سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : سيف: مسافران براي تامين ارز صبر كنند
سه شنبه، 4 اردیبهشت 1397 - 10:30 کد خبر:132034
رييس كل بانك مركزي از مسافران سفرهاي خارجي خواست براي تامين ارز مسافرتي خود مدتي صبر كنند تا شرايط مهيا شود.


به گزارش  ايرنا، ولي الله سيف عصر دوشنبه در حاشيه رونمايي از سامانه نظام يكپارچه معاملات ارزي (نيما) در پاسخ به اين پرسش كه ارز مسافراتي تخصيص يافته كفاف هزينه هاي سفر را نمي دهد و مردم نمي توانند از بانك ها ارز بخرند، گفت: مسافران بايد سفر خود را به تعويق بيندازند تا شرايط جديد استقرار يابد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا قرار است سهميه ارز مسافرتي زياد شود، افزود: ما تعهدي نداريم كه اين سهميه زياد شود.


سيف، يكي از ويژگي هاي سامانه نيما را انعطاف پذيري آن برشمرد و گفت: بسته به منابع و مصارف كشور درباره تخصيص ارز تصميم مي گيريم.


وي افزود: تحولات و نوسان اخير ارز دلايل غير اقتصادي داشت و با التهاب آفريني دشمن صورت گرفت و اكنون سامانه ارزي نيما اين مصونيت را ايجاد كرده است كه در برابر اين التهاب ها مصون شويم.


سيف يكي ديگر از ويژگي هاي اين سامانه را اطمينان از بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادي كشور و تخصيص بهينه منابع عنوان كرد و گفت: در فضاي التهابي، زمينه براي انتقال سرمايه به وجود مي آيد كه بر اقتصاد اثر منفي مي گذارد و بايد منابع ارزي خود را حفظ كنيم.


وي اين ادعا را رد كرد كه از زمان يكسان سازي ارز در بيست و يكم فروردين تاكنون ارزي براي گشايش اعتبار تخصيص نيافته است و گفت: آمارها نشان مي دهد 2 ميليارد و 300 ميليون دلار به ارزهاي مختلف و يك ميليون و 360 ميليون دلار به دلار گشايش اعتبار داشته ايم؛ ضمن اينكه آمار گمرك نيز نشان مي دهد حجم واردات به كشور افزايش يافته و صادرات نيز طبق روال انجام مي شود.


سامانه نظام يكپارچه معاملات ارزي (نيما) عصر دوشنبه با هدف تجميع منابع و مصارف ارزي كشور و تخصيص به موقع ارز به متقاضيان با حضور معاون اول رييس جمهوري و مديران عامل بانك ها در بانك مركزي رونمايي شد.