سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : حقيقت تلخي كه هواپيماي ناپديدشده فاش كرد
پنجشنبه، 21 فروردین 1393 - 11:38 کد خبر:29266
رصد اقيانوس‌ها براي پيدا كردن سرنخي از هواپيماي گم‌شده مالزي و يافتن انبوهي از اشياي بي‌ارتباط نشان داد ما بيش از حد تصورمان زباله توليد كرده و به اقيانوس‌ها ريخته‌ايم.

حقيقت تلخي كه هواپيماي ناپديدشده فاش كرد

رصد اقيانوس‌ها براي پيدا كردن سرنخي از هواپيماي گم‌شده مالزي و يافتن انبوهي از اشياي بي‌ارتباط نشان داد ما بيش از حد تصورمان زباله توليد كرده و به اقيانوس‌ها ريخته‌ايم.

 
 


رصد اقيانوس‌ها براي پيدا كردن سرنخي از هواپيماي گم‌شده مالزي و يافتن انبوهي از اشياي بي‌ارتباط نشان داد ما بيش از حد تصورمان زباله توليد كرده و به اقيانوس‌ها ريخته‌ايم.

به گزارش خبرآنلاين، پيش از اينكه پرواز MH370 خطوط هوايي مالزي و سرنوشت نامعلوم آن به سر خط خبرها تبديل شود، كسي نمي‌دانست اقيانوس‌هاي جهان به چه زباله‌دان عظيمي تبديل شده‌اند؛ اما زماني كه معلوم شد قطعات متعدد سرگرداني كه پيش از اين احتمال مي‌رفت بقاياي هواپيماي گم‌شده باشند، چيزي جز تجهيزات شكسته ماهي‌گيري، قطعات به جامانده از كشتي‌هاي باري اقيانوس‌پيما يا كيسه‌هاي خريد پلاستيكي نيستند، همه چيز تغيير كرد. حالا مي‌دانيم سطح اقيانوس‌هاي جهان از حجم غيرقابل تصوري از زباله پوشيده شده كه عواقب فاجعه‌باري براي اكوسيستم دريا به دنبال خواهد داشت.

كاتلين دوهان، يكي از محققان موسسه تحقيقات زمين و فضا در سياتل كه روي جريان‌هاي اقيانوسي كار مي‌كند، مي‌گويد: «اين اولين‌بار است كه تمام جهان به نظاره نشسته و به همين دليل، زمان بسيار مناسبي براي درك فاجعه‌اي است كه دارد براي اقيانوس‌ها رخ مي‌دهد».

دوهان روي ويدئوي گذر زماني كار مي‌كند كه طي يك دوره 10 ساله حركت زباله‌هايي را كه به آب ريخته شده‌اند نشان مي‌دهد. اين زباله‌‌ها همگي به مناطقي مهاجرت مي‌كنند كه گرداب زباله ناميده مي‌شوند و در تمامي اقيانوس‌ها شناخته شده‌اند. اين گرداب‌ها يا گذرهاي زباله در دو منطقه شمالي و جنوبي اقيانوس آرام و اطلس قرار گرفته؛ اما در اقيانوس هند در بخشي مركزي كه تقريبا ميان دو قاره آفريقا و استراليا قرار گرفته، متمركز شده است.

براي اينكه تصوير بهتري از گذرها يا گرداب‌هاي زباله داشته باشيد، مي‌توانيد گرداب‌هاي بزرگ اقيانوسي را تصور كنيد كه از زباله‌هاي سرگردان تشكيل شده‌اند. اين زباله‌ها در گستره وسيعي شناورند و مي‌‌توانند سر راه كشتي‌ها يا قايق‌ها قرار گرفته و به آنها آسيب برسانند.

بزرگ‌ترين منطقه دفن زباله جهان

مسابقه قايق‌راني سال گذشته از لس‌آنجلس كاليفرنيا به مقصد هونولولو در هاوايي انجام شد نيز نشان ‌داد اقيانوس آرام از قطعات شكسته شده در سونامي و زلزله ژاپن پوشيده شده است.

نيكولاي ماكزيمنكو، اقيانوس‌شناس شاغل در مركز بين‌المللي بررسي اقيانوس آرام در دانشگاه هاوايي در هونولولو مي‌گويد: «گزارش‌هاي متعددي از برخورد كشتي‌ها و قايق‌ها با اين قطعات بزرگ و سرگردان كه اغلب از چوب هستند، وجود دارد. ما تخمين مي‌زنيم بين 100هزار تا يك‌ميليون قطعه بزرگ چوبي كه مي‌توانند تخته‌ها و الوار خانه‌هاي فروريخته باشند، در اين اقيانوس سرگردان هستند. رابطه‌اي مستقيم ميان قطعات هواپيماي گم‌شده و اين تكه‌هاي پراكنده وجود دارد. هيچ سيستم تعريف شده‌اي براي رصد كردن تك‌تك كردن آنها نداريم».

شكل‌گيري گرداب‌هاي زباله‌اي در اقيانوس آرام در دهه 1970 / 1350 توسط محققان اقيانوس‌شناسي پيش‌بيني شده بود؛ اما اولين‌بار مستنداتي از آن در سال 1999 / 1378 توسط ملواني به نام چارلز مور ارائه شد.
حقيقت تلخي كه هواپيماي ناپديدشده فاش كرد

ماركوس اريكسون، محقق علوم دريا مي‌گويد: «حدود 90درصد از زباله‌هايي كه در هر 5 آبراه زباله‌اي جهان سرگردان هستند را تكه‌هاي پلاستيك تشكيل مي‌دهد. باور كنيد يا نه، تنها از دهه 1950 / 1330 است كه در حال مصرف پلاستيك هستيم، با اين حال اقيانوس‌هاي جهان پر از ذرات ميكروسكوپي پلاستيك شده‌اند. از بطري‌ها و كيسه‌هاي خريد كه بگذريم، تا به حال صدها فندك از ميان اسكلت پرندگان دريايي پيدا كرده‌ايم. لاك‌پشت‌ها و نهنگ‌هاي خاكستري كاليفرنيا هم به مصرف‌كنندگان بزرگ ناخواسته پلاستيك‌ها تبديل شده‌اند. آبزيان مرتب اين پلاستيك‌ها را به تكه‌هاي كوچك‌تر تبديل كرده و در نهايت آنها را قابل مصرف مي‌كنند. بالاترين حجم پلاستيك را مي‌توان در آبراه زباله اقيانوس اطلس شمالي مشاهده كرد كه زباله‌هاي ايالات متحده، كانادا ، مكزيك، و اروپا به آن ريخته شده‌اند».

اقيانوس هند و زباله‌هايي كه نمي‌دانيم از كجا آمده‌اند!

اقيانوس هند به آبراه‌هاي چنداني متصل نيست و به همين دليل نمي‌دانيم منطقه پنج‌ميليون كيلومترمربعي زباله در اين اقيانوس از كجا آمده است. اريكسون كه سال 2010 / 1389 اين منطقه را كشف كرده، حدس مي‌زند اغلب اين زباله‌ها از سونامي سال 2004 / 1383 اندونزي ناشي شده‌اند.

محتواي اين گرداب زباله‌اي بزرگ به طور مداوم ميان سواحل استراليا و آفريقا گردش مي‌كند. هر دور گردش كامل اين گرداب 6 سال به طول مي‌انجامد. البته اگر زباله‌اي در ميانه گرداب گرفتار شود، در آن ماندگار خواهد شد.

با اين حساب، اگر بوئينگ 777 ناپديدشده خطوط هوايي مالزي در منطقه‌اي نزديك به سواحل غربي استراليا سقوط كرده باشد، زباله‌هاي ناشي از آن در حال حاضر در حال حركت به سمت ماداگاسكار هستند و حدود يك سال ديگر به اين گرداب زباله عظيم اقيانوس هند خواهند پيوست.