سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : ثبت سفارش موبايل از سر گرفته شد
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 - 11:14 کد خبر:132011
رييس اتحاديه دستگاه‌هاي مخابراتي استان تهران با بيان اينكه سامانه ثبت سفارش كالا براي گوشي‌هاي موبايل باز شده است، تاكيد كرد كه هنوز هيچ ارزي براي واردات اين كالا از سوي بانك‌ها اختصاص داده نشده است.


مهدي محبي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌كه در حال حاضر بانك مركزي و صرافي‌ها ارزي را به بازار منتقل نمي‌كنند، گفت: در ماه حدود يك ميليون دستگاه گوشي‌هاي موبايل به فروش مي رسد كه اگر حدود ۱۰ روز به اين بازار كالا نرسد يا به عبارتي واردات مختل شود، در اين بازار كسري گوشي به وجود مي‌آيد كه قاعدتا مي‌تواند به افزايش قيمت‌ها هم منجر شود.

وي با اشاره به اعمال طرح رجيستري گوشي‌هاي تلفن همراه، اظهار كرد: با توجه به اين‌كه همه برندها به علاوه برند سامسونگ تحت پوشش طرح رجيستري گوشي‌هاي موبايل رفته‌اند، ما اساسا كالاي قاچاقي در بازار نداريم و تنها مبادي ورودي، مبادي رسمي و گمركي هستند كه آن‌ها نيز به دليل عدم تزريق ارز به بازار و واردكنندگان حالا با مشكل واردات مواجهند.

رييس اتحاديه دستگاه‌هاي مخابراتي استان تهران با اشاره به وضعيت بازار گوشي‌هاي تلفن همراه بعد از تلاطمات ارزي پيش آمده، بيان كرد: بازار از قاعده عرضه و تقاضا پيروي مي‌كند، به‌طوري كه در حال حاضر با توجه به نوسانات پيش آمده در فروش كالا، بازار در آن شرايط رونق خود قرار ندارد. در حال حاضر (اول ارديبهشت) نيز هيچ ارزي از سوي بانك به واردكنندگان تخصيص داده نشده و عملا هيچ وارداتي نداريم.

محبي با بيان اين‌كه ماليات دريافتي از صنف فروشندگان گوشي‌هاي تلفن همراه بسيار بالاست، ادامه داد: واقعيت اين است كه در صنف ما، ضريب ماليات بسيار بالا و سود كم است. ما طبق قانون بايد ۱۴ درصد سود از هر فروش‌مان دريافت كنيم، در حالي كه ما عملا حدود دو درصد سود دريافت مي‌كنيم.

وي در توضيح ضريب ماليات بسته شده در صنف واردكنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان گوشي‌هاي موبايل، بيان كرد: واردكنندگان حدود ۱۸ درصد ماليات مي‌دهند، در حالي كه عمده فروشان پنج درصد و خرده فروشان ۱۲ درصد ماليات پرداخت مي‌كنند. نرخ تعرفه وضع شده بر واردات حدود ۹ درصد است كه به اضافه ارزش افزوده و هزينه‌هاي جانبي به ۱۴ درصد و حتي ۱۶ درصد نيز مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، تلاطمات نرخ ارزهاي خارجي در كشور در هفته اول بعد از تعطيلات عرفي نوروز باعث شد تا دلار تا حدود قيمتي ۶۰۰۰ تومان هم افزايش پيدا كند، امري كه در بازار باعث سردرگمي خريداران و فروشندگان شد به طوري كه بسياري از خريداران از خريد دست نگه داشته بودند. از سوي ديگر با اعلام شرايط تك نرخي كردن نرخ ارز از سوي بانك مركزي و دولت حالا خريداران و مصرف كنندگان در بازار منتظرند تا قيمت‌ها به حالت قبلي خود كه متناسب با دلار ۴۲۰۰ تومان است برگردد. همچنين با توجه به اين‌كه بازار گوشي‌هاي تلفن همراه به گونه‌اي است كه نمي‌توان كالاها را دپو كرد، اتفاقات پيش آمده در صورت عدم تزريق ارز به وارد كنندگان مي‌تواند به كاهش قيمت گوشي‌هاي موبايل در بازار و حتي افزايش قيمت‌ها منجر شود.