سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : پيمان معادي مقابل اسلام و نظام نيست+عكس
دوشنبه، 19 اسفند 1392 - 12:38 کد خبر:28267

پيمان معادي مقابل اسلام و نظام نيست

 
پيمان معادي كه با فيلم «جدايي» ساخته اصغر فرهادي اسكار را تجربه كرده و با بازي در فيلم «آخرين شواليه‌ها» حضور در يك پروژه جهاني را پشت سر گذاشته است با حضور در يك كارگاه آموزشي از تجربياتش و همچنين حضورش در سينماي جهان سخن گفت.
 
خبرگزاري مهر: پيمان معادي كه با فيلم «جدايي» ساخته اصغر فرهادي اسكار را تجربه كرده و با بازي در فيلم «آخرين شواليه‌ها» حضور در يك پروژه جهاني را پشت سر گذاشته است با حضور در يك كارگاه آموزشي از تجربياتش و همچنين حضورش در سينماي جهان سخن گفت.

پيمان معادي بازيگر بازيگر بين‌المللي سينماي ايران چندي پيش با حضور در كارگاه بازيگري «ساخت و ساز نقش» علي سرابي از تجربه‌هاي بازيگري خود در سينماي حرفه‌اي و پروژه هاي بين‌المللي گفت. علي سرابي بازيگر تئاتر و سينماي كشورمان درابتداي اين برنامه پژوهشي كه در چارچوب كارگاه‌هاي بازيگري مكتب ناتوراليسم در سالن شماره 4 برج ميلاد برگزار شد، ضمن ارائه گزارشي از روند برگزاري اين كارگاه‌ها گفت: تمام افرادي كه در اين كلاس‌هاي بازيگري از 2 ماه پيش تا كنون حضور داشتند هنرمنداني هستند كه حداقل دو يا سه بار روي صحنه تئاتر تجربياتي را سپري كرده اند.


وي افزود: ما هم بر اساس تجربيات اين بازيگران تلاش كرديم با ارائه تكنيك هاي بازيگري مكتب ناتوراليسم آنها را با اين سبك بازي آشنا كنيم كه در اين راستا اجراي كارگاهي نمايش‌هاي «ماه در آب»، «زمستان 66» و «خشكسالي و دروغ» به كارگرداني محمد يعقوبي از جمله فعاليتهاي اجرايي ماست.

يك امتياز ويژه براي بازيگر شدن

وي در بخش ديگري از صحبتهاي خود با اشاره به حضور پيمان معادي به عنوان سخنران مهمان كارگاه هاي بازيگري خود خاطرنشان كرد: پيمان معادي را همه مي شناسيم. او از جمله هنرمنداني است كه من پيش از بازيگر شدنش او را به عنوان نويسنده و فيلمنامه نويس مي شناختم و اين يك امتياز ويژه براي من است كه در چند پروژه نمايشي و سينمايي با وي همكار شدم. البته همكاري در فيلم «ملبورن» ساخته نيما جاويدي و نمايش هاي «خشكسالي و دروغ» به كارگرداني محمد يعقوبي و «در انتظار گودو» همايون غني زاده از جمله اين فعاليت‌هاي مشترك است.

اين بازيگر تئاتر و سينماي كشورمان ادامه داد: ما در سينما بسياري از بازيگران چهره و مشهور را ديديم كه به تئاتر آمدند و در صحنه هاي نمايش تجربه هايي را سپري كردند اما تعدادي از آنها موفقيت چنداني را روي صحنه تئاتر تجربه نكردند. پيمان معادي از جمله بازيگراني است كه علاوه بر افتخارات بين المللي كه براي سينماي ايران كسب كرده تنها به حوزه تصوير وابسته نيست. او در همين چند پروژه نمايشي كه در آن به عنوان بازيگر حضور داشته توانسته بسيار خوب از عهده نقش بربيايد. معادي هنرمندي است كه بازيگري را بسيار خوب مي شناسد و حضور در پروژه هاي بين المللي از او هم كارگردان و هم بازيگر موفقي ساخته كه مي تواند در جاي خود مورد بررسي بيشتري قرار گيرد.

سرابي با تاكيد بر اينكه حضور پيمان معادي در اين كارگاه هم علاوه بر مهرباني و لطفي كه هميشه به وي داشته به خاطر بيان گوشه اي از تجربيات وي در سينماي حرفه اي دنيا از مرحله پيش توليد تا مرحله اكران است، بيان كرد: او از اينكه يك بازيگر حرفه اي چه رفتاري را بايد داشته باشد كه بتواند جايگاه خود را در اين فعاليت‌ها تثبيت كند، صحبت خواهد كرد. علاوه بر اين او در اين مدت كوتاه درباره حوزه بازيگري ناتوراليسم توضيحاتي را به شما ارائه خواهد داد كه به نظر من براي شما كه علاقه اي به اين مكتب داريد مي تواند از بهترين تجربه ها باشد.


وقتي 65 ميليون نفر آرزوي بازيگري دارند

پيمان معادي هم با ابراز خرسندي از حضور خود در اين كارگاه آموزشي تاكيد كرد: حضور در اين كارگاه‌هاي آموزشي براي من باعث خوشحالي است زيرا معتقدم ايجاد يك جريان بازيگري در روند آموزش هاي تئوري حوزه تئاتر و سينما امري بسيار مهم و ارزشمند است كه بايد بازيگران حرفه اي اين عرصه ها به آن توجه كنند. بنابراين با اينكه آنچنان در تدريس و حضور در ورك شاپ ها متخصص نيستم اما براي شركت در چنين كارگاهي كه  بازيگراني در آن شركت مي كنند و حقيقتا دغدغه مند هستند خوشحالم.  

بازيگر فيلم «جدايي» ساخته اصغر فرهادي ادامه داد: اميدوارم اين روند ادامه پيدا كند تا تمام آن 65 ميليون نفري كه مي خواهند بازيگر شوند بدانند شرايط بازي در سينما و تئاتر سخت تر و دشوارتر از چيزي است كه خيلي‌ها تصور مي كنند. براي رسيدن به جايگاه مورد نظر بايد تلاش كرد و سينما را شناخت. بايد دوره هاي بازيگري را گذراند، بايد خواند و تحقيق كرد. بازيگري هم مانند مشاغل ديگر نياز به كسب مهارت دارد و البته مي توان اين مهارت را از طرق مختلف كسب كرد.

وي با اشاره به روند حضور يك بازيگر در دنياي سينما خاطرنشان كرد: داستان بازيگري حرفه‌اي در غرب و حتي در ايران بسيار جدي تر از آن است كه خيلي ها فكر مي كنند. اين روند در حوزه هاي مختلف فيلمسازي از جمله فيلمنامه نويسي، كارگرداني و فيلمبرداري نيز وجود دارد و هر تصميمي در اين حوزه ها براي هنرمند غافلگيري هايي دارد كه تا وارد آن نشويم متوجه جزييات آن نيز نخواهيم شد. البته وقتي مي گوييم «حرفه اي»، ديگر ايران و خارج ندارد. همه جا بايد استانداردها را رعايت كرد و مقيد و پايبند به اصولي باشيم كه لا اقل براي خودمان معين و مهم باشد.


بازيگران حرفه اي به هر قيمتي در هاليوود بازي نمي‌كنند


بازيگر فيلم سينمايي «درباره الي» در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود توضيح داد: بازيگري حرفه اي در سينماي حرفه اي دنيا به قدري داستان پيچيده و گسترده اي دارد و براي شما كه سوداي بيخودي بازيگر شدن نداريد و حقيقتا زحمت اين كار را مي كشيد مي تواند در برگيرنده نكات ارزشمند و مفيدي باشد كه در آينده به كمك شما خواهد آمد. اين در حالي است كه تعريف بازيگري حرفه اي فقط مختص به شخص خود بازيگر نيست بلكه جهان و محيط پيرامون او نيز حتما بايد در يك چارچوب حرفه اي قرار گيرد و بازيگر در يك سيستم منطبق بر اصول حرفه اي كار خود را ادامه دهد.

وي درباره سينماي حرفه اي دنيا گفت: مدتي است كه از آن سوي مرزها پيشنهادهايي به من ارسال مي شود اما هيچگاه خودم را مسحور اين پيشنهادات نكردم و نمي كنم كه بخواهم به محض دريافت پيشنهاد فورا پاسخ مثبت دهم چرا كه اصول و استانداردهاي بازيگري  ايجاب مي كند بازيگر چه در هاليوود و و چه در سينماي ايران همواره با اين پرسش مواجه شود كه چه كاري را بايد انجام دهد و چه كاري را نبايد انجام دهد. به عنوان نمونه اخيرا سريال بسيار جذابي براي بازي به من پيشنهاد شد كه 8 كارگردان مطرح دنيا در آن حضور داشتند اما من به دليل پاسخ به همين پرسش هايي كه مي تواند در چارچوب محيط بازيگري حرفه اي براي خودم  مطرح شود اين پيشنهاد را رد كردم. در عوض 6 ماه است كه با حداقل دستمزد و حداكثر مشقت مشغول كار در تئاتر «در انتظار گودو» هستم و حسابي هم از حضور در آن كيف مي كنم.

معادي ادامه داد: توصيه‌ام به شما اين است  كه براي ذات هنر كار كنيد در غير اينصورت چه در اينجا و چه در غرب ممكن است با پيشنهادهاي وسوسه انگيزي مواجه شويد كه پذيرش يا عدم پذيرش آنها كاملا به مشي و استانداردهايي بستگي دارد كه شماي بازيگر امروز براي خودتان تعبين مي كنيد. هيچكس از پيشنهادهايي كه شما رد مي كنيد با خبر نمي شود ولي به نظر من براي يك بازيگر بيشتر از كارهايي كه بازي كرده، فيلم هايي كه بازي نكرده مهم است و اين موضوع را  فقط خود بازيگر مي داند ولي خيلي زود مردم هم متوجه سليقه و گزيده كاري شما كه احترام مستقيم به خود آنهاست مي شوند  البته براي اين امر صبوري شرط اساسي است.  


حتما مدير برنامه داشته باشيد

بازيگر فيلم اسكاري «جدايي نادر از سيمين» با بيان اينكه وضعيت اقتصادي سينماي جهان نيز در جايگاه مطلوبي نيست، اضافه كرد: متاسفانه به همان اندازه كه سرگرمي هاي متفاوت و متنوع به جهان معاصر ورود پيدا كرده است سينماي جهان نتوانسته با وجود تلاش‌هاي فراوانش منطبق با اين معيارهاي جهاني خود را وفق دهد بنابراين سياستگذاران سينماي حرفه اي و هاليوود نيز به تهيه و توليد فيلم هاي فرمايشي با حضور بازيگران سرشناس روي مي آورند كه بتوانند براي خود توجيه اقتصادي نيز داشته باشند. پروژه هاي سينمايي بزرگ و تجاري زيادي وجود دارد كه اتفاقا بسياري از اين بازيگران نيز در آنها حضور پيدا مي كنند ولي همين بازيگران براي حفط اعتبار معنوي خود به سراغ فيلم هاي كم هزينه تر و مستقل تر اما با كيفيت هنري بالاتر مي روند كه جايگاه و اعتبار هنري خود را از دست ندهند.

معادي ادامه داد: يكي ديگر از عوامل مهم و تاثيرگذار در بازيگري و حتي بقيه مشاغل سينمايي دنيا به داشتن مدير برنامه خوب باز مي گردد. البته من به دلايل شخصي در ايران مدير برنامه اي ندارم اما بر اين باورم كه داشتن يك مدير برنامه قدرتمند براي يك بازيگر حرفه‌اي امر بسيار بسيار مهم و تاثيرگذار در آينده كاري بازيگر خواهد بود. منظور از اين عنوان، شخصي است كه از خود آن بازيگر باهوش‌تر باشد و سينما را بهتر بشناسد و پيگيرتر باشد و در ضمن از روابط اجتماعي بهتري برخوردار باشد.

اين بازيگر جوان عنوان كرد: اين عنوان كه امروز به دليل ادا و اطوارهاي غالب بر كاركرد اين شغل به نوعي لوس‌ترين واژه در سينماي ماست به قدري مي تواند مهم باشد كه تا حدود زيادي قادر است تضمين‌كننده موفقيت و يا عدم موفقيت و افول يك ستاره سينما  باشد. به همين خاطر است كه در تعريف بازيگري حرفه‌اي فقط به شخص بازيگر نبايد اشاره كرد و اين جهان پيراموني اوست كه بازيگر را تبديل به يك هنرمند حرفه اي به معنا و مفهوم واقعي كلمه مي كند و خيلي چيزها وجود دارد كه دست خود بازيگر نيست.


هيچ گاه در فيلم منافي ارزشهاي اسلامي و جمهوري اسلامي بازي نمي كنم

بازيگر فيلم «اردوگاه اشعه ايكس» تصريح كرد: حضور صرف در سينماي هاليوود اصلا نبايد دغدغه يك بازيگر باشد بلكه سليقه مهمترين چيزي است كه مي تواند براي بازيگر مورد توجه قرار گيرد. خيلي وقت‌ها شما با كار كردن در يك اثر خوب بومي به مراتب لذت بيشتري مي بريد.

معادي با اشاره به نقدهايي كه به حضورش در سينماي جهان مي‌شود، عنوان كرد: بسياري بر اين باور غلط و خنده‌دار هستند كه حضور در من در سينماي جهان مي‌تواند مقدمه چالش‌برانگيزي براي حضور در فيلم هاي ضد اسلامي باشد در حاليكه من هيچ گاه حاضر نيستم در فيلمي بازي كنم كه منافي ارزش هاي ديني و اسلامي مردم كشور و حتي نظام جمهوري اسلامي ايران باشد. اين تصميم هيچ ربطي به ترس من از آينده شغليم ندارد. هرگز دوست ندارم در فيلمي بازي كنم كه در آن به اسلام، دينم و مذهب مردمم توهين كنند. هر فيلمي با اين معيارها ساخته شود از نظر من فيلم احمقانه اي است و من حتي حاضر نيستم ان فيلم را تماشا كنم چه رسد به اينكه در ساخت آن نيز مشاركت داشته باشم. البته خدا را سوگند مي‌دهم كه تا به امروزي كه مشغول صحبت با شما هستم در محافل خارجي كه شخصا حضور داشتم هرگز نديدم كه كسي بخواهد جز با احترام بسيار زياد راجع به كشورم صحبت كند.


براي ترغيب مردم به دين اسلام كار بزرگي نكرديم

وي با اشاره به توليد برخي از فيلم هاي ضد ايراني در سينماي هاليوود از جمله «آرگو» گفت: آرگو از نظر من فيلم بسيار سطح پاييني است كه دغدغه آدمهايش دغدغه هيچكس ديگري جز خود آنها نيست. دغدغه خيلي از مردم جهان و سينماگران درباره همان 300 نفر بيگناهي است كه در سانحه هواپيمايي ايرباس كشته شدند و هيچكس هم در اين فاجعه غم‌انگيز از دولت ايران معذرت‌خواهي نكرد و حتي فرمانده ناو وينسنت، مدال شجاعت دريافت كرد. اينها براي هر انساني در هر جاي دنيا دغدغه حقيقتي است كه دوست دارند روزي فيلم خوبي درباره آن ببينند.

بازيگر نمايش «در انتظار گودو» ادامه داد: متاسفانه يك عده دوست دارند در همين چارچوبي كه به آن اشاره كردم موفقيت ها را از بين ببرند. البته اين ديدگاه يك ديدگاه نسبي است و اتفاقا در همين جاست كه حرفه اي بودن يا حرفه اي نبودن بازيگران و هنرمندان مشغول به سينما تا حدي كه شما را به حاشيه نكشاند بيش از گذشته نمايان مي شود. بايد متمركز باشيد و توجهي به حواشي نكنيد. اگر انشالله بزرگ شديد و پيشرفتي كرديد، بدانيد حسودان و دشمنان شما هم بيشتر مي‌شود. بايد تلاش كنيم تا وارد بازي آنها نشويم و كار خودمان را انجام دهيم. مطمئن باشيم كه همان نيرويي كه ما را تا اينجا آورده است در آينده هم محافظ ماست و هيچ نيروي هم توان مقابله با آن را ندارد به شرطي كه خودمان نيز اصول را بدانيم و مقيد به آن باشيم.

لطفا رعايت نظم را فراموش نكنيد

بازيگر فيلم «ملبورن»  با بيان اينكه رعايت نظم يكي ديگر از مولفه هاي بازيگري حرفه اي است، خاطرنشان كرد: در اين فضا رعايت نظم به طور اعجاب انگيزي مهم است. منظم بودن به معني احترام گذاشتن به ديگران است و بقيه را نيز وادار مي كند تا به شما احترام بگذارند. احترام يكي از مهمترين فاكتورهاي بازيگري است كه در كمپاني هاي مختلف و بزرگ سينمايي دنيا به شدت مورد توجه است. احترام به همكاران و به خصوص بازيگران ديگر عنصر اصلي همه فرهنگ هاست. تمام تلاش خود را انجام دهيد تا هميشه موج مثبت شما به ديگران برسد و حتم داشته باشيد اين موج مثبت قبل از اينكه به ديگران برسد در ابتدا به خود شما بازمي‌گردد.


بازيگر نمايش «خشكسالي و دروغ» ادامه داد: من در بازيگري تئاتر از همان ابتدا كه وارد شدم مي دانستم كه وارد فضاي بسيار سخت و دشواري شدم  اما تلاش كردم با وجود اينكه دانش چنداني از تئاتر نداشتم خود را با اين محيط وفق دهم و با تلاش براي اضافه كردن دانش خود در اين زمينه از همكاران ديگر مانند علي سرابي، محمد يعقوبي و ساير دوستانم بخواهم حواسشان به من جمع باشد و به من در اين راه كمك كنند. خدا را شكر مي كنم كه در كنار افرادي قرار گرفتم كه بدون هيچ عقده اي من را كمك كردند.  

براي سينما دسته‌بندي نكنيد

بازيگر فيلم «قصه ها» ساخته رخشان بني‌اعتماد در بخش ديگري از صحبتهاي خود به دسته بندي رايج در سينماي دنيا و نحوه حضور بازيگران حرفه اي در اين گونه هاي سينمايي اشاره كرد و گفت: من از همه شما كه دوست داريد بازيگري حرفه اي را در عالم سينما دنبال كنيد مي خواهم براي سينما دسته بندي نكنيد چراكه بسياري از بازيگران هستند كه مي توانند قابليت هاي فراوان خود را در سينماي تجاري حتي كمدي به منصه ظهور برسانند منتها اين حضور به شرطي مطلوب خواهد بود كه اين گونه ها نيز استانداردهاي لازم را دارا باشد.

وي با بيان اينكه بازيگري ناتوراليسم يكي از مولفه هاي مهم اين سالهاي سينماي دنيا در عرصه بازيگري است، عنوان كرد: من نمي دانم دغدغه شما براي بازي در سينماي ناتوراليسم چيست؟ اما احساس مي كنم آينده بازيگري در سينما و بازي در مقابل دوربين به اين سمت هدايت مي شود بنابراين بسيار خوب است كه مشغول ادامه تمرين و فراگيري اين گونه بازيگري هستيد.  

معادي افزود: بازيگرداني نيز گاهي دريك اثر رئاليستي مي تواند كمك‌كننده باشد چراكه بعضي وقت ها بسياري از ابزار بازي دست شما نيست و اين بازيگردان است كه مي تواند با راهنمايي و هدايت درست، بازي شما را در حوزه ميني‌مال بهتر از آن چيزي كه هست، كند. البته خطري كه تعدادي از بازيگران حرفه اي سينماي ايران در اين حوزه بازيگري را تهديد مي كند حذف بسياري از حس ها در عين قرار گرفتن شرايط روحي شخصيت هاست يعني در بخشي از فيلمنامه ايجاب مي كند كه شخصيت نهايت احساسش را ادا كند اما بازيگر مورد نظر ما به خاطر اينكه تعريف درستي از بازيگري ناتوراليسم ندارد سعي مي كند بسياري از اين حس ها را حذف كند و اين همان طراحي و مهندسي قبل از بازي نقش مورد نظر در قالب استاندارد خود است كه هم از سوي بازيگر و هم از سوي بازيگردان بايد به آن توجه كرد.


هيچ گاه خودتان را حذف نكنيد

معادي گفت: براي بازي در حوزه ناتوراليسم هيچ گاه خودتان را حذف نكنيد. هميشه به اين فكر كنيد كه  اهميت هيچ چيزي بهتر و مهم تر از شما نيست. هميشه تصور كنيد شما زيباترين، بهترين و جذاب ترين بازيگران دنيا هستيد البته كه بايد تكنيك هايي را بياموزيد. به اعتقاد من در اين حوزه از بازيگري مهم ترين اتفاق خود شما هستيد كه اگر فقط جنسي از بازيگري را در خودتان حل كنيد، خودتان را حذف نكنيد، شبيه كسي نباشيد، از حذف كردن تم و مضمون پرهيز كنيد و اضافه كاري نكنيد، حتم دارم حيرت انگيزترين بازيگران خواهيد بود.

اين بازيگر با بيان اينكه در كنار فيلمنامه خوب، جذابيت كاراكتر، عنصر غافلگيري، گروه توليد و عواملي كه به آن اشاره شد، بازيگر مقابل نقش يكي از مهم ترين عناصر موفقيت يك بازيگر حرفه اي است با گفتارها و خاطره اي از بازي خود در فيلم «آخرين شواليه‌ها» به كارگرداني كازاواكي كاريا و بازي در مقابل مورگان فريمن بحث را دنبال كرد.

وي ادامه داد: پارتنر يا بازيگر مقابل شما مي‌تواند از مهم ترين فاكتورهاي موفقيت باشد. رابطه  شما به عنوان يك بازيگر در مقابل پارتنرتان بايد رابطه اي بسيار مهم و پويا باشد. اين رابطه اگر در يك بده بستان مناسب قرار بگيرد حتي در نقش هاي فرعي هم مي تواند شما را به عنوان يك بازيگر حرفه اي و تمام عيار به مخاطب معرفي كند. اينها استانداردهايي هستند كه بازي يك بازيگر را تبديل به درخشان ترين نقش هم مي كند.


معادي در قسمت پاياني صحبت‌هاي خود با بيان اينكه بازيگر حرفه اي كسي است كه با آدم هاي ارزشمند و كساني كه او را نقد مي كنند معاشرت مي كند، خاطرنشان كرد: باز هم مي گويم سينما با همه بزرگيش كوچك تر از آن است كه بخواهد جاي خانواده را بگيرد چرا كه معتقدم اگر فضاي امني براي بازيگر مهيا باشد او هم متمركزتر و خلاق تر مي‌شود.