سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : پيش فروش سه ماهه سكه بسته شد
یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 - 11:23 کد خبر:132014
بعد از توقف پيش فروش سكه در سررسيد يك ماهه بانك مركزي از امروز پيش فروش در سررسيد سه ماهه را نيز متوقف كرد.


به گزارش ايسنا، در اواخر هفته گذشته بانك ملي به عنوان كانال اجراي طرح پيش فروش سكه از ثبت نام موعد يك ماهه خودداري و دليل آن را دستور بانك مركزي اعلام كرد. هر چند كه در همان زمان اخباري در رابطه با توقف پيش فروش سررسيد سه ماهه نيز وجود داشت اما عملي نشد تا اينكه امروز (يكشنبه) شعب بانك ملي با دستور بانك مركزي ثبت نام براي پيش فروش سكه در موعد سه ماهه را نيز متوقف كردند.

اخيرا رحيمي - مديركل ريالي و نشر بانك مركزي- دليل توقف پيش فروش در برخي سررسيدها را برنامه‌ريزي براي توليد سكه‌هاي پيش فروش شده دانست و اعلام كرد كه با توجه به اهميت تعهداتي كه براي توليد سكه‌هاي پيش فروش وجود دارند بايد در توليد و توزيع آن كيفيت سكه‌هاي توليدي و اعتماد مردم به سكه بانك مركزي مورد توجه قرار گرفته از اين رو با توجه به محدوديت‌هايي كه در خط توليد سكه‌هاي طلا در ضرابخانه وجود دارد، سررسيدهايي كه ظرفيت آنها پر مي‌شود، متوقف خواهد شد.

بر اين اساس تا امروز همزمان با دوم ارديبهشت ماه پيش فروش سكه در سر رسيد يك ماهه و سه ماهه متوقف بوده و ساير سر رسيدها برقرار است. نرخ ها در سر رسيدها از اين قرار است كه سكه تحويل يك ماهه يك ميليون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه يك ميليون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه يك ميليون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه يك ميليون و ۴۱۰ هزار تومان، يك ساله يك ميليون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه يك ميليون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه يك ميليون و ۱۱۶ هزار تومان.

پيش فروش سكه طرحي است كه بانك مركزي از بهمن ماه سال گذشته در قالب بسته سياستي خود براي كنترل بازار ارز و هدايت نقدينگي به سمت شبكه بانكي به اجرا درآورد. در ابتداي امر فروش قطعي نبود و در دو سررسيد شش ماهه و يك ساله برگزار شد كه در زمان خريد يك ميليون دريافت و مابقي در هنگام تحويل بر اساس نرخ روز تسويه مي‌شد. سود خريدار از محل تخفيف چهار درصدي به سر رسيد شش ماهه و ۹ درصدي در يكساله پرداخت مي‌شد كه با استقبالي همراه نبود. در كمتر از سه هفته شرايط تغيير كرد و فروش قطعي شد با سر رسيد شش ماهه با نرخ يك ميليون و ۳۰۰ هزار تومان و يكساله با يك ميليون و ۴۰۰ هزار تومان. اين نرخ‌ها در ادامه تغيير و سر رسيدهاي جديد بعد از يكسان سازي نرخ ارز ( ۲۰ فروردين) اضافه شد.