سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : رژيم شبيه روزه كه مي‌تواند علائم ديابت را كاهش دهد
چهارشنبه، 11 اسفند 1395 - 07:20 کد خبر:127526
پژوهشگران آمريكايي طي يك پژوهش جديد اعلام كردند كه با نوعي رژيم شبيه روزه مي‌توان باعث تحريك بازسازي لوزالمعده (پانكراس) در مبتلايان به ديابت شد.


به گزارش داروغذا از ايسنا، محققان چنين رژيمي را روي موش‌ها امتحان كردند و دريافتند لوزالمعده (عضوي كه انسولين ترشح مي‌كند) پس از آن شروع به ترميم و بازسازي خود كرده و علايم ديابت فروكش كرده است.

دانشمندان مي‌گويند نتايج اين تحقيق كه در نشريه Cell منتشر شده مي‌تواند راه ‌هاي تازه‌اي را براي درمان ديابت پيش روي محققان باز كند.

دانشمندان براي اين تحقيق موش‌ها را تحت نوعي رژيم غذايي شبيه روزه قرار دادند و متوجه شدند كه لوزالمعده شروع به بازسازي سلول‌هاي بتا خود كرده است.

اين رژيم مشابه رژيمي در انسان است كه فرد پنج روز رژيم كم كالري، كم پروتئين و كم كربوهيدرات اما سرشار از چربي اشباع نشده مي‌گيرد.

در واقع اين نوع تغذيه شبيه تغذيه گياه‌خواران مطلق است كه با مغزدانه‌ها و سوپ تغذيه و روزانه بين 800 تا 1100 كالري دريافت مي كنند.

بعد از اين پنج روز، فرد 25 روز مي‌تواند هر چه دلش خواست بخورد، در واقع به نوعي يك دوره پر غذا و قحطي براي بدن فرد شبيه‌سازي مي‌شوند.

تحقيقات قبلي نشان داده‌ كه چنين رژيمي روند پيري را كند مي كند.

سلول‌هاي بتا سلول‌هايي در لوزالمعده هستند كه قند خون را اندازه مي‌گيرند و وقتي قند خون از حد بالاتر برود با ترشح انسولين آن را پايين مي‌آورند.

در مبتلايان به ديابت اين سلول‌ها يا تخريب شده و شمارشان كم مي‌شود.

دكتر والتر لونگو پژوهشگر دانشگاه كاليفرنياي جنوبي مي‌گويد: نتيجه‌گيري ما اين است كه با قراردادن موشها در شرايط دشوار و برگرداندن آنها به وضعيت عادي- يعني گرسنه نگهداشتن و بعد غذا دادن به موش‌ها- سلول‌هاي پانكراس وارد مرحله اي مي‌شوند كه رشد خود را از نو برنامه‌ريزي و بخشي از پانكراس را كه درست كار نمي‌كند بازسازي مي‌كنند.

اين تحقيق نشان داد چنين رژيمي براي هر دو نوع ديابت در موشها موثر است.

در ديابت نوع اول سيستم ايمني به دلايل مختلف از جمله ژنتيك به سلول‌هاي بتاي پانكراس حمله كرده و آنها را از بين مي‌برد اما در ديابت نوع دوم تغذيه و سبك زندگي فرد باعث شرايطي مي‌شود كه با وجود كافي بودن انسولين، سلول‌هاي بدن حساسيت خود را به انسولين از دست بدهند و انسولين بي‌اثر شود.

دكتر لونگو مي گويد: نتايج اين تحقيق از نظر پزشكي بسيار مهم است چرا كه نشان داد حداقل در حيوانات، رژيم غذايي مي‌تواند بدون اينكه هيچ تغيير ژنتيكي ايجاد كند، سلول‌ها را از نو برنامه ريزي كند.

پيتر بوييز خبرنگار بي‌بي‌سي كه اين رژيم غذايي را زير نظر دكتر لونگو امتحان كرده است مي‌گويد: در هر دوره پنج روزه يك چهارم يك فرد عادي غذا مي خورم و بين 2 تا 4 كيلو وزن كم مي‌كنم. اما قبل از دوره پنچ روزه بعدي، دوباره به وزن قبلي برمي گردم.

وي افزود: غذايي كه در دوره پنج روزه به من داده مي‌شد پخت عالي نداشت اما همين كه چيزي براي خوردن داشتم راضي بودم.

اما تمام تاثيرات اين رژيم مثل كاهش وزن به سرعت ناپديد نمي شوند، بلكه هورمون رشد شبه انسوليني (IGF)- كه با بعضي سرطانها ربط دارد- و فشار خون او هم كاهش پيدا مي‌كند.

تحقيقات ديگر هم نشان داده اند كه چنين رژيمي باعث كاهش قند خون مي‌شود.

كارشناسان با اينكه نتيجه اين تحقيق را جالب توجه خوانده‌اند مي گويند بايد ديد آيا تاثير چنين رژيمي در افراد مبتلا به ديابت چيست اما ترديدي نيست بازسازي سلول‌هاي توليدكننده انسولين در درمان اين بيماري مي‌تواند نقش بسيار مهمي داشته باشد.