سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : رفع تنها 30 درصد نيازهاي كشور با احداث كارخانه دارويي سلول‌درماني
چهارشنبه، 11 اسفند 1395 - 08:05 کد خبر:127564
دبير ستاد توسعه زيست‌فناوري نبود كارخانه دارويي سلول‌درماني را از معضلات كشور در اين زمينه دانست و گفت: حتي با راه‌اندازي كارخانه سلول در كشور تنها 10 تا 30 درصد نيازهاي كشور در اين زمينه پاسخ داده مي‌شود.


 

به گزارش داروغذا، دكتر مصطفي قانعي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا تزريق فناوري در بخش درمان را از ماموريت‌هاي اين ستاد نام برد و افزود: آنچه در كشور تحت عنوان سلول درماني داريم كفايت مردم ايران را نمي‌دهد.

وي دليل اين امر را نبود كارخانه سلول درماني در كشور دانست و يادآور شد: تا زماني كه فاقد كارخانه براي سلول درماني باشيم و همانند دارو بسته و وارد داروخانه‌ها نشود، فعاليت‌هاي انجام شده مثمر ثمر نخواهد بود.

قانعي اظهار كرد: تمام محصولاتي كه در اين زمينه توليد شده، در سطح آزمايشگاهي و نيمه‌صنعتي است.

دبير ستاد زيست فناوري با بيان اينكه ايجاد كارخانه سلول درماني اولين گام كشور در جهت صنعتي‌سازي سلول درماني است، يادآور شد: اگر «بركت» در اين زمينه به نتيجه برسد، تنها مي‌تواند 10 تا 30 درصد نيازهاي كشور را رفع كند.

وي تاكيد كرد: 70 درصد نيازهاي كشور همچنان باقي مي‌ماند.

ساخت كارخانه توليد سلول در كشور

به گزارش ايسنا، گردش مالي حوزه سلول‌درماني و سلول‌هاي بنيادي تا سال 2011 حدود 4 ميليارد دلار بوده است و پيش‌بيني مي‌شود كه اين ميزان تا سال 2020 به 6 ميليارد دلار برسد. علت رشد كم گردش مالي در اين حوزه تا سال 2020 قوانين و استانداردهاي حاكم بر آن است؛ ولي مطالعات نشان مي‌دهد گردش مالي در اين حوزه از سال 2020 تا 2030 حدود 170 ميليارد دلار و از 2030 تا 2050 حدود 500 ميليارد دلار خواهد بود.

به اعتقاد محققان، دليل اين جهش بزرگ در حوزه سلول درماني حضور شركت‌هاي دارويي بزرگ است.

مشكل اساسي كشور براي توسعه اين حوزه، تامين هزينه‌هاي اوليه است كه در اين زمينه شركت دارويي «بركت» وابسته به ستاد اجرايي فرمان امام خميني (ره) آمادگي خود را براي سرمايه‌گذاري بر روي توليد فرآورده‌هاي دارويي اعلام كرده است و متعاقب آن اين شركت دارويي با همكاري پژوهشگاه رويان با تاسيس شركت «سل‌تك فارمد» و تعهد سرمايه‌گذاري به ميزان 100 ميليون دلار اقدام به تجاري‌سازي دستاوردهاي تحقيقاتي در اين حوزه كرده است.

به گفته دكتر ناصر اقدم، مديرگروه پژوهشي سلول‌درماني پژوهشگاه رويان در پژوهشگاه رويان 14 فناوري به مرحله تجاري‌سازي رسيده است كه با سرمايه‌گذاري‌هاي صورت‌گرفته از سوي اين شركت قرار است از اين تعداد، 5 فناوري به مرحله توليد صنعتي و تجاري‌سازي برسد.  

وي هزينه ساخت اين كارخانه را 40 تا 45 ميليارد تومان ذكر كرد كه هزينه‌هاي ساخت آن نيز از سوي شركت «بركت» تامين خواهد شد.

ساخت اين كارخانه در شعاع 120 كيلومتري تهران در منطقه «يافت‌آباد» آغاز شده است.