سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : وقتي قيمت فولاد نصف شد، چرا خودرو را ارزان نكردند؟!
یکشنبه، 9 اردیبهشت 1397 - 16:05 کد خبر:132069
در حاليكه قيمت برخي خودروها افزايش يافته و خودروسازان يكي از دلايل آن را افزايش قيمت مواد اوليه مانند فولاد اعلام مي‌كنند، دبير انجمن توليدكنندگان فولاد ايران مي‌گويد زماني كه قيمت فولاد به نصف رسيده بود، هيچ خودرويي ارزان نشد كه حالا با اين بهانه خودرو را گران مي‌كنند.


به گزارش ايسنا، برخي خودروهاي توليد داخل اخيرا با رشد قيمت مواجه شده‌اند؛ به گونه‌اي كه يكي از خودروسازان با اعلام ليست قيمت محصولات خود از افزايش چهار تا ۱۰ ميليون توماني قيمت محصولاتش خبر داده است. اين در حالي بود كه بر اساس ابلاغيه دولت تا پايان خردادماه نبايد هيچ كالايي با افزايش قيمت مواجه باشد.

در ميان ليست خودروهاي گران شده خودروهايي به چشم مي‌خورند كه قيمت آنها كمتر از ۴۵ ميليون تومان است كه بر اساس قانون اين دسته از خودروهاي سواري رقابتي نبوده و به شكل انحصاري عرضه مي‌شوند، به همين خاطر قيمت آنها بايد از طريق نهادهاي نظارتي مانند سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان كنترل شود.

اما از جمله دلايلي كه خودروسازان درباره افزايش قيمت ذكر كرده‌اند، افزايش هزينه‌هاي توليد و افزايش قيمت مواد اوليه به خصوص فولاد بوده است. دليلي كه رسول خليفه سلطان -  دبير انجمن توليدكنندگان فولاد ايران - آن را چندان موجه نمي‌داند.

به گفته وي، افزايش قيمت فولاد در هفته‌هاي اخير متناسب با افزايش قيمت‌هاي جهاني است و توليدكنندگان فولاد دقت مي‌كنند با واكنش مناسب نسبت به بازار جهاني افزايش قيمت‌ قابل توجهي را به طور لحظه‌اي نداشته باشند.

خليفه سلطان اظهار كرد: هر گونه افزايش قيمت در بازار فولاد به خاطر شرايط جهاني است كه با تمام اين اوصاف اكنون قيمت عرضه فولاد به داخل كشور كمتر از قيمت‌هاي صادراتي توليدكنندگان ايراني است و تمام تلاش شده تا فشاري بر توليد داخلي وابسته به فولاد از طرف تامين‌كنندگان وارد نشود.

دبير انجمن توليدكنندگان فولاد با اشاره به دليلي كه خودروسازان براي افزايش قيمت خود مي‌آورند، گفت: فولاد نمي‌تواند سهمي در افزايش قيمت خودرو داشته باشد، چراكه در سال‌هاي گذشته در مقطعي قيمت فولاد به نصف قيمت فعلي رسيد و با افت قابل توجه مواجه بود، اما مگر خودروسازان در آن زمان قيمت محصولات خود را كاهش داده‌اند كه حالا بخواهند نوسانات طبيعي بازار را بهانه كرده و افزايش قيمت را به فولاد ربط دهند؟!