سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : فيلم تازه ‌گلشيفته فراهاني؛ "سرزمين شيرين فلفلي من"+تصاوير
یکشنبه، 31 فروردین 1393 - 16:07 کد خبر:29877

فيلم تازه ‌گلشيفته فراهاني؛ "سرزمين شيرين فلفلي من"+تصاوير


 
image

"سرزمين شيرين فلفلي من" يك وسترن كُردي طنزآلود است كه در طبيعت مسحوركننده‌ي "كردستان عراق " فيلم‌برداري شده است.
 گلشيفته فراهاني در فيلم جديد خود "سرزمين شيرين فلفلي من" در نقش يك آموزگار پركار و صبور كُرد ظاهر مي‌شود. اين فيلم در اروپا با استقبال چشم‌گير منتقدان و تماشاگران روبرو شده است.

به گزارش ستاره نيوز  "سرزمين شيرين فلفلي من" از كارگردان سرشناس كُرد هينر ساليم، تازه‌ترين محصول كردستان عراق ، آلمان و فرانسه است. اين فيلم براي نخستين بار در بخش "نگاه ديگر" جشنواره‌ي جهاني فيلم كن ۲۰۱۳ به نمايش در آمد. نام هينر ساليم دو دهه‌ي پيش با كار‌هاي بيادماندني مانند "ودكا و ليمو" و اگر "بميري، مي‌كشمت" بر سر زبان‌ها افتاد.
"سرزمين شيرين فلفلي من" يك وسترن كُردي طنزآلود است كه در طبيعت مسحوركننده‌ي "كردستان عراق " فيلم‌برداري شده است. 

گلشيفته فراهاني
تازه‌ترين كار هينر ساليم نيز به روابط و مناسبات اجتماعي كردستان، پس از پيروزي و كسب استقلال مي‌پردازد؛ جامعه‌اي پدر سالار با بافت‌هاي گسست‌ناپذير سنتي كه هنوز در آن قانون و قانون‌مندي جايي ندارد و اسلحه و خشونت حرف اول و آخر را مي‌زند.
هينر ساليم كه سال‌ها در مهاجرت بسر برده و براي نخستين بار در سال ۲۰۰۸ براي تهيه‌ي مقدمات اين فيلم به زادگاهش بازگشته، سرنوشت و آينده‌ي "كردستان موجود" را به نقل از پدربزرگ خود اين‌گونه تعريف مي‌كند: «گذشته‌ي ما غم‌انگيز است، زمان حال‌مان هم همين‌طور. بايد خوشحال باشيم كه آينده‌‌‌اي نداريم.» اين برداشت، اغلب در نماهاي زيباي فيلم با رنگ‌آميزي‌هاي گويا بازتاب مي‌يابد.

گلشيفته فراهاني
داستان فيلم "سرزمين شيرين فلفلي من"، داستان آشنايي و مبارزه‌ي باران (كركماز ارسلان) و گوند (گلشيفته فراهاني) عليه استبداد و بي‌قانوني است. اولي در صف پيش‌مرگان كُرد براي استقلال زادگاهش جنگيده و دومي در روياي رسيدن به اين استقلال، تحصيل كرده تا بعدها به "ميهنش" اداي دين كند.

گلشيفته فراهاني
باران در نمايي از فيلم مي گويد: «قبلا كه مبارزه مي‌كرديم، آسون‌تر بود. حالا بايد بسازيم.» وظيفه‌ي اين مبارز پيشين در مقام رييس پليس، برقراري نظم در منطقه‌اي در مرز ايران و تركيه است كه به مركز قاچاق نفت و دارو و مشروبات الكلي و بسياري كالاهاي ناياب ديگر تبديل شده است. گوند هم آموزگار متعهدي است كه بر خلاف ميل ۱۲ برادر رشيد خود و كدخداي ده، راهي اين روستا مي‌شود تا به "بچه‌ها" سواد ياد بدهد.

گلشيفته فراهاني
اين كه گوند و باران در راه انجام وظيفه‌ي خود و اداي دين با دشواري‌هاي بسياري روبرو مي‌شوند، از ابتداي فيلم روشن است. اين كه اين دو به يكديگر دل مي‌بازند، هم همين‌طور. در اين نما، باران آموزگار از روستا رانده‌شده را سوار بر ترك اسب خود به شهر نزديك مي‌برد.

گلشيفته فراهاني
فيلم "سرزمين شيرين فلفلي من"به دليل پرداخت تصويري و طنز خشك هينر ساليم (كه خاص فيلم‌‌هاي او است)، مورد استقبال منتقدان قرار گرفته است.