سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : ديناروند: ۵۰ درصد بازار آرايشي و بهداشتي كشور قاچاق و تقلبي است
چهارشنبه، 11 اسفند 1395 - 07:20 کد خبر:127569
معاون وزير و رئيس سازمان غذا و دارو، گفت: برآورد مي‌شود ۵۰ درصد بازار آرايشي و بهداشتي كشور قاچاق است كه عمده اينها تقلبي هستند.


 

به گزارش داروغذا به نقل از خبرگزاري مهر، دكتر رسول ديناروند در اولين كارگاه هم انديشي مقابله با قاچاق و تقلب كالاهاي سلامت محور، با بيان اينكه موضوع قاچاق نه فقط در ايران بلكه  در سطح بين الملل حائز اهميت است، اظهار داشت: سال هاست سازمان جهاني بهداشت در اين موضوع وارد شده و پيگيري مي كند و جلسات متعددي با حضور كشور هاي عضو برگزار شده تا راه هاي مبارزه با قاچاق كالاهاي سلامت را مشخص كنند.

وي افزود: گاهي اوقات علت بروز قاچاق و تقلب ناشي از ضعف دسترسي مردم به كالاهاي اصيل و مجاز است و گاهي اوقات ناشي از مسائل مالي و اقتصادي و براي سودجويي است كه قاچاقچيان دارند.

ديناروند اظهار داشت: كمبودهاي دارويي كه در گذشته و در زمان تحريم ها وجود داشت در آن زمان منشا قاچاق دارو بود. ولي امروزه كه اين كمبودها جبران شده است و از اين بحران ها عبور كرده ايم، ديگر بهانه قاچاق نمي‌تواند جبران كمبود و عدم وسترسي بيماران باشد، بلكه صرفا سودجوجي قاچاق چيان است كه عامل قاچاق محسوب مي شود.

رئيس سازمان غذا و دارو با بيان اينكه متاسفانه قاچاق وخيم تر از كشورهاي پيشرفته است كه در بازارشان مقررات حاكم است، گفت: در شان كشور ما نيست كه هنوز ميلياردها دلار كالاي قاچاق وارد مي شود و واقعا جاي سئوال است كه چرا قاچاق در كشور ما جولان مي دهد.

وي  ادامه داد: بر اساس آخرين ارزيابي ستاد مبارزه با قاچاق، ميزان قاچاق كالا به كشور حدود ۱۵ ميليارد دلار است. با توجه به بررسي هاي ستاد مبارزه با قاچاق و همچنين سازمان غذا و دارو، حدود ۱۰ درصد اين مبلغ مربوط به قاچاق كالاهاي سلامت است، به عبارت ديگر ۱۵ درصد بازار حدود ۱۰ ميليارد دلاري كالاهاي سلامت به كالاهاي قاچاق اختصاص دارد.

ديناروند اظهار داشت: زيان هاي قاچاق كالاهاي سلامت نسبت به ساير كالاها بيشتر است و زيان در اين حوزه فقط اقتصادي نيست بلكه آسيب كالاهاي قاچاق در اين حوزه كه عمدتا تقلبي هم هستند به سلامت مردم از زيان هاي اقتصادي آنها كمتر نيست. با توجه به بيانات مقام معظم رهبري، قاچاق به توليد، اقتصاد و تجارت قانوني كشور ضربه مي زند. در حوزه سلامت به سلامت مردم نيز آسيب مي رساند. حوزه آرايشي و بهداشتي بيشتر گرفتار قاچاق است و برآورد مي‌شود ۵۰ درصد بازار آرايشي و بهداشتي قاچاق است كه عمده اينها تقلبي هستند.

معاون وزير بهداشت گفت: متأسفانه شبكه هاي مويرگي توزيع كالاهاي قاچاق در كشور وجود دارد كه از طريق كشورهاي ديگر به طرق مختلف به كشورمان ارسال مي شود كه بايد اين مسئله جدي گرفته شود و برخورد شود.

ديناروند بيان داشت: در برخي استان ها با توجه به فعاليت هاي خوبي كه صورت گرفته كالاهاي قاچاق بسيار محدود و به صورت پنهاني است ولي در بسياري از استانها بايد نظارت ها تقويت شود.

وي ادامه داد در سطح عرضه بايد جدي تر برخورد كنيم و بشدت با عرضه كالاهاي قاچاق مقابله شود. از طرف ديگر بايد تقاضا هم محدود شود كه البته با فراهم سازي راههاي قانوني براي  پاسخگويي به نيازها ميسر ميشود. بايستي با حذف بوروكراسي، زمينه تامين قانوني كالاهاي سلامت كه تقاضا براي آن وجود دارد و امكان تأمين قانوني آنها وجود دارد فراهم كنيم. فرآيندهاي اداري سختگيرانه بايد اصلاح شوند و مسير قانوني تامين كالاها تسهيل، شفاف و درست شود.

رئيس سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: به رغم به مشكلاتي كه وجود داشته است، خوشبختانه سازمان غذا و دارو اقدامات موثري را انجام داده است و مسير قانوني براي توليد و تجارت كالاهاي سلامت را شفاف كرده و بوروكراسي را به حداقل رسانده است و در اين مسير پيشرفت هاي خوبي داشته ايم و سامانه هاي متعددي راه اندازي شده تا فعاليت ها روند منطقي و قانوني پيدا كنند و در چند ماه باقيمانده دولت، سامانه هاي غذا و دارو بطور كامل استقرار خواهد يافت. با راه‌اندازي سامانه‌ها انتظار داريم كه بسياري از كارهاي سليقه اي برطرف شود.

وي افزود: اطمينان دارم  مسيري كه طي كرده ايم و مقدار كمي تا تكميل شدن آن فاصله داريم در چند ماه آينده گام مهمي در مبارزه با قاچاق برداشته خواهد داشت. يعني مسير براي توليد و تجارت قانوني در اين حوزه باز و شفاف، بوروكراسي ها حداقل و سلائق حذف مي شوند و افرادي هم كه مي خواهند به صورت قانوني فعاليت نمايند هيچ بهانه اي نخواهند داشت.

ديناروند ادامه داد: در كنار همه اين فعاليت ها و در چارچوب همين سامانه ها براي مردم نيز بستري فراهم شده است تا كالاهاي اصيل را از قاچاق تشخيص دهند. سامانه TTAC همين كار را انجام مي دهد و با استعلام اصيل و غير اصيل بودن مشخص مي شود.

وي افزو: مسير قاچاق بايد كاملا ناامن شود كه بخشي از اين اقدام مربوط به ما ميشود و بايد در سهم خود جدي باشيم و تحمل كالاهاي قاچاق را نكنيم. هر جا و مكاني كه كالاهاي سلامت عرضه و به فروش مي رسد مسئوليت نظارت با ما است و بايد جدي گرفته شود.

رئيس سازمان غذا و دارو در پايان، گفت: موفقيت در زمينه مبارزه با قاچاق با توجه به اينكه برخي استان ها عملكرد بسيار خوبي داشته اند، ميسر است.