سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : شايعه و احتكار عامل افزايش تقاضا در زمان گراني ها
یکشنبه، 10 شهریور 1392 - 07:42 کد خبر:16854
عضو كميسيون اقتصادي مجلس در خصوص چگونگي رفتار تقاضا در زمان افزايش قيمت ها در كشور گفت: عدم تناسب در بازار عرضه و تقاضا،شايعه و احتكار عامل افزايش تقاضا در زمان گراني ها شدند از اين رو با برقراري تعادل در بازار عرضه و تقاضا و اطلاع رساني به موقع بايد مشكلات را رفع كرد.


سيد ناصر موسوي لارگاني در گفت و گو با خبرنگاراقتصادي خبرگزاري خانه ملت، اظهار داشت: علاوه بر كشورهاي پيشرفته اقتصادي حتي در كشوري مانند عربستان زماني كه كالايي مانند مرغ گران شد مردم از خريد خوداري كردند و باعث كاهش قيمت جنس و بازگشت به قيمت اوليه و حتي ارزانتر نيز شدند.      

نماينده مردم فلاورجان درمجلس شوراي اسلامي افزود: متاسفانه در كشور ما به دليل وجود فضاي رواني زماني كه كالايي گران مي شود، تقاضاي مردم براي خريد آن جنس بيشتر مي شود و فرصت براي سوء استفاده نيز فراهم مي شود.

 اين نماينده مردم در مجلس نهم ادامه داد: متاسفانه برخي ها در بازار وجود دارند كه كالا احتكار مي كنند و زمانيكه تقاضا براي كالايي بالا مي رود از ورود كالا به بازار جلوگيري مي كنند و با اين كار اخلال در بازار بوجود مي آورند و به سودهاي كلان دست پيدا مي كنند.

موسوي لارگاني افزود: موضوع ديگري كه اخلال در بازار را مضاعف مي كند شايعه پراكني است كه گراني ها را دامن مي زند بطور مثال شايعه مي شود روغن گران مي شود اين باعث مي شود كه برخي ها كالاهاي بيشتري انباركنند كه شايد تاريخ مصرفشان نيز بگذرد در حاليكه در برخي كشورهاي ديگر به اندازه نياز و مصرفشان خريد مي كنند از اين رو بايد اين مشكلات اصلاح و رفع شود.

موسوي لارگاني اضافه كرد: اگر تقاضا بيش ازعرضه باشد اين ذهينت پيش مي آيد كه شايد نتوان ديگر كالاها را با قيمت پايين تامين كرد ازاينرو احتمال افزايش قيمتها وجود دارد و بايد در بازار عرضه و تقاضا تناسب ايجاد كرد.

نماينده مردم فلاورجان در مجلس با تاكيد بر اينكه بايد كارهاي متعددي انجام گيرد تا هنگامي كه قيمت كالايي بالا رفت تقاضا براي آن كالا كم شود، گفت: بايد توجه داشت رهبر معظم انقلاب در زمينه اصلاحات الگوي مصرف بياناتي داشتند كه بايد در عمل به آن تلاش بيشتري صورت گيرد و در زمينه  فرهنگ سازي براي مصرف بهينه كالا علاوه بر تنظيم بازار عرضه و تقاضا اقداماتي انجام شود و همچنين اطلاع رساني به موقع از طريق رسانه را فراموش نكنيم و با اين كارها مي توانيم با دشمنان مقابله اقتصادي كنيم.