سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : برندگان اصلي بازار سهام كدامند؟
یکشنبه، 25 تیر 1396 - 08:10 کد خبر:128968
همزمان با تجربه‌ اصلاح قيمت‌ها پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري و تنزل شاخص كل به محدوده ۷۸هزار واحدي، قيمت‌ سهام اكثر شركت‌هاي فعال در بورس نيز با كاهش شديدي مواجه شد. افت نسبتا محسوس قيمت نمادها در بورس تهران موجب شد معامله‌گران منتظر جرقه‌اي براي ورود به معاملات سهام باشند.


به گزارش اقتصادنيوز، بورس تهران در ادامه روند صعودي خود، نخستين روز از هفته جاري را نيز با شرايطي مثبت آغاز كرد. به اين ترتيب افزايش 149 واحدي (معادل 2/ 0درصد) شاخص كل بورس در جريان معاملات روز شنبه، اين نماگر را در سطح 79هزار و 659 واحدي قرار داد.

افزايش نامحسوس شاخص كل بورس كه از روز چهارشنبه 14تيرماه آغاز شد، كم‌كم تقويت شد و در تمامي روزهاي هفته گذشته ادامه يافت. به اين ترتيب طي 7روز كاري اخير رشد بيش از هزار واحدي شاخص كل در كارنامه بازار سهام به ثبت رسيد تا نماگر بازار در آستانه ورود به كانال 80هزار واحدي قرار بگيرد.

همزمان با تجربه‌ اصلاح قيمت‌ها پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري و تنزل شاخص كل به محدوده 78هزار واحدي، قيمت‌ سهام اكثر شركت‌هاي فعال در بورس نيز با كاهش شديدي مواجه شد.

افت نسبتا محسوس قيمت نمادها در بورس تهران موجب شد معامله‌گران منتظر جرقه‌اي براي ورود به معاملات سهام باشند. اين جرقه با انتشار خبر تعديل مثبت پالايشي‌ها آغاز شد و در ادامه تحت تاثير بهبود نسبي قيمت‌ها در بازار فلزات پايه جهاني به ايجاد يك موج مثبت در بازار انجاميد.

اين موج مثبت در 7 روز كاري اخير شاخص كل را با رشد هزار واحدي مواجه كرد. با اين حال هرچند فضاي مثبت در معاملات سهام به وجود آمده است، اما در مورد تداوم اين روند بايد متغير‌هاي مختلفي را در نظر گرفت.همان‌طور كه در گزارش‌هاي قبلي «دنياي‌اقتصاد» نيز عنوان شد، دلايلي از جمله توقف نمادها تحت تاثير نزديك شدن به زمان اوج برگزاري مجامع شركت‌ها و همچنين انتظار براي گزارش‌هاي عملكرد 3ماهه شركت‌ها جريان ورود نقدينگي به بازار سهام را كُند كرده است. اين موضوع نيز مانعي بر سر راه رشد بيشتر قيمت‌ها است. بر همين اساس در هفته گذشته همچنان ارزش معاملات نسبت به دوران اوج بورس فاصله محسوسي داشت.

با اين وجود روز گذشته فعالان تالار شيشه‌اي شاهد رشد چشمگير ارزش معاملات خرد سهام نسبت به روز‌هاي پيش از آن بودند. ديروز ارزش معاملات خرد در بورس تهران حدود 150 ميليارد تومان بود كه در مقايسه با معاملات روز چهارشنبه افزايش حدود 50درصدي را نشان مي‌دهد. اين موضوع بهبود وضعيت معاملات سهام را به خوبي نشان مي‌دهد.

برندگان اصلي بازار سهام كدامند؟

در شرايط كنوني آن دسته از سهامداراني كه با ديد بلند‌مدت اقدام به خريد و سرمايه‌گذاري در دوره اصلاح قيمت‌ها كرده‌اند و در اين مدت نيز با صبوري و اميد به برگشت بازار، دست به فروش نزده‌اند، حال تحت تاثير افزايش قيمت‌ها با سود مواجهند.

آن دسته از معامله‌گراني كه پيش‌تر به دليل عدم اطمينان و نبود فضاي شفاف از آينده بازار، ريسك سرمايه‌گذاري در بورس را بالا ديدند و وارد معاملات نشدند، بايد اين موضوع را مورد توجه قرار دهند كه چنانچه قصد سرمايه‌گذاري در بازار سهام را با مشاهده موج مثبت كنوني در فضاي بازار دارند، بايد ريسك عدم پايداري اين روند را پذيرا باشند. ريسكي كه در شرايط كنوني بنا به دلايلي كه در بالا اشاره شد، مي‌تواند فضاي معاملات را تغيير دهد.

عرضه‌ اوليه مهم براي «وبملت»

بررسي جزئيات معاملات روز گذشته نشان از آن دارد كه نماد معاملاتي بانك ملت با تاثير 55 واحدي، بيشترين نقش را در رشد شاخص سهام داشت. در اين راستا خبر اصلاح ساختار نظام بانكي در تغيير روند و اشتياق سهامداران به خريد سهام بانكي‌ها بي‌تاثير نبود؛ در گروه بانكي در حالي معامله‌گران شاهد رسيدن قيمت‌ها به كف تاريخي خود بودند كه اين مساله در طول دوران فعاليت اين صنعت بي‌سابقه بوده است.

به اين ترتيب اين گروه مترصد شناسايي فرصتي براي ورود معامله‌گران بود. جرقه اين موضوع از انتشار اخبار پيرامون اصلاح ساختار نظام بانكي با مدل جديد تعيين نرخ سود بانكي زده شد.

اين سيگنال مثبت با ليدري بانك ملت گروه بانكي را پس از مدت‌ها مورد توجه معامله‌گران قرار داد. به‌طوري‌كه معامله‌گران پس از گذشت بيش از يك سال شاهد رشد قيمت 5درصدي در نماد «وبملت» بودند. آخرين نوسان بالاي 4درصد سهام مزبور مربوط به اول تيرماه سال 95 و قبل از الزام آنها به ارائه گزارش‌هاي مبتني بر سيستم IFRS بوده است.

در اين گروه همچنين نماد معاملاتي بانك تجارت با صف خريد مواجه شد. از سوي ديگر بررسي روند مثبت «وبملت» نشات گرفته از انتظار براي عرضه اوليه «به‌پرداخت ملت» است؛ «پرداخت» به‌عنوان يكي از مهم‌ترين‌ شركت‌هاي زيرمجموعه بانك ملت و بزرگ‌ترين‌ شركت خدمات پرداخت از اواخر سال گذشته آماده عرضه اوليه است. اما اين اتفاق بنا به دلايلي هر بار به تعويق افتاد. در آخرين اخبار نيز هفته گذشته اظهاراتي مبني بر عرضه اوليه اين نماد به گوش رسيد.

با اين وجود نماد مزبور در ليست انتظار عرضه‌هاي اوليه قرار گرفت. اين امر مي‌تواند سودآوري بالايي براي بانك ملت به همراه داشته باشد. با توجه به ارزش بازار كنوني شركت آسان پرداخت پرشين به‌عنوان همگروهي «پرداخت»، نمي‌توان ارزشي كمتر از 2هزار ميليارد تومان براي آن متصور شد.

در «پاكشو» چه خبر است؟

رصد صنايع فعال در بازار سهام نشان از آن دارد كه گروه شيميايي با ارزش معاملات بيش از 52ميليارد توماني در صدر ديگر صنايع ديروز قرار گرفته است. بخش عمده‌اي از اين رقم ناشي از معاملات سنگين در گروه صنعتي پاكشو بوده است.

«پاكشو» در حالي ديروز با نوسان قيمت حداكثري روبه‌رو شد كه با معامله بيش از 37ميليون سهم به ارزش 46ميليارد و 500ميليون تومان، بيشترين ارزش معاملات ديروز را به خود اختصاص داد و در پايان صف خريد بيش از 18ميليون و 800هزار سهمي براي آن باقي ماند.

كارشناسان هيچ‌گونه تحليل خاصي از اين روند ارائه نداده‌اند و معتقدند اتفاق بنيادي پشتوانه آن نيست. در اين راستا برخي گمانه‌ها اين موضوع را ناشي از ورود نقدينگي جديد با رويكرد سفته‌بازي به اين نماد عنوان مي‌كند.

با اين حال بايد در انتظار روزهاي آتي و بررسي روند قيمتي اين نماد بود. در ديگر نمادهاي اين گروه نيز شاهد شفاف‌سازي دو نماد معدني املاح ايران و صنايع شيميايي فارس بوديم؛ نماد «شاملا» در شفاف‌سازي خود اعلام كرد كه تصميم به فروش ساختمان قديمي شركت دارد.

البته اين موضوع با توجه به ركود صنعت ساختمان، مدتي به طول خواهد انجاميد. «شفارس» نيز اعلام كرد كه تغييري در وضعيت سودآوري شركت حاصل نشده است و طرح و توسعه‌ها نيز در سود سال جاري تاثيري ندارد.

معاملات پرحجم در گروه فلزي

گروه فلزات اساسي نيز از ديگر گروه‌هاي مورد توجه در بازار ديروز بود.اين گروه در روزهاي اخير و به ويژه روز گذشته با معاملات پرقدرتي همراه بود. به‌طوري‌كه روز گذشته فولاد مباركه با 41 واحد و ملي صنايع مس ايران با 29 واحد افزايش، از ديگر نمادهاي تاثير‌گذار بر رشد شاخص كل بورس بودند.

نمادهاي زير‌مجموعه اين گروه در هفته‌هاي اخير به علت افزايش قيمت‌هاي جهاني با رشد‌هاي چشمگيري مواجه شدند. با اين حال با اصلاح نسبي قيمت جهاني روي در 2 روز گذشته و رسيدن به نرخ 2791 دلار در هر تن، ديروز شاهد اصلاح نسبي قيمت نمادهاي فعال در اين گروه بوديم. به‌طوري‌كه «كروي»، «كاما» و «كنور» با افت قيمت همراه شدند. اما خريدهاي اين نماد همچنان در محدوده با حجم بالا دنبال شد.

در اين گروه روز گذشته شاهد انتخاب اعضاي جديد هيات مديره سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات بوديم؛ در مجمع «و معادن» سه كرسي هيات مديره اين شركت به فولاد مباركه اصفهان رسيد و دو كرسي باقي‌مانده را نيز سازمان تامين اجتماعي در اختيار گرفت.

خودرويي‌ها در غياب ليدر

بررسي روند گروه خودرويي نيز نشان از آن دارد كه تحركات زيادي در نمادهاي فعال آن به چشم نمي‌خورد. در حالي گروه مزبور در ماه‌هاي گذشته معاملات پر رونقي را سپري كردند كه اين روند در هفته‌هاي گذشته ادامه پيدا نكرد.

به‌طور كلي فضاي عمومي از پيگيري روند خودرويي‌ها به علت طولاني‌شدن زمان نهايي شدن قراردادهاي آنها فرسايشي شده است. هنوز پس از گذشت ماه‌ها هيچ‌گونه قراردادي از اين ناحيه قطعي نشده و همچنان در حد حرف باقي مانده ‌است.

به عبارت ديگر پس از فروكش كردن سودهاي بالا، نمادهاي مزبور كمي مهجور شدند. در واقع بازار به اين نتيجه رسيدكه ديگر خبري از سودهاي عجيب و غريب در اين گروه نيست. در اين ميان نبود سايپا به‌عنوان ليدرنيز مزيد علت شده است؛ نماد «خساپا» از اواخر ارديبهشت‌ماه به علت تعديل پيش‌بيني درآمد هر سهم متوقف شد و هنوز اين توقف ادامه دارد.

توجه به قندي‌ها

گروه قندي از صنايع پرتحرك در روزهاي اخير بوده است. در حالي بازدهي اين گروه در روز گذشته معادل يك درصد بود كه اين بازدهي طي هفته اخير به 4درصد مي‌رسد. افزون بر اين از ابتداي سال نيز سودي بيش از 69درصد از اين گروه كسب شده است.

به نظر مي‌رسد بخشي از اين رشد به پشتوانه مسائل بنيادي باشد. برداشت چغندر پاييزه و افزايش توليد از مهم‌ترين‌ عوامل بنيادي مزبور است. بخشي ديگر نيز به دليل سفته‌بازي و شايعاتي در خصوص فروش زمين‌هاي اين گروه نشات گرفته است. از آنجا كه شركت‌هاي قندي از دارايي‌هاي زمين زيادي برخوردارند، طي روزهاي اخير شايعات و هيجانات زيادي پيرامون فروش اين دارايي‌ها و املاك به گوش مي‌رسد.