سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : زندگينامه ليونل مسي جادوگر فوتبال
شنبه، 12 بهمن 1392 - 13:32 کد خبر:26372

 


 

 

ليونل مسي

 

ليونل آندره مسي ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۷ در شهر روساريو آرژانتين ديده به جهان گشود. وي عضو تيم ملي بزرگسالان آرژانتين و تيم بارسلونا اسپانيا است. بسياري از مطبوعات به وي لقب مارادوناي جديد داده اند. لقب وي كه توسط خودش انتخاب شده "جانشين" است. ليونل در سن ۵سالگي بازي را در تيم گراندولي آغاز كرد. تيمي كه پدرش به عنوان مربي در آن جا مشغول به كار بود. در سال ۱۹۹۵ مسي به تيم نيوولز اولدبويز آرژانتين پيوست.

 

وي ۱۱ سال داشت كه پزشكان تشخيص دادند دچار كمبود هورمون رشد است. باشگاه ريور پلاته علاقه خود را براي به خدمت گرفتن مسي نشان داد اما آنها پول كافي براي خرج معالجه وي نداشتند. كارلوس ريساچ مدير ورزشي باشگاه بارسلونا اسپانيا، از استعداد بي ظير مسي آگاه شد. ريساچ پس از تماشاي بازي وي به نمايندگي از باشگاه بارسلونا با مسي قراردادي امضا كرد. آنها پيشنهاد كردند تمام مخارج پزشكي ليونل را قبول مي كنند به شرطي كه وي براي شروع زندگي جديد به اسپانيا نقل مكان كند. خانواده مسي نيز به همراه اين بازيكن جوان به اروپا منتقل شدند و ليونل كارش را در تيم جوانان بارسلونا آغاز كرد.

 

جانشين به زودي توانست در تركيب تيم دوم بارسلونا جايگاه ثابتي به دست آورد. در آن فصل وي ركورد جالبي برجاي گذاشت. ميانگين بيش از يك گل در هر بازي. مسي در آن فصل توانست در ۳۰ بازي ۳۷ گل به ثمر برساند. ليونل مسي در اكتبر ۲۰۰۴ توانست اولين بازي رسمي اش را براي بارسلونا برابر اسپانيول انجام دهد. با اين بازي وي عنوان سومين بازيكن جوان تاريخ باشگاه بارسلونا را به خود اختصاص داد.

 

زماني كه در تاريخ ۱ مي ۲۰۰۵ مسي توانست اولين گل رسمي اش را براي بارسا در مقابل تيم الباسته بالومپايه به ثمر برساند تنها ۱۷ سال و ۱۰ ماه و ۷ روز سن داشت. وي با اين گل توانست خود را به عنوان جوان ترين گلزن بارسلونا در لا ليگا مطرح كند. به مسي اين شانس را دادند تا بتواند به عضويت تيم ملي اسپانيا دربيايد اما وي اين پيشنهاد را رد كرد. در ژوئن سال ۲۰۰۴ مسي در بازي دوستانه بين دو تيم فوتبال زير ۲۰ ساله هايآرژانتين و پاراگوئه به ميدان رفت. در ژوئن ۲۰۰۵ توانست همراه با تيم زير ۲۰ ساله هاي آرژانتين به مقام قهرماني مسابقات جام جهاني جوانان دست يابد. ليونل با زدن ۶ گل كفش طلايي مسابقات و توپ طلايي بهترين بازيكن تورنمنت را نيز تصاحب كرد. با وجود اين كه ليونل بسيار جوان بود هميشه وي را با ديگو مارادونا مقايسه مي كردند.

 

در تاريخ ۲۷ ژوئن باشگاه بارسلونا قرارداد جديدي با مسي تا سال ۲۰۱۰ منعقد كرد. در اين قرارداد يك ماده وجود دارد كه در آن آمده است هر تيمي مي تواند با پرداخت مبلغ ۱۵۰ ميليون يورو، مسي را به خدمت بگيرد. اين مبلغ ۳۰ ميليون يورو بيشتر از مبلغ فروش رونالدينيو است. در سال ۲۰۰۵ خوزه پكرمن، ليونل مسي را به تيم ملي بزرگسالان آرژانتين دعوت كرد. وي اولين بازي اش را برابر مجارستان انجام داد. مسي در دقيقه ۶۳ وارد ميدان شد اما به فاصله ۴۰ ثانيه از زمين مسابقه اخراج شد. پس از اين مسابقه، مسي اولين بازي واقعي خود را براي تيم ملي آرژانتين برابر پاراگوئه انجام داد.

 

وي اولين بازي خود را در جام باشگاه هاي اروپا در تاريخ ۲۷ سپتامبر و در برابر اودينسه انجام دهد. در دسامبر همان سال روزنامه ايتاليايي توتو اسپورت جايزه پسر طلايي ۲۰۰۵ را كه به بهترين بازيكن زير ۲۱ سال اروپا داده مي شود، به ليونل مسي داد. جانشين توانست بالاتر از وين روني، لوكاس پودولسكي و كريستيانو رونالدو قرار بگيرد. مصدوميت شديد باعث شد مسي به مدت دو ماه از كليه فعاليت هاي ورزشي دور بماند. به خاطر اين مصدوميت حضور وي در جام جهاني ۲۰۰۶ در هاله اي از ابهام فرو رفت. با اين وجود نام ليونل مسي را به عنوان بازيكن تيم ملي آرژانتين براي حضور در جام جهاني تحويل مقامات برگزاري مسابقات دادند. مسي پس از روماريو (فصل ۹۳-۹۴) اولين بازيكن بارسلونا بود كه توانست در معروف ترين دربي اسپانيا هت تريك كند.

 

در اين فصل مسي گلي به ثمر رساند كه همگان دوباره وي را با مارادونا مقايسه كردند. جانشين همانند مارادونا در بازي با انگلستان توپ را دريافت كرد، ۶۲ متر با توپ حركت كرده ۶ نفر از بازيكنان حــريــف را پـشــت ســر گــذاشــت و دروازه خـتــافـــــــــه را گـشــــــــــود. تمام كارشناسان ورزشي جهان اين گل را مشابه گل قرن مارادونا دانسته و پس از اين گل، مطبوعات اسپانيا به وي لقب "مسيدونا" دادند. ليونل مسي در فصل ۲۰۰۷ -۲۰۰۸ توانست در يك هفته ۵ گل به ثمر برساند تا تيم بارسا به صدر جدول رده بندي صعود كرده و خودش نيز يك شروع رويايي را تجربه كند. فرانتس بكن بائر و يوهان كرايف ستارگان سابق جهان فوتبال، از لئو به عنوان بهترين بازيكن جهان نام برده اند.

منبع:روزنامه آفتاب يزد