سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : لايه‌هاي نفتي به توتال داده نمي‌شود
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 - 13:04 کد خبر:132020
وزير نفت در پاسخ به سوال ايسنا در مورد توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي با اشاره به خريد بخش نفتي شركت مرسك توسط توتال و مذاكراتي كه بين ايران و مرسك در مورد توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي صورت گرفته بود، گفت: لايه‌هاي نفتي به توتال داده نمي‌شود.


به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در حاشيه مراسم امضاي قرارداد خط لوله ايرانشهر چابهار بين وزارت نفت و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با اعلام اين خبر فوق افزود: مذاكره براي توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي به مراحل آخر رسيد، اما بخش نفتي شركت مرسك توسط توتال خريداري شد و ما قصد نداريم توسعه لايه‌هاي نفتي را به توتال بدهيم. تاكنون براي مذاكره در مورد توسعه لايه‌هاي نفتي درخواست داده‌ايم، اما پيشنهاد جدي دريافت نكرده‌ايم.

چند مذاكره براي توسعه ميادين در مراحل آخر قرار دارد

وي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا در مورد مذاكره براي توسعه ميادين، اظهار كرد: چند قرارداد در دست مذاكره است كه در مرحله آخر قرار دارد كه در اين بين شركت‌هاي روسي هم هستند، اما تا روزي كه قرارداد امضاء نشود نامي از شركت‌ها و ميادين نخواهم برد.

آخرين ميزان فروش نفت و ميعانات گازي

وزير نفت در ادامه با بيان اين‌كه ميزان فروش نفت در يك ماه كم شد اما بعدا مجدد اضافه شد، تاكيد كرد: ميزان فروش نفت ايران در حال حاضر مشكلي ندارد و رقم فروش نفت و ميعانات گازي بيش از ۲.۵ ميليون بشكه در روز است.

صادرات گاز به عمان به مرحله مناقصه نزديك مي‌شود

زنگنه در مورد پروژه صادرات گاز به عمان توضيح داد: گاز از رودان به كوه مبارك و سپس به غرب جاسك مي‌رود و پس از آن به عمان صادر مي‌شود. مذاكرات پيش رفته است و در مرحله‌اي هستيم كه براي اجراي خط دريايي اعلام مناقصه كنيم يا به مرحله عقد قرارداد نزديك مي‌شويم كه يك شركت خارجي براي احداث خط سرمايه‌ گذاري كند.

ايران هر كاري كه لازم باشد براي مقابله با ترامپ مي‌كند

وي در مورد برخي اخبار مبني بر اين‌كه ايران به هند در فروش نفت تخفيف مي‌دهد، اظهار كرد: ما تخفيف ويژه‌اي به هند نداديم البته براي فروش ممكن است در هر زماني كه لازم باشد از نظر سياسي قيمت‌هايي را اعمال كنيم كه بتوانيم در بازار حضور داشته باشيم.

وزير نفت در مورد اين‌كه گفته مي‌شود ايران براي جذب مشتري در مقابل سياست‌هاي ترامپ به هند تخفيف مي‌دهد، گفت: ما هر كاري كه لازم باشد براي اين‌كه با ترامپ مقابله كنيم انجام مي‌دهيم.

زنگنه با اشاره به تصميم‌گيري ترامپ در ۱۲ مهر درباره برجام اظهار كرد: بايد صبر كنيم ببينيم ترامپ چه مي‌كند. ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران همه تجارب و ظرفيت را براي اين‌كه ترامپ نتواند به ايران ضرر برساند به كار مي‌بريم.

جابه‌جايي و سوآپ گاز فرزاد برعهده ايران است

وي در پايان با اشاره به مذاكرات بين ايران و هند در مورد توسعه ميدان گازي فرزاد B، اظهار كرد: قرار شد هندي‌ها گاز ترش ميدان را به ما تحويل بدهند و ايران جابه‌جايي و سوآپ را انجام دهد.