سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران+عكس
یکشنبه، 8 دی 1392 - 18:25 کد خبر:24303
 

 
ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

 

از تلخي مهران مديري تا سردي هديه تهراني

خنده يكي از ركن‌هاي مهم در حيطه بازيگري است. شايد بارها خنده يكي از بازيگران آن قدر روي بيننده تاثير گذار باشد كه مخاطب آن چهره خندان را در ذهنش ثبت كند. اين مقاله 10 خنده به يادماندني بازيگران سينما و تلويزيون را بررسي مي‌كند و از پشت پرده اين صورتك‌هاي خندان مي‌گويد.خنده يكي از ركن‌هاي مهم در حيطه بازيگري است. شايد بارها خنده يكي از بازيگران آن قدر روي بيننده تاثير گذار باشد كه مخاطب آن چهره خندان را در ذهنش ثبت كند. در بيشتر اوقات هم خنده‌هاي بازيگران در سينماي جهان آن قدر پررنگ مي‌شود كه مطبوعات و حتي برنامه‌هاي معتبر جهاني به تحليل آن مي‌پردازند. اين مقاله 10 خنده به يادماندني بازيگران سينما و تلويزيون را بررسي مي‌كند و از پشت پرده اين صورتك‌هاي خندان مي‌گويد.

مهران مديري متخصص در انواع خنده

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

حتي نامش هم به خنده وصله خورده است. چه بخواهيم و چه نخواهيم اين هنرمند متخصص است در اجراي انواع خنده، آن هم خنده‌هاي فراموش نشدني. از لبخند و زهرخنده گرفته تا پوزخند و قهقهه. مديري جزو معدود بازيگراني است كه ميميك چهره برايش پررنگ تر از ديالوگ‌ها و حركات دست است.

او مجبور نيست با لب و دهان به رخ بيننده بكشد كه مي‌خندد، بلكه در بيشتر پلان‌هايي كه بازي مي‌كند اين حس را با چشم‌هايش به بيننده القا مي‌كند. از اين رو نمي‌توان به راحتي از خنده‌هاي شيطنت آميز او در طنز 90 قسمتي "پاورچين" گذشت و بدون شك مديري را مي‌توان اولين بازيگري دانست كه خنده‌هاي منحصر به فردش هرگز از ذهن مخاطب پاك نمي‌شود. او خنده را مي‌شناسد و شايد به همين دليل استاد است در خنداندن مخاطباني كه با ديدن كارهاي او حتي براي چند دقيقه غم و غصه را فراموش مي‌كنند.

خنده‌هاي باور كردني پرويز پرستويي


ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

متخصص خنده‌هايي كه به دل بيننده مي‌نشيند و مخاطب را با كوله پشتي پر از باور همراه مي‌كند. حتي يك مورد هم در كارنامه كاري اش پيدا نمي‌كني تا او را جزو بازيگراني بداني كه خنده‌هاي مصنوعي دارند. خنده‌هاي پرستويي لحظه اي نيست، بلكه مخاطب سالها با خنده‌هاي او مي‌خندد. در بيشتر اوقات خنده‌هايش تا سالها پس از پخش فيلم و سريال‌ها به ياد بيننده مي‌ماند. قهقهه‌هاي پرستويي در فيلم "ليلي با من است" جزو يكي از خنده‌هايي است كه در تاريخ سينما و تلويزيون ايران ثبت شده است. همچنين مي‌توان گفت لبخندها و پوزخندهايش در فيلم سينمايي "مارمولك " همواره در ذهن مخاطبان سينما خواهد ماند.

خنده‌هاي تلخ محمدرضا فروتن

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

 

خنده‌هاي تلخ را از بر است. خنده‌هايي كه ته مانده اش غم و ناله است. فروتن با خنده‌هاي تلخش روبه دوربين 35 به جرگه بازيگراني پيوست كه از او انتظار بازي با چشم را داشتند. اكثر كارگرداناني كه با او كار مي‌كنند بر اين باور هستند كه ديالوگ را از چشمان او بشنوند. فروتن در فيلم‌هايي چون "سربازان جمعه" و "قرمز" نشان داد كه مي‌تواند از چشم‌هايش خنده و غم  و حتي ديالوگ بكشد. همچنين در سكانس‌هايي از فيلم سينمايي "شب يلدا" آن قدر تلخ لبخند مي‌زند كه دل بيننده را به اوج درد مي‌كشاند. خنده‌هاي تلخ او در فيلم "بازنده" نيز جزو معدود خنده‌هايي است كه مخاطب به جاي خنده ياد مصيبت مي‌افتد.

خنده‌هاي بغض آلود سيامك انصاري

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

اگر به راحتي بتوان از هر خنده اي گذشت به طور حتم نمي‌توان خنده‌هاي بغض آلود اين بازيگر را ناديده گرفت. انتظار چهره اي پر از پارادوكس خنده و گريه را فقط بايد از سيامك انصاري داشت. نمونه بارز اين سبك خنده را در طنزهاي 90 قسمتي ساخته مهران مديري مي‌توان ديد. سالها پيش يكي از بهترين خنده‌هاي بغض آلود سيامك انصاري در مجموعه تلويزيوني "باغ مظفر" بود. در يكي از قسمت‌هاي اين سريال بايد نقش مردي را بازي مي‌كرد كه روح جدش با او صحبت مي‌كند. اين حادثه باعث مي‌شود او متعجب شده و در نهايت بترسد. خنده‌هاي بغض آلود انصاري در اين قسمت از سريال آن قدر قوي بود كه بيشتر مخاطبان همان خنده‌هاي بغض آلود او را به خاطر سپردند.

خنده‌هاي سرد هديه تهراني

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

هر چند اين روزها اين خانم بازيگر خيلي كم كار شده است ولي دهه 70، دهه او بود. به جرات مي‌توان گفت هديه تهراني سوپر استاري بود كه خنده‌هاي سرد و بي روح اش در ياد مخاطبان سينما باقي مي‌ماند و كمتر كسي است كه خنده‌هاي او در فيلم "آبي" را به ياد نداشته باشد. همچنين هديه براي بازي در نقش  زني كه وجودش پر از نفرت شده است، در پروژه "شوكران" به همان خنده‌هاي سرد و بي روح اش اعتماد كرد و مطمئن بود نگاه بي روح و لبخند سردش القا كننده كاراكتري پر از نفرت و دلسنگي است. به همين خاطر كارگردان‌ها ترجيح دادند به جاي ديالوگ‌هاي زياد از همان نگاه بي روح و خنده‌هاي سرد او استفاده كنند. شايد هديه تهراني از معدود بازيگران زني است كه خنده‌هايش در يادها ماند.

خنده‌هاي عصبي حامد بهداد

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

شايد فقط در چند سكانس شاهد خنده‌هاي عصبي حامد بهداد در پروژه‌هاي مختلف بوديم اما انگار حامد ساخته شده است براي خلق شاهكارهاي جنونآميز; خنده‌هاي هيستريك بهداد در فيلم سينمايي "دايره زنگي" را مي‌توان جزو همين خلق‌ها دانست. در اولين سكانس دايره زنگي و همچنين سكانس پاياني كار، او فقط چند ثانيه فرصت داشت تا خنده‌هايي را ارزاني پرده نقره اي كند كه القا كننده شخصيت فردي عصبي باشد. همچنين پوزخندها و لبخندهاي او در سكانس به سكانس فيلم سينمايي "دلخون" نشانگر شخصيتي عصبي و پر رمز و راز بود. حامد بهداد در ساخت شخصيت‌هاي عصبي پر از خلاقيت است.


خنده‌هاي معصومانه محمدرضا گلزار

او از همان ابتدا با خنده‌هاي معصومانه اش نقش پسر خوب سينما را از آن خود كرد. همين خنده‌ها در فيلم "سام و نرگس" باعث شد كارگردانان پيشنهادهاي پسر معصوم فيلم‌هايشان را به او بدهند و  اين خنده‌ها طي زمان، رنگي خاص گرفت. در فيلم "بوتيك" شاهد خنده‌هايي از اين بازيگر هستيم كه خيلي راحت، بي شيله و پيله بودن شخصيت را به تصوير مي‌كشيد.

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

پس از سالها بازي مقابل دوربين 35 خنده‌هاي او هنوز تغيير نكرده است بلكه فقط پخته تر شده است. در فيلم‌هايي چون "آتش بس"، " كلاغ پر" و "توفيق اجباري" مي‌توان بيننده همين خنده‌ها بود. گلزار حتي در فيلم "دو خواهر" هم نتوانست به خنده‌هاي خود رنگ بدجنسي بدهد. بلكه فقط خنده‌هايش تا مرزي پيش رفت كه بيننده را ياد بچه‌هايي مي‌اندازد كه با دلبري از والدين خود چيزي طلب مي‌كنند.

خنده‌هاي حرص آور رضا عطاران


ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

بي گمان وقتي نام رضا عطاران به ميان مي‌آيد ياد خنده‌هاي حرص در آور "عطا" در فيلم "توفيق اجباري" مي‌افتي. همچنين خنده‌هاي او در كارهايي چون "بزنگاه" "ترش و شيرين" و "هوو" حس تمسخر را به مخاطب القا مي‌كند. خنده‌هاي رضا عطاران فقط مختص خود اوست. حتي اين خنده‌ها تا جايي پيش مي‌رود كه بيننده را به حرص خوردن مي‌اندازد. مجموعه تلويزيوني "ترش و شيرين" يكي از نمونه‌هاي بارز خنده‌هاي تمسخرآميز اين بازيگر است. وقتي از او درباره سبك خنده‌هايش و حرصي كه در مي‌آورد مي‌پرسي در جواب مي‌گويد: "اگر حرص خورديد يعني اينكه من كارم را خوب انجام دادم".

خنده‌هاي مهربان شهاب حسيني

"اكسيژن" نام اولين اجرايي است كه از همان ابتدا سرشار از خنده‌هاي مهربان شهاب حسيني بود. در بيشتر فيلم‌هايي كه اين بازيگر كار كرد خنده‌هاي مهربان او به كاراكتر وصل شده بود. فيلم سينمايي "محيا " كه ديپلم افتخار جشنواره فيلم فجر را از آن شهاب كرد، پر بود از خنده‌هايي كه بيننده را به جايي مي‌كشاند كه مهرباني كاراكتر را باور كند. همچنين شهاب با همان خنده‌هايي كه از جنس محبت بود در پروژه "دلشكسته" خالق مهرباني ديگري بود. انتظار خنده‌هاي پرمحبت از مهرباني بر مي‌آيد.

خنده‌هاي فيگوراتيو حسام نواب صفوي

بهتر است خنده‌هاي حسام نواب صفوي را خنده‌هايي فيگوراتيو دانست. او در بيشتر پروژه‌هايي كه بازي مي‌كند يك ژست خنده بيشتر ندارد. به همين خاطر مي‌توان خنده‌هاي او را كاملا فيگوري دانست هر چند خنده‌هاي حسام ممكن است بيننده را ياد ستاره اي پر سرو صدا بيندازد كه سال‌ها پيش فوت كرده است ولي از حق كه نگذريم ژست خنده‌هاي حسام در هيچ پروژه اي رنگ ديگري به خود نگرفت بلكه سبك منحصر به خودش را داشت.

ده نوع خنده ماندگار بازيگران سينماي ايران! (عكس)

خنده‌ هاي فيگوراتيو او در فيلم‌هايي چون "شمعي در باد"، "كلاغ پر"، "سوغات فرنگ"، "ازدواج به سبك ايراني" و حتي در جديدترين ساخته بهرام بيضايي به نام "وقتي همه خوابيم" خود نمايي مي‌كند. گويا حسام قصد ندارد ژست خنده‌هاي خود را تغيير دهد و خنده‌هايش هميشه تيپ خاصي دارد.

منبع: پارس ناز