سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : شغل‌هاي اينترنتي مشمول بيمه بيكاري مي‌شوند؟
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 - 13:06 کد خبر:132022
با وجود آنكه كسب‌وكارهاي اينترنتي به سرعت در حال گسترش و اشتغالزايي است اما صاحبان اين مشاغل هنوز جايگاه مشخصي در قوانين و پوشش بيمه‌اي كشور ندارند؛ به طوري كه در قانون بيمه بيكاري، بهره‌مندي مشاغل اينترنتي از مقرري بيكاري پيش‌بيني نشده و كارشناسان نبود تعريف رسمي براي مشاغل اينترنتي را تاييد مي‌كنند.


به گزارش ايسنا، اگر تا چند سال قبل كسي فكر درآمدزايي از فضاي مجازي و اينترنت را در سر نمي‌پروراند اما اكنون اين نگاه به سرعت در حال تغيير و گسترش است. امروز بسياري از كسب‌وكارها در بستر اينترنت و بر پايه فضاي وب در حال شكل‌گيري و رواج است. شاغلان اين نوع كسب‌وكارها به ارزش درآمدزايي از فضاي مجازي پي برده و استارت‌آپ‌ها و كسب و كارهاي نوين مجازي يكي پس از ديگري در حال راه‌اندازي است.

طي سال‌هاي گذشته درخواست راه‌اندازي كسب‌وكارهاي مجازي و اينترنتي در ايران به شدت افزايش يافته و جهش چندين برابري در رونق اين نوع كسب و كار را به دنبال داشته است. اين امر ضرورت گرفتن مجوز شكل‌گيري اين كسب و كارها، ساماندهي و تداوم فعاليت آن‌ها را نشان مي‌دهد.

كسب و كارهاي اينترنتي علاوه بر اشتغالزايي، ارائه خدمات از طريق اينترنت و فروش محصولات، درآمدزايي قابل توجهي دارند. امروز به دليل رونق وب سايت‎ها، فروشگاه‌هاي آنلاين و افزايش تعداد كاربران فضاي مجازي، كسب و كارهاي اينترنتي نيز در سطح وسيعي گسترش پيدا كرده است.

راه اندازي يك كسب و كار اينترنتي مزاياي بسياري دارد كه از جمله آن‌ها مي‌توان به برقراري ارتباط با مشتريان و ارائه جديدترين محصولات به آن‌ها، كاهش زمان خريد و فروش و هزينه‌هاي بازاريابي حضوري، رقابت سالم با شركتهاي مشابه و پاسخگويي به نياز مشتريان در سريع‎ترين زمان ممكن اشاره كرد.

با اين حال بيشتر كاربران اينترنتي در گروه سني جوان هستند و به همين منظور عمده كالاهايي كه در فروشگاه‌هاي مجازي و آنلاين عرضه مي‌شود، بايد متناسب با نياز و سليقه اين قشر باشد تا موفقيت اين فروشگاه‌ها را به دنبال داشته باشد.

اخيرا قائم مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي و دبير شوراي عالي فضاي مجازي از پرداخت بيمه بيكاري به كسب و كارهايي خبر داده كه با كوچ از پيام‌رسان‌هاي خارجي نظير تلگرام متضرر مي‌شوند.

به گفته فيروزآبادي، به صاحبان كسب و كارهاي اينترنتي و كساني كه با كوچ از پيام‌رسان‌هاي خارجي به پيام رسان‌هاي داخلي، كسب و كارشان دچار اختلال شود، بيمه بيكاري تعلق مي‌گيرد. از نظر قانون بيمه بيكاري، فرد بيكار به بيمه‌ شده‌اي گفته مي‌شود كه بدون ميل و اراده خود بيكار شده و آماده به كار باشد.

بر اساس قانون بيمه بيكاري، چنانچه بيمه شده‌اي به علت تغييرات ساختار اقتصادي كارگاه مربوطه و به تشخيص وزارتخانه ذيربط و تاييد شوراي عالي كار، بيكار موقت شناخته و مي‌توانند از مقررات اين قانون استفاده كنند.تشخيص ارادي يا غيرارادي بودن بيكاري بيمه شده، برعهده كميته‌اي متشكل از نمايندگان اين سازمان و اداره كار محل اشتغال بيمه شده است.

اقدامات لازم براي اعلام وضعيت بيكاري

بيمه شده بيكار، براي دريافت مقرري بيمه بيكاري بايد حداكثر ظرف مدت ٣٠ روز از تاريخ بيكاري، موضوع را به واحد تعاون، كار و رفاه اجتماعي ذيربط اطلاع دهد و آمادگي خود را براي اشتغال به كار تخصصي خود يا كار مشابه آن اعلام كند.

شرايط لازم براي دريافت مقرري بيمه بيكاري

بيمه شدگان بيكار در صورتي كه مشمول قانون كار و تأمين اجتماعي و داراي حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق بيمه باشند و جزو تبعه كشورهاي خارجي يا در زمره صاحبان مشاغل آزاد و بيمه شدگان اختياري نباشند و مستمري بگير بازنشسته يا از كارافتاده كلي نباشند، استحقاق دريافت مقرري بيمه بيكاري را دارند.

بيمه شدگاني كه به علت بروز حوادث غيرمترقبه مانند: سيل، جنگ، زلزله و آتش سوزي بيكار مي‌شوند، براي دريافت مقرري بيمه بيكاري، نياز به داشتن سابقه پرداخت حق بيمه براي مدت زمان خاص ندارند و حتي اگر در روز اول كار بر اثر اين حوادث بيكار شوند، با رعايت ساير شرايط مقرر مي‌توانند مقرري بيمه بيكاري دريافت كنند. بيمه شدگان بايد در دوره هاي كارآموزي و آموزشي كه از سوي ادارات كار برگزار مي‌شود، شركت كنند و هر دو ماه يك بار، گواهي لازم در اين زمينه را به شعب تأمين اجتماعي ارائه كنند.

مدت پرداخت مقرري بيمه بيكاري و شرايط قطع آن

مدت پرداخت مقرري بيمه بيكاري به بيمه شدگان واجد شرايط، به سابقه پرداخت حق بيمه از سوي آنان بستگي دارد و در هر حال مدت آن از ٣٦ ماه براي بيمه شدگان مجرد و ٥٠ ماه براي بيمه شدگان متأهل و متكفل بيشتر نيست.

در صورتي كه بيمه شده بيكار مجددا به كار اشتغال يابد، بدون عذر موجه از شركت در دوره‌هاي كارآموزي و آموزشي خودداري كند، شغل تخصصي خود يا شغل مشابه پيشنهادي را نپذيرد، مشمول سربازي شود، اشتغال پنهان داشته باشد، مشمول استفاده از مستمري بازنشستگي يا از كارافتادگي كلي شود، با دريافت مزد ايام بلاتكليفي به كار اوليه بازگردد، فوت كند و يا مدت زمان استحقاقي بيمه شده براي دريافت مقرري بيكاري خاتمه يابد، مقرري بيمه بيكاري او قطع مي‌شود.

مقرري بيمه بيكاري افراد واجد شرايط از همان روز اول بيكاري بيمه شده قابل پرداخت است و مدت دريافت مقرري بيمه بيكاري جزو سوابق پرداخت حق بيمه بيمه شده محسوب مي شود. در همين راستا يك كارشناس حوزه كار ـ در گفت‌وگو با ايسنا، طرح مباحثي همچون پرداخت بيمه بيكاري به كسب و كارهاي اينترنتي را داراي جنبه تبليغي مي‌داند و مي‌گويد: آنچه كه دولت دنبال مي‌كند، نگراني‌هايي است كه درباره مسايل امنيتي، اجتماعي و فرهنگي در خصوص پيام رسان‌ها وجود دارد و بحث مربوط به كسب و كارهاي فضاي مجازي چندان مورد توجه قرار نگرفته است، بنابراين نبايد تصور كنيم كه اگر بخشي از كسب‌وكارها با فيلتر پيام رسان‌هاي خارجي نظير تلگرام در كشور تعطيل شوند، مي‌توانند از مزايايي نظير بيمه بيكاري كه براي كسب و كارهاي رسمي و داراي مجوز است، استفاده كنند.

حميد حاج اسماعيلي مي‌افزايد: از سوي ديگر ثبت جدي و رسمي درباره كسب و كارهاي مجازي در وزارت كار نداريم. ممكن است در مورد برخي كسب‌وكارها اتفاق افتاده باشد، مثل تاكسي‌هاي اينترنتي اسنپ و تپسي كه بيشتر از بقيه نرم افزارها در كشور و ميان مردم فراگير شده است ولي اين كسب‌وكارها هم هنوز به طور رسمي فعاليتشان جدي نشده و جايگاه واقعي خود را پيدا نكرده‌اند.

اعلام مشاغل اينترنتي داراي كد كارگاهي از سوي سازمان تامين اجتماعي

به گفته وي، در حوزه كسب و كار اينترنتي موردي وجود ندارد كه كسب و كار به معناي واقعي ثبت شده و مجوز جدي گرفته يا ارتباط سازماني با اداراتي نظير بيمه و ماليات داشته باشد.

اين كارشناس حوزه كار معتقد است: بسياري از اين مشاغل كد كارگاهي نگرفته‌اند و سازمان تامين اجتماعي بايد به طور تخصصي و رسمي اعلام كند، چه تعداد از كسب‌وكارهاي مجازي كه روي پيام‌رسان‌هاي خارجي هستند، كد كارگاهي گرفته‌اند و تعداد نيروهاي كارشان چقدر است كه در صورت بسته شدن پيام‌رسان‌هاي خارجي دچار بيكاري مي‌شوند.

او با بيان اينكه در قانون بيمه بيكاري، بهره‌مندي كسب وكارهاي اينترنتي از مقرري بيمه بيكاري پيش بيني نشده است، مي‌گويد: بيمه بيكاري و اينكه به چه افرادي تعلق بگيرد، ملاحظاتي دارد و تعريف رسمي از كسب وكارهاي مجازي در قانون بيمه بيكاري وجود ندارد.

صاحبان كسب‌ و كارهاي مجازي با استفاده از بيمه‌هاي توافقي از خدمات سازمان تأمين اجتماعي بهره‌مند مي‌شوند.

پيشتر، معاون بيمه‌اي سازمان تامين اجتماعي در گفت‌وگو با ايسنا، از شناسايي و مذاكره با ۱۱ استارت آپ و كسب و كار نوين براي پوشش بيمه‌اي پرسنل خبر داده و درباره بيمه مشاغل تحت وب و استارت‌ آپ‌ها گفته بود: شاغلين مجازي تحت هر شرايطي بيمه خواهند شد ولي اگر با كارفرمايان توافق شود، كارها بهتر پيش خواهد رفت.

آنطور كه محمد حسن زدا گفته، تحت پوشش گرفتن مشاغل مجازي در دستور كار اداره كل امور بيمه شدگان قرار دارد و جلسات متعددي هم با صاحبان اين مشاغل برگزار شده است.

او مي‌افزايد: مذاكرات زيادي با تعدادي از شركت‌هاي بزرگ مرتبط با حوزه استارت آپ‌ها داشته‌ و تلاش كرده‌ايم كه شاغلين در اين نوع كسب و كارها با استفاده از بيمه‌هاي توافقي از خدمات سازمان تأمين اجتماعي بهره‌مند شوند.

به گفته معاون بيمه‌اي سازمان تأمين اجتماعي، اولويت اصلي سازمان تأمين اجتماعي اين است كه با بيمه توافقي اين گروه از مشاغل را تحت پوشش قرار دهد و با توجه به اينكه نوع رابطه كارفرمايان و صاحبان اين مشاغل با پرسنل خود، يك رابطه جديد است، اگر از طريق توافق به نتيجه برسيم بهتر است اما در صورت به نتيجه نرسيدن تلاش‌ها و اقدامات در نهايت تكليف قانوني سازمان تأمين اجتماعي، پوشش بيمه اجباري براي اين مشاغل است و ناچاريم كه از طريق قانون بيمه اجباري وارد شويم كه در اين حالت موسسه حسابرسي سازمان حسب دستور به اين واحدها مراجعه كرده و از طريق بررسي اسناد و دفاتر مالي و نرم افزارها، افراد مرتبط را شناسايي و براي بيمه آن‌ها اقدام مي‌كند.

به گزارش ايسنا، با توجه به آنكه در قانون بيمه بيكاري، دريافت مقرري براي صاحبان كسب و كارهاي اينترنتي پيش‌بيني نشده و با توجه به اعلام حمايت دبير شوراي عالي فضاي مجازي از كسب‌وكارهاي مجازي و پرداخت بيمه بيكاري به صاحبان مشاغل اينترنتي به شرط كوچ به پيام‌رسان‌هاي داخلي و همچنين تاكيد معاون بيمه‌اي سازمان تامين اجتماعي مبني بر پوشش بيمه‌اي استارت‌آپ‌ها و مشاغل تحت وب ولو در قالب بيمه اجباري، بايد ديد كه در صورت بسته شدن پيام‌رسان‌هاي خارجي، وضعيت كسب‌وكارهاي اينترنتي و انتقال آن‌ها به پيام‌رسان‌هاي داخلي چه تغييري خواهد كرد و اساسا چند درصد استارت‌آپ‌ها و دارندگان مشاغل اينترنتي امكان دريافت بيمه بيكاري وعده داده شده از سوي دبير شوراي عالي فضاي مجازي را پيدا خواهند كرد؟