سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : شهرياري: برخي از ممنوعيت پيوند كليه سود مي‌برند
سه شنبه، 10 اسفند 1395 - 08:30 کد خبر:127520
عضو كميسيون بهداشت مجلس گفت: عده‌اي از ممنوع شدن پيوند كليه از زنده به زنده سود مي‌برند و سود آنها نيز در خريد و واردات دستگاه‌هاي دياليز و تجهيزات گران‌قيمت مربوطه است.


به گزارش سپيدآنلاين به نقل از شفاآنلاين، حسينعلي شهرياري در واكنش به برخي اظهارنظرهاي صورت گرفته درباره تبعات خريد وفروش كليه گفت: با توجه به اينكه دولت ودست اندركاران مربوطه توانسته اند نوبت را در پيوند كليه تقريباً از بين ببرند و تمام افرادي كه نياز به پيوند كليه دارند به موقع پيوند مي شوند پس نمي توان برخي انتقاد هاي مطرح شده را بي دليل دانست.
وي افزود: به نظر مي آيد عواملي هستند كه مي خواهند پيوند كليه را از افراد داوطلب ممنوع كنند .ضمن اينكه دراين فرآيند هميشه هم خريد و فروش صورت نمي گيرد. بلكه در خيلي از موارد اهداء عضو صورت مي گيرد. ولي عده اي دوست دارند كه پيوند زنده به زنده را متوقف كنند چون در اين كار منفعت دارند و دستگاه وتجهيزات دياليز را خريداري و وارد مي كنند.
وي تصريح كرد: با جلوگيري از پيوند زنده به زنده و وقتي كه فرد دهنده رضايت دارد باعث مي شويم خيلي از افراد دچار عوارض جبران ناپذير شوند. زماني كه ما در مورد اقتصاد مقاومتي صحبت مي كنيم بهترين كار همان پيوند كليه است. چرا كه هزينه ها نيز كاهش مي يابد چون دياليز هزينه هاي بسيار بالايي دارد و تعداد زيادي دستگاه بايد خريداري شود.
شهرياري بيان كرد: از دوستان خواهش مي كنم كه قبل از اينكه به فكر منافع گروه خاصي براي خريدن دستگاه هاي دياليز باشند بهتراست به فكر مردم وبيماران باشند و فضا سازي نكنند. وي درمورد فروش كليه توسط افرادي كه در فقر مفرط هستند نيز گفت: چه اشكالي دارد وقتي كه فرد در فقر به سر مي برد و با دريافت 20 الي 30 ميليون زندگي اش متحول مي شود اين كار را انجام دهد.
وي در مورد عوارض و مشكلات احتمالي اهداء كليه نيز گفت:اين موضوع عوارض و مشكلات خاصي ندارد و انسان هاي زيادي هم با يك كليه زندگي مي كنند و از آن طرف هم عده زيادي نيازمند كليه هستند كه اگر كليه به آنها نرسد دچار عوارض مي شوند و جان خود را از دست مي دهند.
عضو كميسيون بهداشت مجلس گفت: پيوند اعضاء از نظر شرعي هم مشكل ندارد و مجوز دارد و حضرت امام هم مجوز داده و مراجع هم مخالفت ندارند .پس به نظر من هر كسي بايد به دنبال كار و تخصص خود باشد .زيرا وقتي كارهاي تخصصي به عهده خود متخصصين همان رشته گذاشته شود نتيجه بهتري مي گيرند.
وي در مورد هديه ايثاري كه دولت به فرد دهنده كليه مي دهد و اينكه در كشور خريد و فروش كليه صورت مي گيرد و اين از نظر اغلب كشورها غير اخلاقي و غير انساني است نيز گفت: چطور آنها انسانها و كودكان را مي كشند غير اخلاقي نيست، زنان و پيرمردان و پيرزنان را بمباران مي كنند غير انساني نيست و اين مخالفت ها تنها منافع مالي گروهي را در بر مي گيرد كه به دنبال خريد دستگاه هاي دياليز هستند.