سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : راه‌هاي زيادي براي دور زدن تحريم‌ها داريم
شنبه، 2 تیر 1397 - 10:24 کد خبر:132078
وزير نفت كه براي شركت در نشست رسمي اوپك به وين رفته بود در مصاحبه با تلويزيون بلومبرگ اظهار كرد: تصور نمي‌كنم كه خريداران نفت ايران بتوانند از دولت آمريكا معافيت بگيرند تا پس از بازگشت تحريم‌هاي دونالد ترامپ، به خريد محموله‌هاي نفتي ادامه دهند.


به گزارش ايسنا، اظهارات وزير نفت ايران پس از اين مطرح شد كه گزارش‌ها نشان داد مقامات آمريكايي از ژاپن خواسته‌اند واردات نفت از ايران را به طور كامل متوقف كند و اين اقدام، فراتر از كاهش خريدي بود كه در دوران تحريم‌هاي دولت اوباما از اين كشور آسيايي خواسته شده بود. تحريم‌هايي كه در سال ۲۰۱۲ عليه ايران به اجرا درآمد حدود يك ميليون بشكه در روز از صادرات نفت ايران را محدود كرد، اما هنوز مشخص نيست محدوديت‌هاي اعلام شده از سوي ترامپ چه تاثيري بر بازار خواهد داشت.

بيژن زنگنه روز جمعه به تلويزيون بلومبرگ گفت: شركت‌هاي نفتي بين‌المللي بزرگ رويا داچ شل و توتال فرانسه خريد نفت ايران را متوقف كرده اند. شركت‌هاي نفتي پس از اعمال فشار آمريكا براي انتقال پول و براي بيمه حمل محموله‌هاي نفتي، مشكلاتي پيدا كردند. تصور نمي‌كنم آنها بتوانند از آمريكا معافيت بگيرند. ما راه ديگري پيدا خواهيم كرد.

زماني كه ترامپ ماه ميلادي گذشته تصميم گرفت تحريم‌ها عليه ايران را بازگرداند دولت وي به خريداران ۱۸۰ روز براي محدود كردن خريدشان فرصت داد. درخواست براي توقف واردات ژاپن موضع شديدتر از سال ۲۰۱۲ در قبال ايران را نشان مي‌دهد. در آن زمان كشورها اجازه يافتند در قبال دريافت معافيت از محدوديت‌هاي مالي آمريكا،  به خريد نفت از ايران در سطح پايين‌تري ادامه دهند.

به گفته زنگنه، اكثر مشتريان همچنان نفت ايران را خريداري مي‌كنند و راه‌هاي بسياري براي ايران به منظور حفظ توليد خود وجود دارد.

زنگنه گفت: من نمي‌توانم به راه‌هاي ديگر اشاره كنم. اگر دولت آمريكا بداند ما چه كاري انجام خواهيم داد مانع ما خواهد شد.

مساله تحريم‌ها منبع اختلاف در نشست اوپك شده بود كه در آن ايران ابتدا با تلاش‌هاي برخي از اعضاء براي افزايش توليد و تصاحب سهم بازارش مخالفت كرده بود.

وزير نفت گفت: وزارت نفت ايران براي بدترين سناريو آماده شده و ترامپ را به اقدام عليه بازار آزاد متهم كرد.

وي گفت: صادرات نفت ايران ماه جاري به حدود ۲.۵ ميليون بشكه در روز رسيد.