سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : براي 99 سالگي «آنتوني كوئين»
دوشنبه، 1 اردیبهشت 1393 - 14:08 کد خبر:29947

براي 99 سالگي «آنتوني كوئين»

 
 
 
بيست و يكم آوريل مصادف با نود و نهمين سالروز تولد «آنتوني كوئين»، بازيگر نامدار سينماي آمريكا و ايفاگر نقش "حمزه" در فيلم «محمد رسول الله» است.
 
 
 

خبرگزاري ايسنا: بيست و يكم آوريل مصادف با نود و نهمين سالروز تولد «آنتوني كوئين»، بازيگر نامدار سينماي آمريكا و ايفاگر نقش "حمزه" در فيلم «محمد رسول الله» است.

«آنتونيو رودولفو اوكزاكا كوئين» 21 آوريل 1915 از پدري ايرلندي و مادري مكزيكي در مكزيك به‌دنيا آمد. وي در يكي از مناطق نزديك لس‌آنجلس بزرگ شده بود و مدرسه را زودتر از وقت موعد ترك كرد، اما قبل از اينكه وارد دنياي سينما شود، به نويسندگي و نقاشي مشغول بود.

خانواده‌ كوئين‌ بسيار پرجمعيت‌ بودند و به‌ منظور زندگي‌ بهتر و كسب‌ و كار پر درآمدتر به‌ لس‌آنجلس‌ مهاجرت‌ كردند و به‌ اين‌ ترتيب‌ آنتوني‌ كوئين‌ دوران‌ كودكي‌ خود را در آمريكا گذراند و خانواده‌اش‌ در شرق ‌لس‌ آنجلس‌ اقامت‌ داشتند.

آنتوني‌ از همان‌ دوران‌ كودكي‌ براي‌ كمك‌ به‌ خرج‌ خانواده‌ مشغول‌ به‌ كار شد و از همين‌ رو بسيار زود دبيرستان‌ را ترك‌ كرد. او كه‌ به‌ كارهاي‌ نمايش‌ علاقه‌ داشت‌ وارد تئاتر شد و تصميم‌ گرفت‌ اين‌ كار را دنبال‌ كند اما براي‌ بازيگر دورگه‌اي‌ چون‌ او كه‌ چهره‌ بيشتر مكزيكي‌ داشت‌ به‌ دليل‌ آنكه‌ سفيد پوست‌ بودن‌ و داشتن‌ نژاد اروپايي‌ يكي‌ از ضرورت‌هاي‌ پيشرفت‌ بود، موفقيت‌ در هاليوود كار دشواري‌ بود.
 


با اين‌ حال‌ آنتوني‌ كوئين‌ در سال‌ 1936 توانست‌ نخستين‌ نقش‌ سينمايي‌ خود را به‌ دست‌ بياورد و در فيلم‌ قول‌ شرف‌ به‌ كارگرداني‌ ليو لاندرز ايفاي‌ نقش‌ كند و در همان‌ سال‌ با دختر خوانده‌ سيسيل‌.ب. دوميل‌ كارگردان‌ مشهور دوره‌ كلاسيك‌ هاليوود آشنا شد و ازدواج‌ كرد.

در فاصله‌ بين‌ سا‌ل‌هاي‌ 1936تا 1947 آنتوني‌ كويين‌ در نقش‌هاي‌ درجه‌ دو درجه‌ سه‌ به‌ ايفاي‌ نقش‌ پرداخت‌ كه‌ هيچ‌ كدام‌ نتوانست‌ آنطور كه‌ بايد خواسته‌هاي‌ او را برآورده‌ كند و از همين‌ روي‌ به‌ مدت‌ سه‌ سال‌ به‌ تئاتر برادوي‌ رفت‌ و در صحنه‌ تئاتر به‌ ايفاي‌ نقش‌ پرداخت‌، اما در تئاتر هم‌ اوضاع‌ بهتر از سينما نبود و باز هم‌ آنتوني‌ با تبعيض‌ نژادي‌ مواجه‌ شد.

در سال‌ 1951 و با ايفاي‌ نقش‌ در فيلم‌ «نقاب‌ انتقام‌جو» به‌ سينما بازگشت‌. بازي‌ در فيلم‌ مشهور «زنده‌ باد زاپاتا» باعث‌ شد تا نام‌ آنتوني‌ كويين‌ بر سر زبانها بيافتد. هر چند كه‌ در آن‌ فيلم‌ مارلون‌ براندو بازيگر نقش‌ اول‌ بود و آنتوني‌ كويين‌ نقش‌ برادر او را داشت‌ و براي‌ اين‌ فيلم‌ كه‌ به‌ كارگرداني‌ اليا كازان‌ بود او توانست‌ اسكار نقش‌ دوم‌ را از آن‌ خود كند.

پس‌ از اين‌ موفقيت‌ آنتوني‌ توانست‌ در سال‌ 1956براي‌ ايفاي‌ نقش‌ در فيلم‌ «شور زندگي»‌ به‌ كارگرداني‌ وينسنت‌ مينه‌ لي‌ دومين‌ جايزه‌ اسكار را به‌ دست‌ آورد. البته‌ باز هم‌ براي‌ نقش‌ دوم‌. اما اين‌ موفقيت‌ها بالاخره‌ توجه‌ كارگردانان‌ و تهيه‌ كنندگان‌ مشهور سينما را به‌ سوي‌ آنتوني‌ كوئين‌ جلب‌ كرد كم‌ كم‌ نقش‌هاي‌ اول‌ به‌ اين‌ بازيگر توانا واگذار شد.

در سال‌ 1946 آنتوني‌ كوئين‌ در فيلم‌ «زورباي‌ يوناني»‌ به‌ كارگرداني‌ مايكل‌ كاكويانيس‌ ايفاي‌ نقش‌ كرد و اين‌ فيلم‌ باعث‌ شهرت‌ بسيار زيادي‌ براي‌ آنتوني‌ شد.

آنتوني‌ كويين‌ شايد به‌ مانند ستارگاني‌ چون‌ جان‌ وين، كلارك‌ گيبل‌ و همفري‌ بوگارت‌ همواره‌ بازيگر نقش‌ اول‌ نبود، اما با اين‌ حال‌ او همواره‌ به‌ عنوان‌ يك‌ ستاره‌ و يك‌ سوپراستار در سطح‌ اول‌ هاليوود مطرح‌ بود و با توجه‌ به‌ اينكه‌ در نقش‌هاي‌ متفاوت‌ با مليت‌هاي‌ متفاوت‌ ظاهر مي‌شد، براي‌ بسياري‌ از مردم‌ كشورهاي‌ مختلف‌ نقش‌هايش‌ جالب‌ توجه‌ بود.

وي با ايفاي نقش حمزه در فيلم محمد رسول‌الله (ص) و عمر مختار، از جمله بازيگراني است كه در ايران چهره‌اي شناخته شده و محبوب دارد.

آنتوني‌ كويين‌ تا آخرين‌ روزهاي‌ عمر خود همچنان‌ به‌ عنوان‌ بازيگري‌ قابل‌ احترام‌ بود و به‌ ايفاي‌ نقش‌ در فيلم‌هاي‌ متعددي‌ پرداخت.‌ آخرين‌ فيلم‌ او avenging angelo نام‌ داشت‌ كه‌ محصول‌ سال‌ 2001 بود و مدتي‌ پس‌ از ايفاي‌ نقش‌ در اين‌ فيلم‌،‌ در سوم‌ ژوئن‌ 2001 درگذشت.

از ديگر آثار اين بازيگر جاودانه سينما مي‌توان به «انتقام»، «باراباس»، «توپ‌هاي سن‌سباستين»، «راه‌رفتن روي ابرها»، «عمر مختار»، «گوژپشت نتردام»، «لورنس عربستان»، «محمد رسول‌الله»، «اسب كهر را بنگر»، «زورباي يوناني»، «قرارداد مارسي» و «آخرين قطار گان هيل» اشاره كرد.

وي چهاربار نامزد جايزه اسكار بهترين بازيگر بود كه دوبار در سال‌هاي 1953 براي «زنده‌باد زاپاتا» و 1957 براي «شور زندگي» موفق به دريافت آن شد و در سال 1996 دوربين طلاي سينماي آلمان را گرفت.