تلکس سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز: رونق گشايش ال‌سي با دلار ۴۲۰۰توماني
یکشنبه، 9 اردیبهشت 1397 - 15:56     کد خبر: 132063

آمارهاي بانك مركزي حكايت از آن دارد كه در مجموع شش هزار و ۵۲ درخواست تامين ارز به اين بانك ارايه شده كه از اين تعداد۲۹۱۱ فقره آن، يورويي و ۱۴۲۶ فقره آن بر مبناي يوان بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از تصميم دولت براي يكسان‌سازي نرخ ارز با دلار ۴۲۰۰ توماني، اگرچه مخالفت‌ها و موافقت‌هاي بسياري با اين طرح دولت صورت گرفت، اما اعضاي كابينه به خصوص مسئولان بانك مركزي، دفاعي جانانه از تامين ارز مورد نياز واردكنندگان كالاهاي رسمي كشور دارند و بر اين باورند كه درخواست‌هاي حقيقي را بدون هيچ مشكلي تامين اعتبار مي‌كنند.

در عين حال، بر اساس آمارهاي بانك مركزي در فاصله ۲۰ فروردين ماه سال جاري كه رسما اجراي پروژه يكسان‌سازي نرخ ارز كليد خورده تا روزهاي ابتدايي ارديبهشت ماه، در مجموع ۶۰۵۲ فقره درخواست تامين ارز به بانك مركزي وارد شده كه ارزش دلاري آنها معادل ۱۳۳۲ ميليون دلار است.

بر اساس آمارهاي رسمي، براي ارز يورو تعداد درخواست تامين ارز معادل ۲۹۱۱ فقره معادل ۶۴۰ ميليون يورو است كه معادل دلاري ۷۸۸ ميليون دلار برآورد شده است. در عين حال ۱۴۲۶ فقره درخواست تامين ارز به يوان ارايه شده كه مبلغ ارزي آن يك هزار و ۵۷۶ ميليون يوان با معادل دلاري ۲۵۰.۸۷ ميليون دلار است.

بعد از يورو و يوان، وون كره جنوبي بيشترين تقاضا معادل ۶۸۳ فقره به ارزش ۱۰۶ هزار و ۱۰۳ ميليون وون معادل ۹۹.۳۶ ميليون دلار است.  در مورد روپيه هند و لير تركيه نيز به ترتيب ۵۲۴ و ۲۹۳ فقره درخواست تامين ارز به ترتيب به ارزش ۶هزار و ۱۲۲ ميليون روپيه و ۱۷۷ ميليون لير است كه معادل دلاري آنها نيز به ترتيب ۹۳ ميليون دلار و ۴۳ ميليون دلار است.

در حوزه فرانك سوئيس نيز تنها سه درخواست تامين ارز به ارزش ۲۳ ميليون فرانك و معادل دلاري ۲۴ ميليون دلار ارايه شده است؛ ضمن اينكه ين ژاپن نيز با ۱۶۰ فقره به ارزش ۲ هزار و ۲۲۱ ميليون ين و معادل دلاري ۲۰ ميليون دلار در جدول درخواست‌هاي تامين ارز قرار دارد.

در حوزه روبل روسيه ۴۶ فقره درخواست به ارزش ۳۹۵ ميليون روبل و ارزش دلاري ۶ ميليون دلار و در حوزه ريال عمان ۶ فقره درخواست به ارزش ۱.۹ ميليون ريال معادل ۵ ميليون دلار به بانك مركزي رسيده است.

در مجموع با درخواست بانك‌هاي عامل در بازه زماني ۲۰ فروردين تا ۳ ارديبهشت ماه، براي تأمين ۶۰۵۲ مورد گواهي ثبت آماري به منظور واردات كالا معادل ۱ ميليارد و ۳۳۲ ميليون دلار آمريكا با نرخ ۴۲۰۰ تومان اقدام كرده اند.

 


برگشت به تلکس خبرها