تلکس سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز: صادرات ايران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌برابر شد
یکشنبه، 9 اردیبهشت 1397 - 15:58     کد خبر: 132064

سفير جمهوري اسلامي ايران در آلمان اعلام كرد: سه بانك ايراني براي تسهيل مراودات تجاري ايران با شركاي خارجي بويژه اروپا در آلمان شعبه تاسيس كنند.

«علي ماجدي» كه براي شركت در ششمين همايش تجاري ايران و اروپا به تهران سفر كرده است، افزود: طبق برنامه، بانك خاورميانه در شهر مونيخ و بانك سامان در شهر فرانكفورت شعبه مي زند اما بانك سينا هنوز شهر مورد نظر خود را تعيين نكرده است.

به گزارش ايرنا، وي يادآور شد، پيش از بانك هاي خصوصي و پس از اجراي برجام، بانك ملي ايران در هامبورگ و بانك سپه شعبه فرانكفورت در حوزه تجارت خارجي و عمليات ارزي ايران فعال شده اند و بانك «تجارتي ايران و اروپا» نيز در اين عرصه فعاليت دارد به گونه اي كه بخش قابل توجهي از مراودات ارزي ايران پس از برجام به همت شعبه بانك ملي در آلمان و بانك مشترك ايران و اروپا انجام شده است.

ماجدي، سطح روابط تجاري ايران و آلمان در سال گذشته ميلادي را 3.4 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: در 2 ماهه نخست سال جاري ميلادي شاهد رشد 12.5 درصدي سطح مراودات تجاري دو كشور بوده ايم.

آلمان تا پيش از اعمال تحريم ها، جزو بزرگترين شريكان تجاري ايران بود؛ با لغو تحريم ها و اجراي برجام در دي ماه 1394 اين كشور تلاش كرد بار ديگر در بازار ايران حضور يابد. بر اساس آمار گمرك، آلمان در سال گذشته بيش از سه ميليارد و 84 ميليون دلار كالا به ايران صادر كرد و در رده پنجم بزرگترين صادركنندگان كالا به ايران قرار گرفت؛ با اين حال هنوز در حوزه واردات از ايران بويژه خريد نفت چندان پيشتاز نبوده و در فهرست پنج كشور برتر واردكننده كالا از ايران قرار ندارد.

** صادرات ايران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد

«ميشائيل كلور برشتولد» سفير جمهوري فدرال آلمان در ايران نيز امروز (يكشنبه) اعلام كرد، صادرات ايران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد و در مقابل صادرات اروپا به ايران نيز بعد از سال ۲۰۱۵ و اجرايي شدن برجام بيش از ۶۰ درصد رشد را تجربه كرد.

وي كه در دومين روز از همايش تجاري و بانكي ايران - اروپا در تهران سخن مي گفت، تاكيد كرد پيوستن كامل ايران به اقتصادي جهاني نيازمند بهبود جايگاه تهران در گروه ويژه اقدام مالي (FATF) به عنوان نهاد مرجع تصميم گير در حوزه مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم است و در اين صورت، ايران مزاياي بيشتري از برجام را تجربه خواهد كرد.

وي خواستار رعايت استانداردهاي مرتبط با شفافيت مالي در بانك هاي ايراني شد تا سرمايه گذاران بتوانند با اعتماد بيشتري نسبت به سرمايه گذاري و روابط مالي اقدام كنند.

سفير آلمان در تهران تاكيد كرد: آلمان توافق برجام را جدي مي داند و تلاش مي كند با متعهد ماندن در اجراي برجام، نقش سازنده و فعالي را بين ايران و اتحاديه اروپا برعهده گيرد.


برگشت به تلکس خبرها