تلکس سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز: تخصيص يارانه ارزي ۴۰۰ توماني به كالاهاي اساسي از يكشنبه
پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 - 11:31     کد خبر: 132055

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: با توجه به تخصيص يارانه ارزي ۴۰۰توماني به كالاهاي اساسي از روز يكشنبه آينده و ترخيص نهاده هاي دامي از مبادي ورودي، قيمت اين كالاها در بازار متعادل مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت جهاد كشاورزي، علي اكبر مهرفرد با اشاره به سياست دولت در تك نرخي كردن ارز با قيمت ۴۲۰۰ تومان،اظهار داشت:به منظور پايداري توليد و حفظ آرامش بازار در پي تصميم اخير، دولت مقرر كرد به بخشي از كالاهاي اساسي كه در گذشته ارز مبادله اي دريافت مي كردند، به ازاي هر دلار ۴۰۰ تومان يارانه پرداخت شود.

وي افزود:بر اين اساس،واردكنندگان براي واردات كالاهاي اساسي مشمول اين تصميم، به ازاي هر دلار ۳۸۰۰ تومان پرداخت مي كنند و ۴۰۰ تومان نيز از سوي دولت پرداخت خواهد شد.

مهرفرد با اشاره به اين كه با اختصاص يارانه ارزي ۴۰۰ توماني از سوي دولت در واقع نرخ ارز كالاهاي اساسي و در پي آن قيمت اين كالاها تغييري نكرده است،خاطرنشان كرد:اجراي مقررات نحوه پرداخت يارانه ارزي ۴۰۰ توماني از طرف دولت به بانك مركزي؛ از بانك مركزي به بانك هاي عامل و از بانك هاي عامل به واردكنندگان مستلزم انجام يك سري تشريفات اداري است كه كمي زمان بر و موجب شده مقداري كمبود كالا در بازار حس شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اين كه هم اكنون در بنادر حدود ۲ ميليون تن نهاده هاي دامي در حال ترخيص و منتظر تخصيص مابه التفاوت نرخ ارز وجود دارد،تصريح كرد:نظر به اين كه اعمال مقررات جديد نيازمند انجام اصلاحاتي در سامانه هاي سازمان توسعه تجارت،وزارت جهاد كشاورزي،بانك مركزي و گمرك جمهوري اسلامي ايران بوده و اين اصلاحات مراحل نهايي خود را طي مي كند، براساس برنامه پيش بيني شده اين سامانه ها از روز يكشنبه آينده خدمات خود را به منظور پرداخت يارانه ۴۰۰ توماني به ازاي هر دلار براي كالاهاي اساسي مشمول، آغاز خواهند كرد.

وي به واردكنندگان كالاهاي اساسي اطمينان داد كه مابه التفاوت ۴۰۰ توماني نرخ ارز توسط دولت پرداخت شود و نرخ ارز تغييري نخواهد كرد بنابراين هيچ تغيير قيمتي در نهاده هاي دامي نبايد صورت گيرد.

مهرفرد با اشاره به اين كه شنيده شده در دو روز گذشته،برخي از واردكنندگان از عرضه نهاده هاي دامي به بازار خودداري كرده اند،اين تصميم را قابل قبول ندانست و از دستگاه هاي نظارتي خواست با بررسي موضوع و برخوردهاي قانوني از اخلال احتمالي در بازار جلوگيري كنند.

وي همچنين با اشاره به پرداخت يارانه ارزي ۴۰۰ توماني و ترخيص نهاده هاي دامي از روز يكشنبه آينده از مرغداران خواست با حفظ آرامش و با توجه به اين موضوع نسبت به تهيه نهاده هاي مورد نياز اقدام كنند.

 


برگشت به تلکس خبرها