سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : پيش فروش ۵ ميليون سكه/ تعهد تحويل فقط سكه است
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 - 10:10 کد خبر:132030
دبير كل بانك مركزي از پيش فروش بيش از پنج ميليون قطعه سكه خبر داد.


به گزارش ايسنا، در حالي پيش فروش سكه حدود دو ماه است كه در بانك ملي در حال برگزاري بوده و از دو هفته پيش سررسيدهاي آن از دوره شش ماهه و يك ساله به هفت مرحله افزايش يافت كه طولي نكشيد كه در حدود يك هفته بعد از اجراي سررسيدهاي جديد، پيش فروش يك ماهه و به دنبال آن سه ماهه متوقف شد.

آن طور كه دبير كل بانك مركزي به ايسنا اعلام كرده است در اين مدت حدود پنج ميليون سكه پيش فروش شده كه ظاهرا بخش قابل توجهي در حدود يك ميليون قطعه آن مربوط به فروش يك ماهه است.

گرچه چندي پيش بانك مركزي اطمينان داده بود كه سكه‌هاي پيش فروش شده حتما سكه تحويل مي‌شود، اما در روزهاي گذشته برخي خبرها در رابطه با احتمال عدم تحويل فيزيكي و پرداخت وجه معادل سكه وجود داشت كه دليل آن به افزايش پيش فروش و احتمال عدم تامين برمي‌گشت. با اين حال احمدي تاكيد كرد كه به هيچ عنوان اينگونه نيست و حتما بانك مركزي نسبت به تعهدي كه براي تحويل سكه داده غير از اين عمل نمي‌كند و از سكه عقب نشيني نخواهد كرد.

وي يادآور شد: اگر در سال‌هاي گذشته اين مورد پيش آمده كه به جاي سكه گزينه‌هاي ديگري وجود داشته آن هم به معني عدم تحويل سكه نبوده است، بلكه با توجه به مسائلي كه وجود داشت تنوعي از محصولات را در اختيار مشتريان قرار داديم كه اگر مي‌خواهند سود بانكي، سكه يا وجه معادل آن را دريافت كنند.

احمدي اين را هم گفت كه با توجه به اين‌كه اكنون در ازاي خريد سكه به مردم كارت سكه تحويل مي‌شود ممكن است شرايطي فراهم شود كه بتواند مانند پول نقد سكه‌هاي خود را كارت به كارت كنند، يعني نياز به تحويل فيزيكي آن نيست.

در حالي پيش فروش سكه تا مرز پنج ميليون پيش رفته كه اخيرا جهانگيري -معاون رئيس جمهوري -نيز در اين رابطه اظهاراتي داشت و گفت كه حدود ۶۵ هزار نفر فقط اين تعداد سكه را خريداري كردند كه در بين آنها افرادي هستند كه ۲۵ هزار قطعه خريد كردند.

نرخ ها در سر رسيدهاي هفت مرحله اي از اين قرار است كه سكه تحويل يك ماهه يك ميليون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه يك ميليون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه يك ميليون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه يك ميليون و ۴۱۰ هزار تومان، يك ساله يك ميليون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه يك ميليون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه يك ميليون و ۱۱۶ هزار تومان. اما در حال حاضر سر رسيد يك ماهه و سه ماهه متوقف شده و مابقي برقرار است.

ورود سكه به بورس كالا تاييد شد

دبير كل بانك مركزي در بخش ديگري از اظهاراتش در مورد خبرهايي در مورد احتمال بورس سكه به بورس كالا، اين موضوع را تاييد كرد و گفت كه در حال رايزني‌هايي با سازمان بورس براي ورود سكه به بورس كالا هستند چرا كه در اين حالت مي‌تواند با توجه به شرايطي كه در بورس وجود دارد فروش انحصاري سكه را تعديل كند.