسيون اجتماعي پييشنهادي در قالب جدول تدوين و به كميسيون تلفيق برنامه ششم ارائه شد كه در آن به موضوع هزينه درمان بيماران سرطاني پرداخته شد.

وي معتقد است: براي بيماران سرطاني مي‌توان از منابع درمان طرح تحول سلامت براي تحت پوشش قراردادن بيماران سرطاني در گروه بيماران خاص استفاده كرد، متاسفانه معاونت درمان وزارت بهداشت پاشنه آشيل طرح تحول سلامت شده و در حوزه درمان طرح تحول هزينه بسيار كرده است  به گونه‌اي كه پرداختي‌ها به روش‌هاي عجيب صورت مي‌گيرد با اين حال بازنگري در اين معاونت مي‌تواند سبب بهبود وضعيت پرداخت‌ها شود.

عضو كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، تصريح كرد: اين هزينه ها اگر به درستي و به جا هزينه شود مي تواند براي تحت پوشش بيماران سرطاني به بيماران خاص پرداخت شود اما عملكرد معاونت درمان به صورت سليقه‌اي و پرداختن به برخي از تخصص‌ها اشتباه است كه بي توجهي به پزشك خانواده يكي از آسيب‌هاي اين موضوع است.