سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : «ستايش» چرا اين شكلي شدي؟!
دوشنبه، 19 اسفند 1392 - 12:49 کد خبر:28276

«ستايش» چرا اين شكلي شدي؟!

 
نرگس محمدي كارش را از تئا‌تر و سينما آغاز كرد. فيلم‌هاي سينمايي «آناهيتا» و «ريسمان باز» از جمله فيلم‌هايي او قبل از معرفي او به عنوان يك چهره محبوب تلويزيوني است تا اينكه سعيد سلطاني او را به عنوان بازيگر نقش اول سريال «ستايش» انتخاب كرد.
 
خبرآنلاين: نرگس محمدي كارش را از تئا‌تر و سينما آغاز كرد. فيلم‌هاي سينمايي «آناهيتا»، «ريسمان باز»، «تنهايي باد» از جمله فيلم‌هايي او قبل از معرفي او به عنوان يك چهره محبوب تلويزيوني است تا اينكه سعيد سلطاني او را به عنوان بازيگر نقش اول سريال «ستايش» انتخاب كرد كه دليل اين انتخاب به گفته سعيد سلطاني به جز توانايي بازي، نوع چهره و معصوميتي كه در نگاهش است، بود.

فصل اول سريال«ستايش» با استقبال خوبي از سوي مخاطبان تلويزيون روبرو شد و چند ماهي كه اين سريال از شبكه سه سيما پخش مي‌شد نرگس محمدي با نام ستايش در ميان طرفدارانش شتاخته شده بود. مدتي است فصل دوم اين سريال روي آنتن شبكه سه سيما است و محمدي اين بار هم همان نقش را در ۴۵ سالگي تجربه مي‌كند، نقشي كه به گفته خودش بسيار سخت بود و از طرف ديگر اگر كس ديگري جز خودش آن را بازي مي‌كرد شايد به او حسادت مي‌كرد، نرگس محمدي از تجربه حضورش در نقش يك زن ميانسال با ما صحبت كرد كه آن را مي‌خوانيد:

بازي در نقش يك زن ميانسال قطعا براي يك بازيگر جوان سخت است، چه شد كه بازي در فصل دوم «ستايش» را پذيرفتيد؟

از اينكه ميانسالي ستايش را بازي كنم استرس داشتم. براي من كه جواني اين شخصيت را تجربه كرده بودم وارد شدن به دنياي او در ميانسالي سخت بود، اما من اين نقش را دوست دارم و از ابتدا تمام ريزه كاري‌هاي رفتاري اين نقش را درست كردم. او را مي‌شناختم و شايد اگر بازيگر ديگري ميانسالي ستايش را بازي مي‌كرد حسوديم مي شد، اما چند دليل باعث شد به پيشنهاد بازي در نقش ميانسالي ستايش جواب مثبت بدهم. يكي از اين دلايل حضور سعيد سلطاني به عنوان كارگردان مجموعه بود.


به آقاي سلطاني اطمينان كامل دارم و هر كارگرداني به غير از او قصد داشت فصل دوم را بسازد، بازي برايم سخت مي‌شد. ريزه‌كاري‌هاي نقش ستايش را من و آقاي سلطاني بهتر از هر كس ديگري مي‌دانستيم. در فصل دوم هم اين تعامل بين ما بود كه اين شخصيت را در ميانسالي بهتر تصوير كنيم. سعيد مطلبي نويسنده اين مجموعه هم كه من بسيار زياد نوشته‌هايش را دوست دارم و مي‌دانم تا چه حد ريزه كاري‌هاي نقش را مي‌شناسد دليل ديگري بود كه خيالم بابت بازي در اين سريال راحت باشد.

خاطرم هست بعضي وقت‌ها سرصحنه چند ساعت با آقاي سلطاني درباره نقش حرف مي‌زدم و معمولا سر ضبط صحنه‌هاي حسي آقاي سلطاني من را متوجه گذشته ستايش مي‌كرد و مي‌گفت: «يادت است آن موقع براي ستايش چه اتفاقي افتاد؟» اين‌ها چيزهايي است كه بازيگر از تجربه بازي در نقش خاص همراهش هست، به خصوص اينكه مدتي را با نقش همراه باشد و ويژگي‌هاي رفتاري آن را بشناسد، هر بازيگر ديگري اگر مي‌خواست اين نقش را از فيلتر ذهن خودش عبور دهد شايد در ‌‌نهايت نقش طور ديگري پرداخت مي‌شد، اما من ستايش را سال‌ها است كه مي‌شناسم.

چه ويژگي‌هايي را به ميانسالي شخصيت ستايش اضافه كرديد؟

اولين قسمت‌هاي سريال «ستايش» پخش شده و در حال حاضر فكر مي‌كنم زود است كه درباره ويژگي‌هاي شخصيتي او صحبت كنم، اما زني با خصوصيات ستايش ويژگي‌هاي رفتاري خاص خودش را داشت و حالا در ميانسالي با توجه به اتفاقاتي كه در گذشته تجربه كرده بايد طور خاصي رفتار كند. بازي در اين نقش برايم سخت بود، بايد آرام‌تر حرف مي‌زدم و راه مي‌رفتم و اين تداوم حس و فرم بازي بايد ۱۰ ماه با من بود و اين كار را برايم سخت‌تر مي‌كرد. تمام حركات من را آقاي سلطاني كنترل مي‌كرد و اگر كوچك‌ترين حركت اضافي داشتم كه باعث مي‌شد از نقش فاصله بگيرم را سريع كات مي‌داد و نظارت خوبي روي بازي من داشت. البته هنوز هم كه چند ماه است تصويربرداري سريال تمام شده، بعضي از حركات ستايش با من مانده است. سعي مي‌كنم از آن فاصله بگيرم چرا كه موافق نيستم بعد از پايان سريال هم بايد با نقشم زندگي كنم. در ‌‌نهايت در پرداخت بهتر شخصيت ستايش سعي كردم تمام خصوصيات بد نرگس محمدي را از شخصيت ستايش دور كنم و نگذارم وارد نقشم شود.

درهمين قسمت‌هاي ابتدايي به نظر مي‌رسد ستايش زن پخته‌اي شده كه حتي بيش از سني كه در سريال تصوير شده تجربه دارد و حس حمايت از فرزندانش بيشتر شده است. ارزيابي خودتان از نقش چيست؟

شخصيت ستايش در ۴۵ سالگي براي خود من هم جالب بود او مصداق بارز اين جمله است كه روزگار تو را مي‌سازد. تمام رنج‌هايي كه باعث ساخته شدن شخصيت او در طول زمان بود در رفتارش در اين سن مي‌بينيم. او تمام دوران جواني‌اش را به دنبال آرامش و زندگي بهتر براي فرزندانش سپري كرد و الان هم تمام زندگيش بچه‌هايش هستند. در قسمت دوم اين سريال بهتر متوجه مي‌شويم كه هيچ اتفاقي بدون خواست خدا رخ نمي‌دهد و در زندگي ستايش اين اتفاق كاملا چشمگير است. در قسمت‌هاي بعد داستان جذاب‌تر مي‌شود و اميدوارم كه مردم هم دوستش داشته باشند.

از نوع گريم ستايش راضي هستيد؟

اين روز‌ها از پمپ بنزيني تا سوپر ماركتي به من مي‌گويند چرا اين شكلي شدي؟ من از محسن بابايي طراح گريم سريال تشكر مي‌كنم. او زحمت زيادي براي گريم من كشيد. يكي از سختي‌هاي كار محسن بابايي اين بود كه او فقط خودش براي گريم تصميم نمي‌گرفت و بايد اظهار نظرهاي ديگران را هم در كارش اعمال مي‌كرد. من بايد گريم شخصيتي را تجربه مي‌كردم كه ۲۰ سال پير شده است. نوع گريم به صورتي بود كه نه مي‌شد پيرزنش كرد و چين و چروك‌هايش را زياد كرد، چرا كه او هنوز پير نشده است و نه اينكه نمي‌توانست طوري باشد كه با سال‌هاي گذشته‌اش فرقي نداشته باشد. بنابراين كار محسن بابايي سخت بود. از اين جهت كه من هم نمي‌توانستم از لنز استفاده كنم، همينطور از لاتكس چون پوست من به مدت طولاني و چند ماه تصوير برداري خراب مي‌شد. محسن بابايي تمام تلاشش را كرد كه چهره من را در اين سن آرام‌تر و پخته‌تر بكند. اين نقش در گريم و بازي كار سختي بود. در بازي هم من نمي‌توانستم نقش زني را بازي كنم كه كوله باري از تجربه دارد. به هر حال زني ۴۵ ساله ويژگي‌هاي رفتاري و فيزيكي خاصي دارد. من از گريمم راضي هستم و فكر مي‌كنم همه بچه‌ها همه تلاششان را كردند.


نرگس محمدي و مهدي سلوكي در نمايي از «ستايش 2»

هيچ وقت به اين فكر كرديد كه شايد فصل دوم سريال موفقيت فصل اول را تكرار نكند و از اين جهت براي بازي در سريال ترديد داشته باشيد؟

مردم خيلي به من لطف دارند و آن‌قدر پيگيري مي‌كردند كه قرار هست من در فصل دوم باشم يا نه و مي‌خواستند كه خودم نقش را بازي كنم كه براي خودم غافلگير كننده بود. هر بار تصميم مي‌گرفتم كار نكنم به ياد محبت مردم مي‌افتادم. فكر مي‌كنم براي مردم كار مي‌كنم و دلم مي‌خواهد خوشحالشان كنم. بعد از فصل اول «ستايش» در كارهاي ديگري هم بازي كردم، اما ستايش چيز ديگري است و مردم خيلي به من لطف دارند و از همه آن‌ها سپاسگذارم.

يكي از اتفاقات خوب فصل دوم اين است كه بازيگراي اصلي سريال در فصل دوم هم حضور دارند و اين بار مهدي سلوكي نقش پسرتان را بازي مي‌كند. چه حسي از داشتن پسري در اين سن و سال داشتيد؟

مهدي سلوكي بازيگر بسيار خوب و پارتنر خوبي است و خوشحالم كه در هر دو فصل با او كار كردم. اين از خوش‌شانسي من است كه پارنترهاي خوبي داشتم و حتي گاهي حين تصوير برداري فكر مي‌كردم مهدي سلوكي پسرم است و حتي گاهي نگرانش مي‌شدم.

امسال براي اولين بار است كه بازي در يك سريال نوروزي را تجربه مي‌كنيد.

بله در سريال فلورا سام كه براي پخش در نوروز و شبكه تهران آماده مي‌شود، بازي مي‌كنم،اين سريال فيلمنامه بسيار خوبي دارد و براي من كه فيلمنامه برايم از هر چيزي بيشتر اهميت مي‌دهم كار خوبي بود. علاوه بر اينكه گروه بسيار خوبي كنار هم جمع شده‌اند. علاوه بر آن در اين مدت يكي دو تا پيشنهاد سينمايي داشتم كه فيلمنامه آن‌ها را نپسنديدم و البته چند پيشنهاد بازي در تله‌فيلم هم هست كه مشغول مطالعه متن‌هايشان هستم.