سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : خرافات در بازار سياه اسكناس نو چه مي كند؟!
دوشنبه، 19 اسفند 1392 - 12:12 کد خبر:28260
باز هم دلالي پول نو در آستانه نوروز

خرافات در بازار سياه اسكناس نو چه مي كند؟!

 
بهار 93 در راه است و بازار خريدهاي نوروزي هر روز داغ تر و داغ تر مي شود.هر سال اما در آستانه نوروز گراني ها نيز از راه مي رسند وبازار سياه برخي ...
 

پارسينه-گروه اقتصادي: بهار 93 در راه است و بازار خريدهاي نوروزي هر روز داغ تر و داغ تر مي شود.هر سال اما در آستانه نوروز گراني ها نيز از راه مي رسند وبازار سياه برخي مايحتاج مردم كه از ملزومات عيد نوروز هستند ،به دلبل كمبود در بازار هاي مختلف به وجود مي آيد كه آن هم نتيجه اي جز تحميل بار اضافه اقتصادي بر خانوارها ندارد.

امسال نيز  حدود سه هفته مانده به نوروز، خريد و فروش اسكناس‌هاي نو رونق گرفته و بهاي طلا و ارزهاي معتبر خارجي افزايش يافته و پس از ماه‌ها ركود، بهاي سكه‌ي طلا به مرز يك ميليون تومان نزديك مي‌شود كه نشان ازآغاز گراني هاي سال نو دارد.

اما نكته اينجاست كه همچون سال‌هاي گذشته دلالان و فعالان بازارهاي سياه با  فروش اسنگناس‌هاي نو و تا نخورده كاسبي كلان و پر سود خود را آغاز كرده اند تا بازار سياه اسكناس نو بار ديگر ايجاد شود.

به اين ترتيب است كه ميدان فردوسي اين روزها محل جولان دلالان ارز و دلار نيست بلكه محلي است براي فروش اسكناس هاي تا نخورده با شماره سريال هاي رديف كه معلوم نيست از كجا به دست دلالان  رسيده است.

روايت هاي اين دلالان براي بازار گرمي و فروش اسكناس ها نيز به نوبه خود قابل توجه است.
در اطراف  ميدان فردوسي، پيرمردي بساط كرده است. مرد جواني 30 عدد اسكناس 500توماني مي‌خواهد. فروشنده 30 اسكناس جدا مي‌كند. سريال اسكناس‌ها به ترتيب و پشت‌سر هم است.

دو اسكناس را بيرون مي‌‌كشد و مي‌گو‌يد قيمت اين دو متفاوت است. پنج عدد آخر سريال اسكناس 3 است: 4133333. مي‌گويد اين، هم قيمتي است هم بركت دارد.

اين اسكناس و اسكناس بعدي (شماره سريال بعدي‌اش) را بگذار لاي قرآن. برايت بركت دارد و تو را پول‌باران مي‌كند.

 هركدام از اسكناس‌هاي 500توماني 650 تومان قيمت دارد و اين دو اسكناس، دانه‌اي هزارتومان. فروشنده توضيح مي‌دهد در هر بسته صدتايي اسكناس فقط يكي، دو عدد اسكناس با شماره سريال رند پيدا مي‌شود و همين برخي از اسكناس‌ها را قيمتي مي‌كند.

پيرمرد توضيح مي‌دهد كه هرچه اسكناس‌ها قديمي‌تر باشد، رندبودن اعداد ارزش بيشتري پيدا مي‌كند. اگر تمام اعداد شماره سريال يكسان باشد كه داستان بسيار متفاوت است و قيمت آن بسيار بالاست.

به اين ترتيب است كه بازار اسكناس هاي نو داغ مي شود و جالب اينجاست كه خريداران به اين نكات توجه مي كنند .انگار خرافات به خريد اسكناس هم راه يافته است.

در اين ميان از بازار خبر رسيده كه دلالان اين بازار هيچگونه محدوديتي براي فروش به مشتريان ندارند و اين روزها كه مشتريان زيادي هم دارند، با قيمت هاي بالا اسكناس هاي تانخورده را به مشتريان مي فروشند. در بازار سياه از اسكناس‌هاي 100، 200، 500 و 1000 توماني گرفته تا اسكناس‌هاي 2 هزار توماني، 5 هزار توماني و حتي 10 هزار توماني به چشم مي خورد.

قيمت اين اسكناس ها نيز متفاوت است و برخي از اسكناس ها مانند اسكناسهاي 10 هزار توماني كه كمتر از ساير اسكناس ها متقاضي دارند، نسبت به اسكناس هاي 5 هزار توماني، دوهزار توماني و هزار توماني كمتر است، به عبارتي نرخ اسكناسها بستگي به فراگيري آنها در بازار دارد.

دلالان بازار سياه اسكناس هاي نو، اين اسكناس ها را به صورت بسته هاي 100 تايي به مشتريان مي فروشند، به طوريكه قيمت هر بسته اسكناس 5 هزار توماني به قيمت 520 هزار تومان، بسته اسكناس 2 هزار توماني به قيمت 215 هزار تومان، اسكناس هزار توماني به قيمت 113 هزار تومان، اسكناس 500 توماني به قيمت 62 هزار تومان و اسكناس 200 توماني 33 هزار تومان فروخته مي شود.

قيمت هر بسته اسكناس 100 تايي 10 هزار توماني نيز يك ميليون و 15 هزار تومان است، يعني قيمت اسكناس ها بستگي به تعداد تقاضاهاي مشتريان دارد، به طور مثال اسكناس هاي 5 هزار توماني، 2 هزار توماني و هزار توماني كه مشتران بيشتري دارند به قيمت هاي بالاتري هم به فروش مي رسند.

اين در حالي است كه در اصل بانك مركزي بايد اسكناس نو را در اختيار بانك‌ها بگذارد تا از اين طريق به دست شهروندان برسد اما كمتر كسي است كه بدون داشتن آشنا و پارتي بتواند نياز خود را با مراجعه به بانك برطرف كند اما باز هم بخش بزرگي از اسكناس‌هاي نو امسال نيز مانند هر سال از كانال‌هايي كه شناسايي آنها براي ماموران و مسئولان نبايد دشوار باشد سر از بازار سياه در ‌آورده است.

گفتني است، بر اساس اطلاعيه بانك مركزي ، بانك‌هاي ملي، سپه، كارآفرين، اقتصادنوين و پست‌بانك، بانك‌هاي عامل از بيستم اسفند تا پايان سال موظف به توزيع اسكناس نو هستند و از هر نوع اسكناس، يك‌صد برگ در اختيار متقاضيان قرار خواهند داد. بر اين اساس شعب منتخب بانك‌ها در قبال تحويل اسكناس نو، مجاز هستند فقط معادل وجه را دريافت و درخواست وجه بيشتر تخلف محسوب مي‌شود.

با اين حال امسال هم اسكناس هاي نو در دستان دلالان مي چرخد و مردم هم كه از بانكها نا اميد هستند باز هم به دلالان روي مي اورند تا هزينه اي اضافي در اين روزهاي گراني بر خانوارها تحميل شود و كسي هم پاسخگو نباشد!