سايت تفريحي سرگرمي خبري خودرو دانلود خبر پرداز : اولين گفت‌وگوي «مرتضي پاشايي» در مورد روزهاي بيماري اش
یکشنبه، 21 اردیبهشت 1393 - 15:30 کد خبر:30882

پاشايي: فقط به عشق هوادارانم با بيماري مبارزه مي‌كنم

اولين گفت‌وگوي «مرتضي پاشايي» در مورد روزهاي بيماري اش

 

sss (13) (1)خواننده آلبوم «يكي هست» در ادامه تور كنسرت‌هاي خود در شهرستان‌ها، در روزهاي مياني ارديبهشت‌ماه سال جاري در كرمانشاه به اجراي برنامه پرداخت.

مرتضي پاشايي در روزهاي 14، 15 و 16 ارديبهشت‌ماه در سالن «انتظار» شهرستان كرمانشاه روي صحنه رفت تا پذيراي دوستدارانش در اين خطه از كشور باشد. اين خواننده كه در ماه‌هاي گذشته حواشي و شايعات زيادي را پشت سر گذاشته، در حالي در اين شهر غربي به اجراي برنامه پرداخت كه به دليل استقبال قابل‌توجه از اين برنامه، او مجبور شد به جاري 4 سانس، 7 سانس در اين شهر كنسرت برگزار كند و تمام بليت‌هاي اين كنسرت‌ها ظرف 48 ساعت به فروش رسيد.

از نكات قابل‌توجه اين برنامه، اجراي ساعت 10 صبح اين خواننده در روز دوم اين برنامه بود كه باعث شد او در يك روز در 3 سانس (10 صبح و 6 و 9 شب) روي صحنه برود. برگزاري منظم و به دور از هرگونه حاشيه و بي‌نظمي از جمله نكات مثبت اين برنامه بود تا بسياري از اهالي رسانه كه براي پوشش خبري اين برنامه در محل كنسرت‌ها حضور داشتند، اين برنامه‌ها را جزو منظم‌ترين برنامه‌هايي بدانند كه تاكنون براي پوشش رسانه‌اي به آنجا اعزام شده‌اند. «فريدون معتمديان» تهيه‌كننده و برگزاركننده اين كنسرت‌ها بود كه خود نيز جزو روزنامه‌نگاران و اهالي رسانه قديمي در استان كرمانشاه است.

اين تهيه‌كننده درباره كليت اين برنامه توضيح داد: «استان كرمانشاه از جمله استان‌هاي فرهنگي با سابقه‌اي كهن در زمينه فرهنگ و هنر است و استقبال از اين برنامه نشان داد كه چقدر مردم اين خطه از كشور پيگير مسائل فرهنگي در كشورند.»
وي افزود: «در ماه‌هاي آينده و با توجه به بازتر شدن فضاي فرهنگي كشور پس از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، قصد داريم با ترويج اين‌گونه برنامه‌هاي فرهنگي در كرمانشاه، مردم اين استان را بيش از پيش در چنين برنامه‌هايي دخيل كنيم و اميدواريم بتوانيم سهم اندكي در پر كردن اوقات فراغت جوانان اين استان داشته باشيم.»

مرتضي پاشايي در اين اجرا با اركستر كامل و به سرپرستي «پيمان عيسي‌زاده» و رهبري «حامد طاهري» به اجراي برنامه پرداخت و همچون هميشه «مهدي كُرد» مديريت اجرايي كنسرت را بر عهده داشت.

اين خواننده با قطعه «بايد كاري كني» روي صحنه آمد و در ادامه قطعات پُرطرفدارش از آلبوم «يكي هست» و ساير تك‌قطعاتش را به اجرا در آورد و در اواسط اجرايش رو به حاضرين گفت: «من كلا دو بار به شهر شما سفر كرده‌ام. اولين سفر من به دوران سربازي‌ام برمي‌گردد و مطمئن‌ام كه نمي‌دانستيد من در كرمانشاه سرباز بوده‌ام! از آن سال‌ها خيلي گذشته و حالا اولين كنسرت‌ام را در اين شهر برگزار مي‌كنم و از اين بابت خوشحالم.»

پاشايي در ادامه برنامه‌اش نيز با اجراي قطعاتي چون «جاده يكطرفه» و «ستايش» توانست لحظات بااحساسي را براي دوستدارانش خلق كند تا همين فضاي مثبت و صميمي باعث شود در اواخر برنامه رو به حاضرين بگويد: «اين برنامه يكي از بهترين برنامه‌هايي بود كه تاكنون روي صحنه برده‌ام و بابت اين انرژي خوب و ويژه از شما ممنونم.»

***
گفتگوي «موسيقي ما» با مدير برنامه‌ها و مدير اجرايي كنسرت‌هاي مرتضي پاشايي
مهدي كُرد: مرتضي پاشايي يك انسان باشرف است

مدير برنامه‌هاي «مرتضي پاشايي» معمولاً تعامل خوبي با برنامه‌گزارهاي شهرستان دارد و همواره سعي دارد بهترين فضا را براي اهالي رسانه فراهم كند. وي در حاشيه برگزاري كنسرت كرمانشاه اين خواننده درباره برخي مسائل كه هرگز حاضر به سخن گفتن درباره آنها نبود، صحبت كرد:

* يكي از اتفاقاتي كه خيلي در ماه‌هاي گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، تراشيدن موهاي سر شما و اعضاي گروه بود تا از اين طريق به نوعي سعي در روحيه دادن به مرتضي پاشايي كنيد.
به‌هرحال زندگي ما در مقاطع مختلف فراز و نشيب‌هاي زيادي داشته و دارد و در اين مقطع هم تصميم به اين كار گرفتيم. مرتضي خيلي جاها در كنار ما بوده و مشكلات‌مان را با هم حل مي‌كنيم. ما به دوستي‌هايمان بيشتر از كار اهميت مي‌دهيم و همين باعث شده برخي تصميمات‌مان هم تحت‌الشعاع اين دوستي‌ها قرار بگيرد.

* تو در همه اين مدت كه شايعه‌هاي زيادي درباره مرتضي گفته شد، در كنارش بودي. فكر مي‌كني روحيه بالاي مرتضي در مبارزه با اين مشكلات از كجا آمد كه او توانست به مشكلات جسمي‌اش فائق بيايد؟
مرتضي آنقدر از مواجهه با دوستدارانش انرژي مي‌گرفت كه حتي به ما هم انرژي مي‌داد. او در اين مبارزه زندگي‌اش را انتخاب كرده بود و براي آن جنگيد، با انرژي تمام و قدرتي كه خدا به او داده بود.

* در سال‌هايي كه با مرتضي بوده‌اي، قطعاً فراز و نشيب‌هاي زيادي را طي كرده‌اي. تلخ‌ترين و بهترين اتفاق دوران مشترك كاري تو و مرتضي كدام بوده است؟
بدترين اتفاق اجراي اروميه بود. با يكي از دوستان روي صحنه ايستاده بوديم و فشار جمعيت را مي ديديم. همان لحظه به آن دوست گفتم اگر اين در بشكند، چه اتفاقي ممكن است در سالن بيفتد؟ همان لحظه درب بزرگ ورودي سالن از فشار جمعيت شكسته شد و سيل مردم وارد سالن شدند. چيزي حدود 6 هزار نفر. تهيه‌كننده و برنامه‌گذار همه فرار كردند. من و مرتضي و گروه مانديم با 6 هزار نفر آدم. واقعاً آن برنامه وحشتناك بود. ولي خدا را شكر به خير گذشت.

* و بهترين خاطره؟
اجراي بندرعباس. مرتضي اصلاً اوضاع جسمي مناسبي نداشت. در اوج بيماري‌اش بود و حتي كار به جايي رسيد كه تصميم گرفتيم برنامه را كنسل كنيم. ولي اصرار خود مرتضي باعث شد برنامه را نگه داريم. مرتضي مثل تيرخورده‌ها بود. در آنتراكت برنامه به پشت‌صحنه مي‌آمد و فقط از شدت درد دراز مي‌كشيد. ولي باز هم كوتاه نيامد و تا ته برنامه ايستاد و خواند و سالن را به بهترين نحو ممكن مديريت كرد. در طول آن دو سانس اجرا من اشك شوق مي‌ريختم كه چطور يك نفر مي‌تواند به عشق هوادارانش تا اين حد از خود گذشتگي داشته باشد. آن روز را هرگز فراموش نمي‌كنم. اين اولين بار است كه درباره آن روز حرف مي‌زنم.

* سوال آخر. سقف آرزوهاي تو به عنوان يك مدير برنامه چيست؟ دوست داري خواننده‌ات به كجا برسد؟
آرزو مي‌كنم مرتضي هر جا كه هست با قدرت تمام همين كيفيت را در اجراهايش حفظ كند و هميشه بهترين باشد. مرتضي پاشايي يك انسان باشرف است و لياقت‌اش خيلي بيشتر از اينهاست. بارها شده كه برنامه‌اي لغو شده و طبق قرارداد ما مي‌توانستيم مبالغ كلان را كه به عنوان دستمزد به ما تعلق مي‌گرفت، درخواست كنيم. ولي مرتضي مي‌گفت: «اين پول را برگردانيم. اخلاقي نيست.» اين اتفاق بارها افتاده و به‌خاطر همين چيزهاست كه اعتقاد دارم مرتضي سواي همه قابليت‌هاي هنري‌اش، انسان بزرگي است. شايد همين بزرگي روح اوست كه باعث شد خدا كمك‌اش كند و بتواند با اين قدرت با بيماري‌اش مباررزه كند.

***
اولين گفتگوي خواننده آلبوم «يكي هست» بعد از شايعه‌هاي تمام‌نشدني درباره بيماري‌اش:
مرتضي پاشايي: فقط به عشق هوادارانم مبارزه مي‌كنم

حالا از يك اجراي موفق برگشته و ساعت يك صبح است. اينجا لابي هتل «پارسيان» كرمانشاه است. به جز چند خدمه هتل كسي بيدار نيست و «مرتضي پاشايي» رو‌به‌روي من نشسته و مي‌خواهد براي اولين بار درباره همه شايعه‌هاي چند ماه گذشته صحبت كند. كدام حاشيه‌ها و شايعات؟ صحبت‌ها و روايت‌هاي مختلفي درباره او سر زبان‌ها افتاد. خبر فوت‌اش بارها در فضاي مجازي دست به دست شد. از او به عنوان يك بيمار سرطاني نام برده شد و خيلي‌ها حتي اوايل ارديبهشت را آخرين روزهاي فرصتي دانستند كه پزشكان به او داده‌اند! صحبت‌هايي تلخ و ناراحت‌كننده كه باعث شد خيلي از طرفدارانش دوران سختي را سپري كنند. اما اصل ماجرا چه بود؟ چرا هيچوقت درباره‌اش صحبتي نشد؟ سكوت اين خواننده چه دليلي داشت؟
اين گفتگو را تا انتها بخوانيد تا پاسخ همه سوال‌هايتان را بگيريد.

* سوال اولم را مي خواهم درباره خودت بپرسم. «مرتضي پاشايي» از كجا شروع شد؟
خدا خواست. اين جواب كليشه‌اي است، ولي واقعاً جواب ديگري برايش ندارم. ملودي‌هايي داشتم و ساختم و منتشر شد. مردم دوست‌شان داشتند. براي خودم جالب بود. مي‌خواهي يك اعتراف بكنم؟

 بگو.
بعضي وقت‌ها به اين فكر مي‌كنم كه اين ملودي از كائنات به من رسيده. با خودم مي‌گويم خدايا اين از كجا آمد؟

* امشب روي سن گفتي كه در كرمانشاه سرباز بوده‌اي و امشب براي بار دوم به اين شهر آمدي. چه احساسي در اين دو بار حضور متقاوت در اين شهر داشتي؟
دو حس متفاوت. دوران سربازي فقط احساس غربت داشتم. حس بدي بود. امشب ولي همه‌چيز پر از انرژي بود. حالم خوب شد از انرژي مثبتي كه گرفتم.

* برويم سر اصل موضوع؟
(مي‌خندد). برويم.

* مرتضي! در ماه‌هاي گذشته به قدري در مورد تو صحبت و روايت‌هاي مختلفي منتشر شده كه همه دچار يك سردرگمي پيچيده در مورد احوالات جسمي تو شده‌اند. لطفاً يك بار براي هميشه درباره اين صحبت‌ها و بيماري و مشكلات جسمي‌ات شفاف و صريح حرف بزن؟
همه آدم‌ها در زندگي‌شان دچار برخي اتفاقات و مشكلات مي‌شوند. خبر بيماري‌ام به يك‌باره به من داده شد، ولي اين موضوع آنقدرها هم تلخ و مهم نبود كه خيلي‌ها حتي ماجراي فوت من را هم پيش كشيدند!

* خُب اين بيماري تا چه حد جدي و خطرناك بود؟
من آدمي هستم كه در هر شرايطي سعي مي‌كنم از زندگي لذت ببرم. هر مشكلي هر چقدر هم كه بزرگ و سخت باشد، حل شدن‌اش دست خود آدم‌هاست.

* خُب بعد از اينكه فهميدي مشكل جسمي‌ات جدي است، چه تغييري در زندگي‌ات رخ داد؟ نگاهت به دنيا و زندگي تغيير كرد؟ هدف‌گذاري‌ات براي آينده‌ات چطور؟
ببين من دچار يك بيماري شده بودم كه بايد دوران نقاهت‌اش را پشت سر مي‌گذراندم. تحت نظر بودم و هيچ تغييري در زندگي من رخ نداد. زندگي من طوري است كه هميشه سعي دارم آن را به بهترين شكل بگذرانم. انرژي‌اي كه در اين مدت از طرف هوادارانم به سمت‌ام آمد، باعث شد خيلي روحيه بگيرم. اگر آنها نبودند، باور كنيد خودم را مي‌باختم. فقط به عشق هوادارانم مبارزه مي‌كنم. همه‌چيز هم تحت كنترل است. خدا را شكر مي‌كنم بابت اين اتفاق و تغيير كه باعث شد از اين به بعد حواسم به خودم و و ضعيت سلامتي‌ام باشد.

* اين ماجرا تغييري در رويه كاري‌ات به‌وجود آورد؟
نه. من تور كنسرت‌هايم را داشتم و مراحل درماني‌ام را در اين مدت طي كردم. دكترها هم وقتي مي‌ديدند كه تا اين حد انرژي دارم، كارشان را بهتر پيش مي‌بردند. همزمان روي آلبوم هم زوم كرده بودم. قرار بود تابستان منتشر شود كه حتماً اين اتفاق خواهد افتاد. منظورم اين است كه بيماري اصلاً باعث نشده از كارهايم عقب بيفتم.

* در مورد آينده چه فكري داري؟ در هر شرايطي باز هم قرار است از زندگي‌ات لذت ببري و در پي آرزوهايت باشي؟
ما ايراني‌ها عادت داريم به شايعات دامن بزنيم. من كنسرت‌هايم را دارم و آلبومم را هم با قدرت منتشر مي‌كنم. عمر دست خداست. من همه‌چيزم را از خدا دارم و باقي را هم به خودش سپرده‌ام. ولي باز هم تأكيد مي‌كنم. لطف طرفدارانم را در اين اوضاع مساعد روحي و جسمي‌ام هرگز از ياد نمي‌برم. آنها باعث شدند كه بتوانم سرپا بايستم.

 
منبع: موسيقي ما