سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : آشفته‌بازار بي‌نظارت خودرو
دوشنبه، 3 اردیبهشت 1397 - 13:08 کد خبر:132024
نبود نظارت و فرافكني‌هاي نهادهاي ناظر بر بازار خودرو، آشفته‌بازاري را رقم زده كه خودروسازان در آن ترك تازند و هر قيمتي را به مصرف‌كننده ناچار از خريد كالاي ايراني، تحميل مي‌كنند.


به گزارش خبرنگار مهر، بازار خودرو ماهها است آشفته است. بدون هيچ نظارتي و بدون كمترين برخوردي با متخلفان. خودروسازان دولتي اكنون ديگر حتي درخواستي هم به شوراي رقابت براي تغييرات خود نمي‌دهند و به اين بهانه كه خودروهاي بالاي ۴۵ ميليون تومان، از شمول قيمت‌گذاري دولت و شوراي رقابت خارج هستند، همه زور خود را بر قيمت خودروهاي بالاي ۴۵ ميليون تومان گذاشته‌اند و مصرف‌كننده ناچار از خريد خودروي ايراني را مجبور به خريد اين خودروها مي‌كنند.

فشار بر مردم با افزايش قيمت

در اين ميان، سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان هم كه حداقل در بازار كنوني خودرو و قيمت‌هاي رو به رشدي كه خودروسازان بزرگ داخلي براي خودروهايشان طلب مي‌كنند، سكوت را اختيار كرده و تنها از آب و هواي خوب پارك ملت آن هم در اين روزهاي بهاري بهره مي‌برد و حداقل در حوزه خودرو، حمايتي از مصرف‌كنندگان را نمي‌توان در آن شاهد بود.

بررسي‌هاي ميداني خبرنگار مهر حكايت از آشفته‌بازاري دارد كه خودروسازان داخلي براي بازار و خريداران خودرو رقم زده‌اند؛ به خصوص اينكه اولين استقبال‌كنندگان از شعار امسال مقام معظم رهبري مبني بر حمايت از كالاي ايراني، همين خودروسازاني بودند كه با بنرهاي رنگارنگ خود در جاده مخصوص، اين تذكر را به مصرف‌كنندگان ايراني مي‌دهند كه اولويت، با خريد كالاهاي داخلي است؛ در حاليكه حتي حاضر نيستند كه براي رفاه حال خريداران ايراني، قيمت‌هاي خود را تعديل كرده و آنها نيز پاسخ حسن اعتماد چندين و چندساله مصرف‌كنندگان ايراني را كه به اجبار يا بدون اجبار خودروي ايراني را ترجيح داده‌اند، بدهند.

البته استارت آشفته بازار خودرو را متولي توليد و وزارت صنعت، معدن و تجارت زد؛ به خصوص آنجا كه ثبت سفارش واردات خودرو را محدود كرد و نرخ دلار هم به موازات آن، راه افزايش را در پيش گرفت، اما خودروسازان حاضر نيستند بهاي چنين تصميمات و تغييرات را حداقل با مصرف‌كننده شريك شوند نه اينكه بار اصلي آن را به دوش مصرف‌كننده ايراني بيندازند.

افزايش چندباره قيمت خودروهاي داخلي

بررسي‌هاي ميداني خبرنگار مهر حكايت از آن دارد كه برخي از انواع خودرو در همين روزهاي سپري شده از سال ۹۷، با تصميم خودروسازان با افزايش قيمت مواجه بوده است، به نحوي كه پارس تندر با گيربكس جديد با رشد ۵۲۱ هزار توماني با قيمت ۴۳ ميليون و ۶۴ هزار تومان، پارس تندر با گيربكس جديد به همراه مولتي با افزايش ۷۰۱ هزار توماني با قيمت ۴۴ ميليون و ۱۶۰ هزار تومان، ساندرو اتوماتيك با افزايش ۴ ميليون و ۶۵۴ هزار تومان با قيمت ۵۴ ميليون و ۶۴۴ هزار تومان، ساندرو دنده‌اي با گيربكس جديد با افزايش ۴ ميليون و ۱۵۶ هزار تومان با قيمت ۴۸ ميليون و ۹۵۶ هزار تومان، ساندرو استپ وي دنده‌اي با افزايش ۴ ميليون و ۵۷۸ هزار تومان با قيمت ۵۳ ميليون و ۸۷۷ هزار تومان و ساندرو استپ وي اتوماتيك با افزايش ۵ ميليون و ۲۱۰ هزار تومان با قيمت ۶۱ ميليون تومان در نمايندگي خودروسازان در اختيار خريداران قرار مي‌گيرد.

نكته حائز اهميت آن است كه به دليل برخي سياست‌هاي جديد خودروسازان مبني بر كاهش عرضه به بازار يا فروش‌هاي بلندمدت، قيمت‌هاي خودرو اكنون با حاشيه بازار مواجه بوده و مصرف‌كنندگان بايد حداقل ۵۰۰ تا يك و نيم ميليون تومان براي خودروهاي پرتيراژ و ۵ تا ۳۰ ميليون تومان براي خودروهاي كم‌تيراژ پرطرفدار، هزينه بيشتري نسبت به درب كارخانه بپردازند.

حاشيه بازار ۲ تا ده ميليون توماني برخي خودروها

گزارش ميداني خبرنگار مهر نشان مي‌دهد كه هم اكنون قيمت هر دستگاه خودرو پژو ۲۰۰۸ در نمايندگي ۱۰۴ ميليون و ۹۹۴ هزار تومان و در بازار آزاد ۱۳۲ ميليون تومان است. همچنين هر دستگاه پژو ۳۰۱ در نمايندگي ۹۴ ميليون و ۹۲۶ هزار تومان و در بازار ۱۰۲ ميليون تومان، پژو ۵۰۸ در كارخانه ۲۲۹ ميليون و در بازار ۲۲۵ ميليون تومان است.

همچنين هر دستگاه رانا در نمايندگي ۳۶ ميليون و ۷۴۵ هزار تومان و در بازار ۳۵ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان است. هر دستگاه كپچر در كارخانه ۱۳۰ ميليون و ۱۳۸ هزار تومان و در بازار ۱۴۲ ميليون تومان، هر دستگاه سوزوكي در نمايندگي ۱۴۷ ميليون و ۱۴۶ هزار تومان و در بازار ۱۷۵ ميليون تومان، پژو ۴۰۵ GLX در نمايندگي ۳۰ ميليون و ۷۸۱ هزار تومان و در بازار ۳۲ ميليون تومان است.

در عين حال هر دستگاه پژو ۴۰۵ دوگانه سوز در نمايندگي ۳۲ ميليون و ۴۶۵ هزار تومان و در بازار ۳۳ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان، پارس سال در نمايندگي ۳۸ ميليون و ۲۱۵ هزار تومان و در بازار ۴۰ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان و در نهايت رنو تندر پلاس در نمايندگي ۴۰ ميليون و ۹۰۶ هزار تومان و در كارخانه ۴۸ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان است.