سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : كالاهاي ترك با دلار ۴۲۰۰ توماني وارد مي‌شوند
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 - 11:35 کد خبر:132057
رئيس اتاق مشترك بازرگاني ايران و تركيه از انجام مبادلات تجاري ايران و تركيه و انجام واردات از اين كشور با دلار ۴۲۰۰ تومان خبر داد و تصريح كرد كه مشكلي براي ثبت سفارش كالا از تركيه وجود ندارد.


حدود دو هفته از تصميم دولت براي تعيين دلار ۴۲۰۰ توماني مي‌گذرد و در اين مدت بانك مركزي اعلام كرده كه معادل دو ميليارد و ۳۶۲ ميليون دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان براي واردات تخصيص داده شده است. برخي از فعالان اقتصادي و اعضاي اتاق بازرگاني اظهار كرده‌اند كه دلار ۴۲۰۰ توماني براي مبادلات تجاري به آن‌ها اختصاص داده نشده است اما در اين باره رضا كامي مي‌گويد در مورد تركيه مشكلي براي استفاده از دلار ۴۲۰۰ توماني وجود ندارد و ثبت سفارش‌ها و گشايش اعتبار در حال انجام است.

رئيس اتاق مشترك بازرگاني ايران و تركيه در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: هيچ تفاوتي بين تركيه و كشورهاي ديگر در زمينه تخصيص نرخ ارز براي واردات وجود ندارد.

كامي ادامه داد:‌ البته مدتي است كه مبادلات دلاري بين ايران و تركيه مطرح نيست، يا به صورت يورو و يا به صورت لير تركيه گشايش اعتبار انجام مي‌گيرد و با دلار گشايش اعتبار نمي‌شود. اخيرا هم با لير تركيه و پول ملي ما يعني ريال معاملات تداوم پيدا مي‌كند و هيچ نوع ممنوعيتي در رابطه با مبادلات بازرگاني ايران و تركيه وجود ندارد.

 رئيس اتاق مشترك بازرگاني ايران و تركيه افزود: مدتي قبل دولت اعلام كرد كه چهار كشور كه تركيه هم يكي از آن‌ها بود معاملات تجاري بايد از طريق بانك‌ها صورت بگيرد و بدون انتقال ارز امكان پذير نيست اما از طريق بانك و با روش‌هاي مختلف بانكي امكان پذير است.

وي اضافه كرد: دلار ۴۲۰۰ توماني براي معاملات با تركيه قابل استفاده است و معادل آن به صورت لير و ريال انجام مي‌شود. در مجموع سياست جديد ارزي در تبادلات با تركيه مثبت ارزيابي مي‌شود اما مدتي اختلالاتي در سيستم ثبت سفارش به وجود آمده بود كه ظاهرا اين مشكلات رفع شده است. كساني هم كه از قبل ثبت سفارش داشته از طريق بانك توانسته‌اند گشايش اعتبار كنند.