سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : يارانه پولدارها در فاز دوم هدفمندي حذف مي شود
شنبه، 2 شهریور 1392 - 08:32 کد خبر:16425
عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با تاكيد برحذف دهك هاي بالا در فاز دوم طرح هدفمندي يارانه ها،گفت:پرداخت يارانه نقدي در فاز اول هدفمندي در دولت يازدهم نيز به دليل تكليف قانوني دولت تا پايان سال ادامه خواهد داشت اما ...


عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با تاكيد برحذف دهك هاي بالا در فاز دوم طرح هدفمندي يارانه ها،گفت:پرداخت يارانه نقدي در فاز اول هدفمندي در دولت يازدهم نيز به دليل تكليف قانوني دولت تا پايان سال ادامه خواهد داشت اما بايد توجه داشت كه پرداخت يارانه به صورت مستقيم يعني واريز پول به حساب مردم درمان درد مشكلات اقتصادي كشور نخواهد بود.

عيسي امامي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، با بيان اينكه پرداخت يارانه نقدي تا پايان سال جاري تكليف قانوني دولت است، افزود: رئيس جمهور معتقد به پرداخت يارانه نقدي به مردم بوده اما اين در حالي است كه ابهام در تأمين منابع مالي يارانه ها وجود دارد كه بايد با اصلاح قانون بودجه منابع مالي آن مشخص شود.

نماينده مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين مطلب كه اصلاحيه قانون بودجه به علت عدم تحقق بسياري از درآمد هاي دولت هر چه سريع تر به مجلس ارائه خواهد شد، تصريح كرد: با ارائه اصلاحيه بودجه به مجلس افزايش قيمت هايي كه مورد نظر دولت براي تأمين منابع مالي است محقق شده و بحث هدفمندي يارانه ها در فاز اول با همان شيوه قبل دنبال خواهد شد.

اين نماينده مردم در مجلس نهم، در پاسخ به اين سوال كه علت  ارائه لايحه بودجه به مجلس عدم تحقق درآمد هاي دولت است؟ عنوان كرد: يكي از مشكلات اصلي كه دولت را مجبور به ارائه اصلاحيه بودجه 92 كرده است بحث درآمدي بوده به هر حال كشور از محل فروش نفت منابع مالي بسياري را به دست مي آورد كه با تشديد فشار تحريم ها عملا تاكنون محقق نشده اند و بخشي از منابع هم كه در خزانه قرار داشت توسط دولت دهم استفاده شده و دولت يازدهم را با مشكل جدي كمبود منابع مواجه كرده است.

اصلاحيه بودجه 92 در راه مجلس

وي ادامه داد: در جريان ادامه تعامل دولت و مجلس دولت يازدهم براي تحقق درآمد هاي خود اصلاحيه قانون بودجه 92 را در روزهاي آينده به مجلس تقديم خواهد كرد تا در بحث تأمين منابع و نيز واقعي كردن بودجه حركت كرده باشد.

وي با بيان اينكه قانون بودجه 92 كل كشور در بسياري از بندها جنبه اجرايي و عملياتي شدن ندارد، گفت: با اصلاح قانون بودجه از سوي دولت يازدهم علاوه بر كمك به عملياتي شدن بودجه اشكالاتي هم كه در اين قانون وجود دارد مرتفع خواهد شد.

امامي در پاسخ به اين سوال كه با اصلاح قانون بودجه خللي در پرداخت يارانه نقدي رخ خواهد داد يا نه؟ تصريح كرد: با اصلاح قانون بودجه مشكلي در پرداخت يارانه نقدي رخ نخواهد داد و دولت طبق تكليف قانوني خود موظف به ادامه طرح هدفمندي يارانه ها است.

عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به سياست هاي دولت يازدهم براي اجراي فاز دوم طرح هدفمندي يارانه ها، افزود: روش ها و شيوه هاي دولت جديد بي شك متفاوت از دولت قبل بوده و تغييرات بسياري را در آن ايجاد خواهد كرد.

پرداخت نقدي درمان مشكلات اقتصادي مردم نيست

نماينده مردم گرگان در مجلس، با بيان اين مطلب كه پرداخت يارانه به صورت مستقيم يعني واريز كردن به حساب مردم دردي از  مشكلات اقتصادي كشور كم نخواهد كرد، گفت: بايد بخشي از منابع يارانه ها به عنوان سبد كالايي در اختيار افراد قرار بگيرد تا حجم نقدينگي نيز در كشور به اين ترتيب كاهش يابد.

اين نماينده مردم در مجلس نهم، با اشاره به حذف برخي از دهك ها در فاز دوم طرح هدفمندي يارانه ها تصريح كرد: با حذف برخي از دهك ها در جامعه كمك به اقشار آسيب پذير بهتر صورت مي گيرد.

امامي با بيان اينكه در اجراي فاز دوم طرح هدفمندي يارانه منابع درآمدي به طور تمام و كمال به سمت و سوي پرداخت نقدي هدايت نخواهد شد، افزود: منابع درآمدي دولت به سمت توليد هدايت شده و به اين ترتيب بخشي از هزينه هاي آن را با پرداخت يارانه كاهش خواهد داد.

وي ادامه داد: با پرداخت يارانه به توليد علاوه بر كاهش هزينه ها شاهد اقتصادي شدن فرآيند توليدات داخلي، ايجاد اشتغال پايدار، كاهش چشمگير تورم و نيز ارزش افزوده بالا در اين خصوص خواهيم بود.

عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با انتقاد از سياست هاي دولت دهم در خصوص اجراي طرح هدفمندي يارانه ها، گفت: متأسفانه پرداخت يارانه نقدي بدون توجه به پشتوانه مالي و به ناچار قرض كردن مشكلاتي را براي اجراي اين طرح در دولت يازدهم به وجود آورده است.

وي ادامه داد: پرداخت يارانه اگر طبق قانون انجام مي شد نه تورم افسار گسيخته اي در جامعه رخ مي داد و نه بر هم خوردن تعادلي را در اقتصاد كشور شاهد بوديم.

افزايش پايه پولي در اقتصادآفت پرداخت يارانه نقدي

نماينده مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي، با تأكيد بر اينكه يكي از آفت هاي پرداخت يارانه نقدي به مردم افزايش پايه پولي در اقتصاد و بالا رفتن قدرت خريد مردم از جهت كالاهاي مصرفي و لوكس بوده است، عنوان كرد: ادامه روند كنوني براي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها دائما هزينه ها را افزايش داده و مشكلات را به گره هاي كور بدل خواهد كرد.

وي در پاسخ به اين سوال كه حذف برخي دهك ها از فاز دوم هدفمندي يارانه ها آيا مطابق با عدالت اجتماعي است، گفت: عدالت به اين معني نيست كه همه در جامعه از پرداخت نقدي يارانه ها بهره مند شوند بلكه كساني كه توانمندي بالايي دارند نبايد از حق اقشار آسيب پذير برخوردار شوند.

امامي عنوان كرد: پرداخت يارانه نقدي از يك جهت براي كاهش فاصله غني و فقير بوده تا بتواند به اين ترتيب عقب ماندگي مالي خود را جبران كنند.

عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: تاكنون برداشت هايي همچون پرداخت برابر يارانه نقدي بين تمامي اقشار جامعه اين طرح را از اهداف خود دور كرده و مشكلات متعددي را نيز براي اقتصاد كشور رقم زده است.