تلکس سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز: مشكل در روند ثبت‌سفارش
یکشنبه، 9 اردیبهشت 1397 - 15:59     کد خبر: 132065

نائب رئيس كميسيون تسهيل كسب و كار اتاق بازرگاني تهران تصريح كرد كه در شرايط فعلي براي استفاده از دلار ۴۲۰۰ توماني ميزان تقاضا براي ثبت سفارش به شدت بالا رفته است و روند صادرات و واردات را با مشكل روبرو كرده است.

بعد از تعيين نرخ  ۴۲۰۰ توماني براي دلار برخي فعالان اقتصادي براي ثبت سفارش و انجام فرايند واردات و صادرات با مشكلاتي مواجه شدند. اين در حالي است كه بانك مركزي براي انجام عمليات نقل و انتقال بانكي از سامانه نيما رونمايي كرده است البته هنوز اين سامانه به طور كامل قابل استفاده نيست و مشكلاتي دارد. همين باعث شده كه فرايند صادرات براي صادركنندگان با مشكلاتي روبرو  شود.

در اين باره احمد كيميايي اسدي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: ۲۱ فروردين امسال طي يك ابلاغيه كه معاون رئيس جمهور آن را اعلام كرد، قيمت دلار ۴۲۰۰ تومان تعيين شد و اين در شرايطي بود كه روز قبل از آن دلار حدود ۶۰۰۰ تومان در بازار معامله شد.

وي افزود:‌ پس از آن فروش دلار با قيمت بيشتر قاچاق تلقي و اعلام شد كه "خلاف مقررات بانكي است". به طور كلي در وهله اول قيمت گذاري ارز به شكلي انجام شد كه فعالان اقتصادي را دچار تعجب كرد، چون ۴۲۰۰ تومان عددي است كه در حال حاضر با نرخ واقعي دلار چندان همخواني ندارد براي همين شايد بهتر بود كه دلار مقداري بيش از ۴۲۰۰ تومان تعيين مي‌شد كه دست خود دولت بازتر باشد.

به گفته اين عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران، وقتي كالايي مثل ارز پايين‌تر از قيمت واقعي قيمت گذاري مي‌شود تقاضا براي آن بالا مي‌رود و اين اتفاق طبيعي است.

ايرادات سامانه نيما بايد برطرف شود

كيميايي اسدي درباره  آخرين وضعيت استفاده فعالان اقتصادي از سامانه نيما گفت: به تازگي هم براي ارز ۴۲۰۰ تومان از سامانه نيما توسط معاون اول رئيس جمهور و رئيس كل بانك مركزي رونمايي شد. البته بعد از آن هم اعلام شد كه كار ايراداتي دارد  كه بايد به مرور زمان اين ايرادات بر طرف شود.

همچنين بخشنامه‌اي براي صادرات اعلام شد، اينكه هر صادراتي كه انجام مي‌شود حتما بايد ارز آن از طريق سيستم بانكي مبادله شود. اين مسئله صادركنندگان به ويژه صادركنندگان به عراق و افغانستان را با مشكل روبرو كرد. اكنون بخشنامه‌ها و اصلاحيه‌هايي ابلاغ مي‌شود كه بتواند سامانه نيما را اصلاح و ايرادات آن را برطرف كند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هايش به ارزيابي تعيين دلار ۴۲۰۰ توماني پرداخت و اظهار كرد: در ساليان اخير رئيس جمهور مخالفتش را با اقتصاد دستوري اعلام كرد اما عملا نرخ ارز به شكل دستوري در يك جا ثابت نگه داشته شد، اين اقدام با صحبت‌هاي رئيس جمهور در تعارض بود. ولي از طرف ديگر بازار دچار آشفتگي شده بود وشايد نياز بود كه براي كنترل آن وضعيت آشفته به شكل دستوري اقدام مي‌شد تا از التهابات بازار كم شود.

نائب رئيس كميسيون تسهيل كسب و كار اتاق بازرگاني تهران اضافه كرد: در حال حاضر از التهابات بازار كاسته شده كه اتفاق مثبتي است اما صادركنندگان و واردكنندگان با مشكلاتي مواجه هستند و كساني كه مي‌خواهند كالا و خدمات واردت كنند و كساني كه مي‌خواهند ثبت سفارش كنند موانع و مشكلاتي دارند.

دولت براي پاسخگويي به حجم ثبت سفارش‌ها با چالش روبرو است

كيميايي اسدي گفت: با اينكه دلار ۴۲۰۰ تومان از طرف دولت اعلام شده ولي در بازار نرخ آن به مراتب بالاتر است. دولت دستور داده است كه همه مراحل از جمله ثبت سفارش، و نقل و انتقال بايد شفاف باشد  اين روند باعث شده است كه تقاضا درسيستم بانكي بالا برود.

پيش از اين خيلي از اين نقل و انتقالات به صورت آزاد انجام مي‌شد و صرافي‌ها اين كار را انجام مي‌دادند اما اكنون صرافي‌ها از اين نقل و انتقال منع شدند. براي همين حجم تقاضا براي ثبت سفارش كالاها و ماشين آلات وارداتي خيلي بالا رفته است و در اين شرايط خيلي از كساني كه كار واردات انجام نمي‌دادند هم به دليل استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومان وارد اين عرصه شدند.

به گفته وي، تقاضا براي ثبت سفارش به شدت بالا رفته و دولت را با چالش مواجه كرده است لذا شايد نتوان اين ميزان ثبت سفارش را پاسخگو بود.


برگشت به تلکس خبرها