سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : خسرونيا: عوارض پزشكي افزايش يافته نه خطا‌هاي پزشكي
سه شنبه، 10 اسفند 1395 - 08:20 کد خبر:127517
رئيس هيات بدوي سازمان نظام پزشكي گفت: بايد نظارت و كادر نظارت را افزايش دهيم تا مراجعه ناظران به بيمارستان‌ها و مطب‌ها به صورت مداوم اتفاق بيفتد. بنابراين با چنين اقداماتي مشكلات و خطاهاي پزشكي كاهش خواهد يافت كه اين مساله هم به نفع مردم و هم به نفع جامعه پزشكي است.

 

به گزارش داروغذا به نقل از سپيدآنلاين، ايرج خسرونيا رئيس هيات بدوي سازمان نظام پزشكي، درباره كاهش تخلفات پزشكي با زير ذره بين بردن اعمال پزشكان به روزنامه آرمان مي‌گويد: وسايل ارتباط جمعي با اين كار نمي‌توانند ميزان تخلفات پزشكان را كاهش دهند، چون به گونه‌اي اين مسائل را بازتاب مي‌دهند كه نتيجه خوبي ندارد، آن‌چنان كه اگر وسايل جديد ارتباطي براي اينكه مشتري بيشتري پيدا كنند روغن داغ مطالب را زياد كرده و باعث ايجاد نگراني در مردم و بيماران مي‌شوند.

در سال ۹۵ شاهد افشاي مواردي از قصور يا خطاي پزشكي بوديم كه منجر به ايجاد اين جو شد كه قصور پزشكي و سهل انگاري پزشكان در ايران افزايش يافته است. آيا چنين مساله اي صحت دارد؟
مشكلي كه اين روزها با آن روبه‌رو هستيم مساله عوارض درمان‌ها، جراحي‌ها و فعاليت‌هايي است كه در بيمارستان‌ها و مطب‌ها انجام‌ مي‌شود. به‌تبع وقتي آمار را نگاه مي‌كنيم مي‌بينيم كه خطا و قصور پزشكي در سال ۹۵ افزايش يافته است و اين به آن دليل است كه ابزارهاي مورد استفاده در اتاق‌هاي عمل نسبت به سال‌هاي قبل خيلي بيشتر و گسترده‌تر شده است و اعمال قلب، مغز، عروق و پيوندهايي كه انجام مي‌شود فزوني يافته و به تبع آن نيز عوارض بيشتر شده است. ما اول بايد بدانيم كه فرق عوارض و خطا چيست. عوارض عوامل شناخته شده است كه در تمام كتاب‌ها نوشته شده است. وقتي ما يك عمل بزرگ را انجام مي‌دهيم خطر عفونت، مرگ و مير و خونريزي وجود دارد و اين موارد در كتب علمي نيز نوشته شده است و دست جراح نيست. اين عوارض ممكن است كه به وجود آيند، اما جراح بايد تمام تلاش خود را در راس اين عوارض انجام دهد، حتي اگر خودش هم نمي‌تواند اين كار را انجام دهد بايد از بقيه همكاران كمك بگيرد و در راس حل عارضه ايجاد شده كوشا باشد، ولي خطا زماني رخ مي‌دهد كه ما مي‌توانيم اقدامي براي جلوگيري از عارضه كنيم، اما عمدا يا سهوا اين كار را نمي‌كنيم. براي مثال بيماري به پزشك مراجعه مي‌كند و بايد عمل جراحي انجام دهد، اما پزشك تجربه و تخصص آن عمل را ندارد و بيمار را پذيرفته و به اتاق عمل مي‌برد. بنابراين وقتي بيمار دچار مشكل مي‌شود خطاي پزشكي است يا اينكه بيماري بعد از جراحي دچار خونريزي شده و به پزشك او خبر مي‌دهند، اما پزشك به موقع حاضر نمي‌شود و اين مساله نيز خطاي پزشكي محسوب مي‌شود. بنابراين عوارض و خطاهاي پزشكي را بايد از هم جدا كرد. امسال عوارض پزشكي به دليل حجم، بزرگ شدن و دقيق بودن اعمال جراحي زياد شد، ولي خطاهاي پزشكي امسال كمتر رخ داد و تقريبا شبيه سال‌هاي قبل بود. در خطاي پزشكي از هر ۱۰۰ بيماري كه به اتاق عمل مي‌رود ممكن است يك تا دو درصد دچار عارضه و خطاي پزشكي شوند كه بايد به اين موضوع رسيدگي شود كه اين موارد خطا هستند يا عارضه؟ اگر عارضه باشند چيزي راجع به پزشكان نمي‌توان گفت، چون آنها وقت گذاشته، مشاوره كافي و آزمايش‌هاي لازم را انجام داده اند، ولي در طول درمان مشكلاتي به وجود آمده كه در مواردي اجتناب ناپذير است. اين در حالي است كه در وقت مناسب، پزشك داخلي، جراح و متخصص كودكان مي‌توانند به درمان بيمار و زائو كمك كنند، اما به دلايل مختلف سهل انگاري مي‌كنند. براي مثال بيماري اختلال انعقاد خون دارد و پزشك بدون توجه به اين موضوع او را به اتاق عمل برده و بيمار دچار خونريزي مي‌شود. بنابراين وقتي بيمار به دادگاه و دادسرا مي‌آيد و پرونده او را مطالعه مي‌كنيم، از پزشك معالجش مي‌پرسم كه چرا قبل عمل توجهي نداشته است و او در مقابل نيز پاسخي نخواهد داشت. بنابراين محكوم خواهد شد يا اينكه پزشكي دست راست بيمار را به جاي دست چپ عمل مي‌كند. او هم به دليل سهل انگاري محكوم خواهد شد.

به‌طور كلي قصور پزشكان افزايش داشته است يا نه؟
بايد آمارهاي دقيقي از خطا و قصور پزشكي در تهران و شهرستان‌هاي مختلف داشته باشيم و ببينيم آيا منحني خطا و قصور پزشكي رو به بالاست يا نه؟ وقتي مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي بر حوزه‌هاي‌هاي درماني نظارت مي‌كنند به طبع ما با كاهش اين موارد رو به رو مي‌شويم. بنابراين اگر نظارت‌ها بيشتر باشد بسيار مفيد فايده خواهد بود. هميشه پيشگيري بهتر از درمان است، يعني هر قدر در راه پيشگيري هزينه كنيم اندوخته براي فرداست. از اين رو بايد نظارت و كادر نظارت را افزايش دهيم تا مراجعه ناظران به بيمارستان‌ها و مطب‌ها به صورت مداوم اتفاق بيفتد. بنابراين با چنين اقداماتي مشكلات و خطاهاي پزشكي كاهش خواهد يافت كه اين مساله هم به نفع مردم و هم به نفع جامعه پزشكي است.

آيا استفاده از ابزار‌هاي جديد ارتباطي به كاهش خطاهاي پزشكي كمك مي‌كنند؟
ما شاهد هستيم كه صدا و سيما عليه جامعه پزشكي فعال و كوشاست، آن‌چنان كه افرادي در اين رسانه عليه جامعه پزشكي سخنراني مي‌كنند، حتي از جامعه پزشكي نيز افرادي دعوت مي‌شوند كه دچار خطا و مشكلاتي بوده اند. از سوي ديگر، در روزنامه‌ها نيز اين مساله بستگي به نويسنده يا سردبيري دارد كه مي‌خواهد مطلبي را منتشر كند، چرا كه گاهي ديده شده مشكل كوچكي در جامعه پزشكي به وجود آمده و آن‌قدر آن را در بوق و كرنا كرده كه تمام ايران درگير آن شده اند. بعد مشكلات عديده كشور ناديده گرفته مي‌شود. بنابراين انتشار مطلبي از طريق وسايل ارتباط جمعي بستگي به سياست‌هاي مدير مسئول و سردبير دارد. البته نشريات بسياري منتشر شدند كه قدردان جامعه پزشكي بودند، حتي در هنگام بروز مشكل نيز ورود پيدا كرده، اما جامعه پزشكي را نابود نكردند. از سوي ديگر، انحطاط فرهنگي هم به وجود آمده و فيلم‌هايي را منتشر مي‌كنند كه عليه جامعه پزشكي است. حالا چه كسي مجوز اين كار را مي‌دهد مشخص نيست، حتي جامعه پزشكي را دزد تلقي مي‌كنند و مي‌گويند پزشكان بيشتر دزدند يا خودروسازان؟! اين موارد توهين مستقيم به جامعه پزشكي است كه البته لطمه اصلي به بيماران و مردمي وارد مي‌شود كه هيچ گناهي ندارند. بنابراين اگر وسايل ارتباط جمعي كنترل نشوند و خط قرمزي وجود نداشته باشد تبعات بدي را بر جاي خواهند گذاشت. حتي ممكن است خبرنگاري با بيمارستاني مشكلي داشته باشد و تلافي اين مساله را در نحوه نوشتن گزارش خود اعمال كند و در واقع مشكلات يك پزشك را به كل جامعه پزشكي تعميم دهد، در حالي كه همه پزشكان آن خطا را انجام نمي‌دهند.

ابزار‌هاي ارتباطي كه اقشار مختلف از جمله پزشكان را زير ذره‌بين قرار مي‌دهند تا چه حد مي‌‌توانند به كم شدن تخلفات كمك كنند؟
وسايل ارتباط جمعي با اين كار نمي‌توانند ميزان تخلفات پزشكان را كاهش دهند، چون به گونه اي اين مسائل را بازتاب مي‌دهند كه نتيجه خوبي ندارد. بايد وزارت بهداشت و درمان، سازمان نظام پزشكي و انجمن‌ها دست به دست هم دهند و از خطاهاي پزشكي جلوگيري كنند. وقتي راجع به خطاي پزشكي در روزنامه‌ها نوشته مي‌شود، تمام بيماراني كه قرار است فردا به اتاق عمل بروند دچار مشكل مي‌شوند. اين در حالي است كه وسايل جديد ارتباطي براي اينكه مشتري بيشتري پيدا كنند پياز داغ مطالب را زياد كرده و باعث ايجاد نگراني در مردم و بيماران مي‌شوند، چرا كه در سال ۸۰۰ ميليون فعاليت پزشكي انجام مي‌شود و اگر قرار باشد كه اين فعاليت‌ها با فكر ناراحت انجام شود، نتيجه مطلوبي از درمان نخواهيم گرفت. بنابراين توصيه مي‌شود در صورت ورود وسايل ارتباط جمعي در اين مسائل اخبار به گونه‌اي ارائه شود كه باعث ترس و نگراني مردم و بيماران نشده و زمينه ارشاد را فراهم كنند، وگرنه مشكلات ديگري به جامعه پزشكي اضافه خواهد شد.