سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : 60 درصد طلاقها به اين علت است!
شنبه، 23 آذر 1392 - 13:02 کد خبر:23191
كد خبر: 91406   ساعت: 22:45  

روز سوم كنگره ساليانه روان درماني در مورد خانواده و ازدواج بود.

به گزارش نامه نيوز به نقل از خبرآنلاين،در سومين روز از كنگره ساليانه روان درماني،دكتر حافظ باجقلي به موضوع عشق در ازدواج و تعريف آن در جامعه ما پرداخت.او گفت:ديدگاههاي متفاوتي در مورد عشق وجود دارد،گروهي معتقدند كه هيچ چيز زيباتر از عشق نيست و زندگي با آن معنا دارد اما گروهي مخالف آن هستند و عشق را باعث بدبختي و ناكامي مي دانند.

او با بيان اينكه عشق در جامعه ما مهجور مانده است گفت:گروه سوم هم انكار كننده عشق هستند و آن را ساخته ذهن و داستانها مي دانند كه زن و شوهر هاي جوان به خاطر مسائل جنسي،ميانسالان عادت و در پيري به خاطر وابستگي تصور مي كنند عاشق هم هستند.
او ادامه داد:اما نظريه هاي جديد روان شناسي عشق را قبول دارد و از آن تعريف علمي كرده است.
باجقلي عشق را به دو دسته تقسيم كرد و گفت:عشق شورانگيزي كه در آن تمايل زيادي به يكي شدن است و در فرهنگهاي مختلف با آن برخورد متفاوتي مي شود و كمتر از 10 ماه تداوم دارد و اگر خوب باشد به همراهي و زندگي تبديل مي شود.
او گفت:ما در مشاوره ها به زوجها مي گوييم كه بايد توجه داشته باشيد كه تعريف 2 نفر در مورد عشق مي تواند متفاوت باشد،بنابراين دليل اختلاف اكثر زن و و مردها اين است كه بعدها به چيز ديگري از عشق كه در ذهنشان داشتند مي رسند.
به طور كلي 9 تعريف از ازدواج وجود دارد:
• دوري و نزديكي به معشوق فرقي ندارد و آنها احساس خوبي به هم دارند.
• بايد خيلي نزديك معشوق باسند و از دوري احساس اضطراب مي كنند.
• در رابطه نزديك احساس موذب بودن مي كنند و اين بيشتر در آقايان است.
• در رابطه نزديك و دور احساس ناراحتي دارند و مرتب عاشق و فارغ مي شوند.
• اعتقاد به سرمايه گذاري عاطفي در عشق را ندارند.
• مسائل جديتري از عشق دارند.
باجقلي تاكيد كرد كه بهترين نوع عشق همان گروه اول است.


قدم نو رسيده مبارك
در ادامه دكتر حامد محمدي كنگراني روانپزشك و خانواده درمان گفت:هميشه وجود فرزند در خانواده و ميان زن و مرد مي تواند تاثير مثبت با منفي خود را بگذارد.
او كه با موضوع"قدم نو رسيده مبارك"سخنراني مي كرد گفت:حضور نوزاد در خانواده از زمان نامزدي تا مرگ تاثير خود را دارد،براي همين هميشه به زوجها توصيه مي شود زماني بچه دار شوند كه آمادگي آن را دارند.
او به افسردگي پس از زايمان اشاره كرد و گفت:متاسفانه برخي زنان دچار آن مي شوند و بايد اين موضوع جدي ديده شود.
محمدي سقط جنين و حضور فرزند معلول و بيمار را هم از عوامل مشكل زا در ميان خانواده ها دانست.


طلاق خوب
سخنران سوم اين كنگره دكتر سامرند سليمي روانپزشك بود كه در مورد طلاق گفت: آمار نشان مي دهد كه استان مركزي و تهران بيشترين آمار طلاق را دارند اما اينكه آمار طلاق افزايش يافته به خاطر رشد جمعيت است و اين موضوع فاجعه آميز نيست چون در جهان هم آمار طلاق در ميان زوجها بالاست.
او ادامه داد:هميشه فيلم و سريالهايي كه در كشور ما به موضوع طلاق مي پردازد اين موضوع را رنج آور و سخت نشان مي دهد اما هميشه هم اينگونه نيست و مي تواند يك طلاق خوب هم اتفاق بيفتد.
او تاكيد كرد:البته طلاق پديده دردناكي است چون از فرزند ، فرد و خاطرهايي كه رابطه داشتيم بايد جدا شويم و بنابراين حس خشم،ناامني،حسرت و غم را تجربه مي كنيم.
سليمي به جشنهاي طلاقي كه مد شده اشاره كرد و گفت:اين بدترين واكنش نسبت به طلاق است.
او درباره دلايل طلاق گفت:بررسيها نشان مي دهد كه 50 تا 60 درصد طلاقها به خاطر دخالت خانواده ها اتفاق مي افتد و 8 تا 9 درصد به خاطر اعتياد،درحاليكه آمار اعتياد در كشور ما بالاست.
سليمي ادامه داد:بهتر است كه زن و مرد بعد از طلاق بتوانند به طور مستقل زندگي كنند و يك فضايي براي خودشان داشته باشند.
او گفت:گاهي پس از طلاق زندگي و شرايط فرد بهتر مي شود پس نبايد از اين موضوع ترسيد و طلاق خوب براي كسي اتفاق مي افتد كه شغل و در آمد داشته باشد.
سلمي درباره ازدواج بعد از طلاق گفت:معمولا غم و اندوه بعد از طلاق تا يك سال با او مي ماند پس بايد بعد از يك سال فرد يك رابطه خوب را شروع كند.